Apple julkisti uudet tuotteensa – mukana iPhone 16 ja tekoäly Kommentit pois päältä artikkelissa Apple julkisti uudet tuotteensa – mukana iPhone 16 ja tekoäly

järjesti tänään suuren tapahtuman, jossa se esitteli uusia tuotteita. Uusien tuotteiden joukossa ovat mm. odotettu uusi -malli, uudistuneet Series 10 ja Apple Watch Ultra 2 -kellot, sekä 4 ja AirPods Max -kuulokkeet. Tässä on yhteenveto tärkeimmistä julkistuksista:

iPhone 16 ja iPhone 16 Plus

iPhone 16-sarja sai tänä vuonna päivityksen sekä ulkonäön että suorituskyvyn osalta. Uudet mallit ovat varustettu nopeammalla A17 Bionic -järjestelmäpiirillä ja parannetulla kamerajärjestelmällä. iPhone 16 Plus tarjoaa entistä suuremman akun ja 120 Hz:n virkistystaajuudella päivittyvän näytön.

iPhone 16 Pro ja iPhone 16 Pro Max

-sarja sai myös merkittäviä päivityksiä. Pro-mallit on varustettu huippuluokan A17 Pro -järjestelmäpiirillä, joka tarjoaa jopa 50 % nopeamman suorituskyvyn kuin edeltäjänsä. Kamerajärjestelmä on päivitetty 48 megapikselin pääkameralla ja uusilla ominaisuuksilla, kuten Periscope-teleobjektiivilla. iPhone 16 Pro Max tarjoaa lisäksi suuremman akun ja aina-päälle-näytön.

Apple Watch Series 10

Apple Watch Series 10 sai tänä vuonna päivityksen ulkonäön osalta. Uusi kello on saatavana uudessa kiillotetussa titaanivärissä ja päivitetyllä S10-järjestelmäpiirillä.

Apple Watch Ultra 2

Apple Watch Ultra sai myös päivityksen. Uusi Ultra 2 -malli on saatavana uudessa satiinimustissa värissä.

AirPods 4 ja AirPods Max

AirPods-sarja sai myös päivityksiä. Uudet AirPods 4 -kuulokkeet on varustettu USB-C-latauksella ja parannetulla äänenlaadulla. AirPods Max -kuulokkeet on päivitetty uusilla väreillä ja myös USB-C-latauksella.

Apple Intelligence

Apple esitteli myös ensimmäiset Apple Intelligence -ominaisuudet iPhone 16 -sarjalle. Nämä ominaisuudet tulevat saataville beta-versiona ensi kuussa.

Google vihjailee Pixel 10 Pro Foldista uudessa teaser-videossa Kommentit pois päältä artikkelissa Google vihjailee Pixel 10 Pro Foldista uudessa teaser-videossa

on paljastanut pienen kurkistuksen tulevasta Pro Foldista uudessa videoteaserissaan. Video on lyhyt ja yksinkertainen, puhelin otetaan laatikosta ja avataan, sillä Foldia voi myös taittaa auki, toisin kuin yhtäkään iPhonea.

Taustalla soi tuttu instrumentaaliversio The Next Episode -biisistä, ja pieni viittaus Appleen tekee videosta leikkisän kilpailuhenkisen.

Pixel 10 -sarjan julkistus on luvassa 20. elokuuta, jolloin nähdään myös Pixel 10, Pixel 10 Pro ja . Hinnat ovat oletettavasti samat kuin edellisillä malleilla Pohjois-Amerikassa, Euroopassa ja Intiassa, mutta huhujen mukaan Fold-mallin julkaisupäivä saattaa viivästyä hieman muiden mallien jälkeen.

vivo paljastaa uuden sekoitetun todellisuuden Vision-laitteen Kommentit pois päältä artikkelissa vivo paljastaa uuden sekoitetun todellisuuden Vision-laitteen

aikoo herättää -fanit henkiin 21. elokuuta, kun sen ensimmäinen Mixed Reality -kuuloke, , nähdään julkisuudessa. Laitteen paljastuksen vahvisti itse brändi Weibossa, ja sen oheen julkaistiin muutama maistiaisteaser.

Uusi kuuloke muistuttaa ulkonäöltään Vision Prota, metallirunko, visiiri näyttöineen ja digitaalinen kruunu, jolla ohjataan laitteen läpinäkyvyyttä. Takana kulkee myös pehmeä nauha ja valotiiviste, jotka lupaavat mukavuutta pidemmilläkin kokeiluhetkillä.

vivo lupailee laitteesta tarkkaa ja immersiivistä kokemusta, jossa ohjaus tapahtuu todennäköisesti käsieleillä, aivan kuten Applella. Lisäksi laite on suunniteltu ultra-kevyeksi, joten pitkäkään käyttö ei tunnu rasittavalta.

Toistaiseksi vivo Vision ei kuitenkaan tule myyntiin massoille, vaan laite on nähtävillä ja kokeiltavissa vain vivo-liikkeissä Kiinassa. Käyttäjät voivat varata oman testikokemuksensa ja tutustua laitteen tilalliseen laskentakykyyn ennen mahdollista laajempaa julkaisua.