
Apple on julkistanut uudet Macbook Air -mallit, jotka on varustettu yhtiön uusimmalla M4-sirulla ja edistyksellisillä tekoälyominaisuuksilla. Uudet mallit edustavat Applen pyrkimystä vauhdittaa myyntiä ja tarjota asiakkaille entistä tehokkaampia ja monipuolisempia laitteita.
Uudet MacBook Air -mallit ovat saatavilla sekä 13- että 15-tuumaisina versioina. Ennakkotilaukset alkavat tänään, ja laitteet tulevat myyntiin myymälöissä 12. maaliskuuta.
Tekoälyominaisuuksilla varustettujen henkilökohtaisten tietokoneiden odotetaan vauhdittavan PC-markkinoiden elpymistä tänä vuonna pandemian jälkeisen laskusuhdanteen jälkeen. ”Apple Intelligence” on joukko ominaisuuksia, joilla on pääsy ChatGPT:hen, ja se mahdollistaa käyttäjille esimerkiksi sähköpostien ja viestien kirjoittamisen sekä valokuvien muokkaamisen. Tekoälyominaisuudet esiteltiin ensin Applen iPhone-laitteissa viime vuoden lopulla, ja yhtiö on laajentanut työkalujen saatavuutta eri kielillä ja alueilla tavoittaakseen enemmän käyttäjiä.
Applen Mac-myynti oli 8,99 miljardia dollaria jouluneljänneksellä, mikä ylitti analyytikoiden 7,96 miljardin dollarin arvion LSEG:n keräämien tietojen mukaan.
Lisäksi Apple julkisti tänään uuden M3 Ultra -prosessorin, joka lupaa parempaa suorituskykyä kuin aiemmat Applen sirut. Uusi prosessori on saatavilla lisävarusteena Applen uudessa Mac Studio -tuotteessa, joka myös julkistettiin tänään. M3 Ultra -prosessorilla varustettu Mac Studio pystyy suorittamaan suuria kielimalleja, joissa on yli 600 miljardia parametria tietokoneen sisällä.
Uudet Mac Studio -laitteet on suunnattu tekoälykehittäjille sekä video- ja valokuvaeditoijille. M3 Ultra -sirulla varustettu Mac Studio toimitetaan vähintään 96 gigatavun muistilla, kun taas M4 Max -sirulla varustettu malli alkaa 36 gigatavun muistilla.