Apple julkisti uudet MacBook Air -mallit M4-sirulla ja tekoälyominaisuuksilla Kommentit pois päältä artikkelissa Apple julkisti uudet MacBook Air -mallit M4-sirulla ja tekoälyominaisuuksilla

on julkistanut uudet -mallit, jotka on varustettu yhtiön uusimmalla -sirulla ja edistyksellisillä tekoälyominaisuuksilla. Uudet mallit edustavat Applen pyrkimystä vauhdittaa myyntiä ja tarjota asiakkaille entistä tehokkaampia ja monipuolisempia laitteita.

Uudet MacBook Air -mallit ovat saatavilla sekä 13- että 15-tuumaisina versioina. Ennakkotilaukset alkavat tänään, ja laitteet tulevat myyntiin myymälöissä 12. maaliskuuta.

Tekoälyominaisuuksilla varustettujen henkilökohtaisten tietokoneiden odotetaan vauhdittavan PC-markkinoiden elpymistä tänä vuonna pandemian jälkeisen laskusuhdanteen jälkeen. ”Apple Intelligence” on joukko ominaisuuksia, joilla on pääsy ChatGPT:hen, ja se mahdollistaa käyttäjille esimerkiksi sähköpostien ja viestien kirjoittamisen sekä valokuvien muokkaamisen. Tekoälyominaisuudet esiteltiin ensin Applen iPhone-laitteissa viime vuoden lopulla, ja yhtiö on laajentanut työkalujen saatavuutta eri kielillä ja alueilla tavoittaakseen enemmän käyttäjiä.

Applen Mac-myynti oli 8,99 miljardia dollaria jouluneljänneksellä, mikä ylitti analyytikoiden 7,96 miljardin dollarin arvion LSEG:n keräämien tietojen mukaan.

Lisäksi Apple julkisti tänään uuden M3 Ultra -prosessorin, joka lupaa parempaa suorituskykyä kuin aiemmat Applen sirut. Uusi prosessori on saatavilla lisävarusteena Applen uudessa Mac Studio -tuotteessa, joka myös julkistettiin tänään. M3 Ultra -prosessorilla varustettu Mac Studio pystyy suorittamaan suuria kielimalleja, joissa on yli 600 miljardia parametria tietokoneen sisällä.

Uudet Mac Studio -laitteet on suunnattu tekoälykehittäjille sekä video- ja valokuvaeditoijille. M3 Ultra -sirulla varustettu Mac Studio toimitetaan vähintään 96 gigatavun muistilla, kun taas M4 Max -sirulla varustettu malli alkaa 36 gigatavun muistilla.

Applen suuri tekoälyloikka: Uusi Siri-sovellus voi tuoda mukanaan automaattisesti poistuvat keskustelut Kommentit pois päältä artikkelissa Applen suuri tekoälyloikka: Uusi Siri-sovellus voi tuoda mukanaan automaattisesti poistuvat keskustelut

Applen odotettu suunnanmuutos tekoälymarkkinoilla alkaa hahmottua. Yhtiö suunnittelee esittelevänsä kesäkuun Worldwide Developers Conference -tapahtumassa uuden version Siri-apulaisestaan, ja tällä kertaa valokeilaan nousee erityisesti käyttäjien yksityisyys. Bloombergin toimittaja Mark Gurman raportoi, että uudistus on Applen suurin tilaisuus palauttaa asemansa tekoälykilpailussa muiden teknologiajättien rinnalla.

Erillinen sovellus ja automaattinen viestien tuhoaminen

Uudistuksen myötä aikoo raporttien mukaan julkaista ensimmäisen erillisen Siri-sovelluksen, joka tarjoaa ChatGPT-tyylisen chatbot-kokemuksen. Sovelluksen moottorina toimii Google Gemini, mutta Apple haluaa erottua kilpailijoistaan asettamalla tiukkoja rajoituksia sille, miten pitkään käyttäjien tietoja säilytetään ja hyödynnetään.

Yksi merkittävimmistä uusista ominaisuuksista on keskusteluhistorian automaattinen poistaminen, joka toimii samalla periaatteella kuin Applen Viestit-sovelluksessa. Käyttäjät voivat asettaa tekoälykeskustelunsa tuhoutumaan automaattisesti joko 30 päivän tai yhden vuoden kuluttua, minkä lisäksi historiatiedot voi halutessaan säilyttää pysyvästi. Tämän toivotaan houkuttelevan niitä kuluttajia, jotka suhtautuvat varauksella nykyisten tekoälybottiensa tietosuojaan.

Strateginen veto puutteiden peittelemiseksi

Yksityisyyden korostamisella saattaa kuitenkin olla toinenkin puoli. Gurman vihjaa, että tietoturvasta puhuminen voi toimia Applelle tapana selitellä Sirin mahdollisia puutteita verrattuna muiden yhtiöiden pidemmälle kehitettyihin tuotteisiin. Tiukat rajoitukset tiedon tallentamisessa kun usein tarkoittavat myös sitä, ettei tekoäly pysty oppimaan käyttäjästään yhtä tehokkaasti.

Samaan aikaan vahva brändäys Applen omalla tietoturvalla saattaa hämärtää sitä tosiasiaa, että taustalla toimiva Google huolehtii osaltaan palvelun suojauksesta. Apple haluaa kuitenkin osoittaa tekevänsä asiat vastuullisemmin kuin monet muut alan toimijat, ja kesäkuun konferenssi näyttää, miten hyvin tämä lupaus otetaan vastaan.

iPhone 18 saattaa viivästyä ja muuttua “kevyemmäksi” – Apple hakee säästöjä kulisseissa Kommentit pois päältä artikkelissa iPhone 18 saattaa viivästyä ja muuttua “kevyemmäksi” – Apple hakee säästöjä kulisseissa

-fanien seuraava puhelinpäivitys ei ehkä tulekaan aivan tutulla aikataululla. Uusien vuotojen mukaan 18 -perusmalli on siirtymässä myöhemmäksi kuin yleensä, mahdollisesti jopa keväälle 2027, eikä syynä ole mikään tekninen vallankumous vaan hyvin arkinen sana: säästäminen.

Leakerin mukaan Apple suunnittelee muuttavansa :n valmistusta niin, että se olisi lähempänä edullisempaa 18e-mallia. Käytännössä tämä voi tarkoittaa muutoksia esimerkiksi komponentteihin, siruihin ja muistin ratkaisuihin, eli ei välttämättä mitään, mikä näkyisi heti ulospäin, mutta voisi tuntua käytössä.

Kuva: TechRadar

Samalla Apple näyttäisi jatkavan trendiä, jossa “perus-iPhone” ja “halvempi e-malli” lähestyvät toisiaan. Tämä voi tehdä mallistosta yksinkertaisemman yhtiölle, mutta kuluttajan näkökulmasta ero eri versioiden välillä saattaa alkaa hämärtyä – vähän kuin kaksi samannäköistä ovea, joista toinen johtaa premiumiin ja toinen “ihan hyvään peruspakettiin”.

Lisämaustetta soppaan tuo myös se, että iPhone 18 -perusmalli ei välttämättä edes ilmesty syksyn julkaisujen mukana, vaan vasta myöhemmin erillisessä aikataulussa. Samaan aikaan Pro-mallit ja mahdolliset uudet erikoisversiot jatkavat omaa lanseerausrytmiään.

Jos vuotoihin on uskominen, Apple ei ole niinkään tekemässä isoa harppausta eteenpäin, vaan pikemminkin hienosäätöä ja kustannusoptimointia.