Apple kiistää Apple Watch -rannekkeiden syöpäriskin Kommentit pois päältä artikkelissa Apple kiistää Apple Watch -rannekkeiden syöpäriskin

on joutunut vastaamaan syytöksiin, joiden mukaan yhtiön älykellojen rannekkeet saattavat altistaa käyttäjät syövälle. Pohjois-Kalifornian liittovaltion tuomioistuimessa nostettu ryhmäkanne väittää, että useissa -rannekkeissa on havaittu haitallisia PFAS-kemikaaleja.

Tutkimuksen mukaan 15:ssä 22:sta testatusta rannekkeesta löytyi näitä ”ikuisiksi kemikaaleiksi” kutsuttuja aineita, jotka on yhdistetty muun muassa hedelmällisyysongelmiin sekä eturauhas-, munuais- ja kivessyöpiin.

Apple on vastannut syytöksiin vakuuttamalla rannekkeidensa turvallisuutta:

”Apple Watch -rannekkeet ovat turvallisia käyttäjille. Omien testiemme lisäksi työskentelemme riippumattomien laboratorioiden kanssa materiaalien perusteellisessa testauksessa ja analysoinnissa.”

Yhtiö kertoo käyttävänsä rannekkeissaan fluoroelastomeeria, synteettistä kumia, joka sisältää fluoria mutta ei haitallisia PFAS-yhdisteitä. Oikeusjutun mukaan Apple on kuitenkin peitellyt näiden aineiden läsnäoloa tuotteissaan.

Ironisena pidetään sitä, että terveydenseurantaan markkinoitu tuote saattaisi altistaa käyttäjänsä vaarallisille aineille.

Apple Watch saa syksyllä kasapäin uusia ominaisuuksia – nyt puhutaan treenikaverista ja eleohjauksesta Kommentit pois päältä artikkelissa Apple Watch saa syksyllä kasapäin uusia ominaisuuksia – nyt puhutaan treenikaverista ja eleohjauksesta

julkaisee syksyllä -päivityksen, joka tuo Apple Watchiin muun muassa uuden Buddy -ominaisuuden. Tämä tekoälypohjainen treenikumppani kannustaa sinua liikkeellä ollessasi ja antaa palautetta treenin aikana ja jälkeen. Se osaa esimerkiksi kehua matkaa ja vauhtia sekä verrata suoritustasi aiempiin treeneihin. Tsemppari kuitenkin vaatii uudemman iPhonen ja langattomat kuulokkeet, jotta jutustelu toimii.

Eleohjaus laajenee: voit heittää käden heilautuksen vastataksesi puheluun, hiljentääksesi hälytyksen tai palataksesi pääruudulle. Yhdessä kaksoisnapautuksen kanssa tämä tekee kellon käytöstä entistä helpompaa ilman toisen käden apua. Lisäksi kellon käyttöliittymä saa uuden kiiltävän Liquid Glass -ilmeen, joka viimeistelee tyylikkään ulkonäön.

Pienempinä, mutta käytännöllisinä uudistuksina kellon ilmoitusäänet mukautuvat ympäristön äänenvoimakkuuteen, -widgetit oppivat entistä paremmin arjen rytmiäsi ja Workout -sovellus osaa nyt valita musiikkisi tunnelman mukaan. Viestisovelluksessa viestit kääntyvät automaattisesti ja uutta on myös ranteelta kirjoitettava muistiinpanosovellus.

Kaiken kaikkiaan watchOS 26 tekee Apple Watchista entistä älykkäämmän ja käyttäjäystävällisemmän – ja saattaa jopa innostaa sinua liikkumaan enemmän.

Snapdragon 8 Elite 2 -piirin suorituskyky vuoti – ohittaa Applen A19 Pron moniytimissä Kommentit pois päältä artikkelissa Snapdragon 8 Elite 2 -piirin suorituskyky vuoti – ohittaa Applen A19 Pron moniytimissä

Qualcommin seuraava huippuluokan järjestelmäpiiri, 8 Elite 2, on noussut otsikoihin lupaavien -testitulosten myötä. Luotettavana pidetty vuotaja Digital Chat Station kertoo Weibo-alustalla, että uusi Elite 2 -piiri yltää yli 4 000 pisteen yksiydinsuorituskyvyssä ja yli 11 000 pisteeseen moniydintestissä.

Vertailun vuoksi edeltäjä Snapdragon 8 Elite saavuttaa tyypillisesti noin 3 100 pistettä yksiytimessä ja 9 800 pistettä moniytimissä – laitteesta riippuen. Tämä tarkoittaa, että uutuuspiiri parantaa yksiydinsuorituskykyä noin 20–30 % ja moniydinsuorituskykyä 10–15 %. Vaikka luvut eivät ole mullistavia, ne osoittavat tasaista kehitystä.

Applen tuleva A19 Pro -piiri, joka nähdään - ja Pro Max -malleissa, yltää sekin yli 4 000 pisteen yksiytimessä, mutta jää jälkeen moniydintestissä jääden noin 10 000 pisteeseen.

esitellään virallisesti syyskuun lopulla. Samaan aikaan odotetaan myös Applen A19 Pron julkaisua sekä MediaTekin seuraavan lippulaivapiirin paljastusta. Syyskuusta on siis tulossa merkittävä kuukausi mobiilisuorittimien saralla.