Apple kiistää Apple Watch -rannekkeiden syöpäriskin Kommentit pois päältä artikkelissa Apple kiistää Apple Watch -rannekkeiden syöpäriskin

on joutunut vastaamaan syytöksiin, joiden mukaan yhtiön älykellojen rannekkeet saattavat altistaa käyttäjät syövälle. Pohjois-Kalifornian liittovaltion tuomioistuimessa nostettu ryhmäkanne väittää, että useissa -rannekkeissa on havaittu haitallisia PFAS-kemikaaleja.

Tutkimuksen mukaan 15:ssä 22:sta testatusta rannekkeesta löytyi näitä ”ikuisiksi kemikaaleiksi” kutsuttuja aineita, jotka on yhdistetty muun muassa hedelmällisyysongelmiin sekä eturauhas-, munuais- ja kivessyöpiin.

Apple on vastannut syytöksiin vakuuttamalla rannekkeidensa turvallisuutta:

”Apple Watch -rannekkeet ovat turvallisia käyttäjille. Omien testiemme lisäksi työskentelemme riippumattomien laboratorioiden kanssa materiaalien perusteellisessa testauksessa ja analysoinnissa.”

Yhtiö kertoo käyttävänsä rannekkeissaan fluoroelastomeeria, synteettistä kumia, joka sisältää fluoria mutta ei haitallisia PFAS-yhdisteitä. Oikeusjutun mukaan Apple on kuitenkin peitellyt näiden aineiden läsnäoloa tuotteissaan.

Ironisena pidetään sitä, että terveydenseurantaan markkinoitu tuote saattaisi altistaa käyttäjänsä vaarallisille aineille.

Samsung ja Google jakoivat ensikatsauksen uusiin älylaseihin Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung ja Google jakoivat ensikatsauksen uusiin älylaseihin

Electronics ja julkistivat tänään uudet . Google I/O 2026 -tapahtumassa ja tarjosivat ensikatsauksen kahteen – ja -silmälasimerkkien kanssa yhteistyössä kehitettyyn huippuluokan malliin. Uudet lasit on suunniteltu matkapuhelimen kanssa käytettäväksi lisälaitteeksi. Niiden avulla käyttäjät voivat pyytää apua äänikomennoilla ja yhdistää laitteen saumattomasti puhelimeensa – kaiken tutussa muodossa.

Kahdet huippuluokan älylasimallit ovat suunnitelleet Gentle Monster ja Warby Parker.

Silmälasimerkkien kanssa yhteistyössä kehitetyt älylasit yhdistävät käänteentekevät tekoälyominaisuudet mukavuuteen ja tyyliin, sulauttaen Samsungin johtajuuden laitteistosuunnittelussa sekä Googlen tekoälyteknologian huippuluokan silmälasimuotoiluun. Kumpikin silmälasimerkki tuo laitteeseen omanlaisen muotoilunsa. Gentle Monster, joka tunnetaan muotilaseistaan, esittelee malleja, joiden estetiikka on paitsi mullistavaa myös hienostunutta, kun taas Warby Parker tarjoaa tyylikkäitä ja ajattomia malleja.

Uudet älylasit on suunniteltu ymmärtämään ympäröivää maailmaa reaaliajassa käyttäjän rinnalla. Lasit tarjoavat arjen tukea pitäen samalla käyttäjän kädet vapaina ja katseen ympäristössä. Käyttäjät voivat saada navigointiapua yksinkertaisesti puhumalla Geminille, vastaanottaa personoituja ehdotuksia, kuten lähellä sijaitsevan kahvilan kävelyreitin varrella, tai tehdä noutotilauksen. Käyttäjät voivat myös saada yhteenvedot tärkeistä viesteistä ja lisätä tapahtumia kalenteriinsa. Lisäominaisuuksiin kuuluvat reaaliaikaiset käännökset puhujan ääntä vastaavan äänen kanssa sekä mahdollisuus kääntää käyttäjän näkökentässä näkyvää tekstiä esimerkiksi ruokalistoista tai kylteistä. Samsung Galaxy -ekosysteemin kanssa saumattomasti toimiva laite auttaa käyttäjiä hallitsemaan arjen tehtäviä ja ottamaan kuvia vaivattomasti ilman, että puhelinta tarvitsee ottaa esille.

Lasien muotoilu heijastaa Gentle Monsterin mullistavaa mutta hienostunutta estetiikkaa sekä Warby Parkerin tyylikästä ja ajatonta suunnittelua.

Älylasien ensimmäinen mallisto on määrä julkaista tulevana syksynä valituilla markkinoilla. Lisätietoa julkistetaan tulevien kuukausien aikana.

AI-ähky alkaa olemaan todellisuutta Kommentit pois päältä artikkelissa AI-ähky alkaa olemaan todellisuutta

Tekoälystä on puhuttu viime vuodet lähes kuin uudesta sähköstä: väistämättömänä mullistuksena, joka muuttaa kaiken. Nyt tunnelma näyttää kuitenkin kääntyvän. Uusien kyselyiden ja raporttien mukaan yhä useampi suhtautuu -huumaan epäluuloisesti, ja osalla mitta on jo täynnä.

Axiosin mukaan tekoälyä kohtaan kasvaa suorastaan vastareaktio. Ihmisiä huolettavat erityisesti työpaikkojen katoaminen, kasvava sähkönkulutus ja se, että AI-buumi rikastuttaa lähinnä jo valmiiksi rikkaita teknologiayhtiöitä. Myös ympäristövaikutukset nostavat kierroksia, etenkin kun tekoälyn pyörittämiseen tarvitaan valtavia datakeskuksia.

Tilanne näkyy jo arjessa. Eräs Floridassa pidetty valmistujaispuhe levisi viraaliksi, kun puhuja julisti tekoälyn olevan “seuraava teollinen vallankumous” ja tähän yleisö vastasi buuauksilla. Se kertoo aika paljon siitä, ettei AI enää herätä pelkkää futuristista ihailua.

Tutkijoiden mukaan itsessään ei ole katoamassa mihinkään, mutta sen kaikkialle tunkeutuminen ei ole mikään luonnonlaki. Monet haluavat edelleen ihmiset asiakaspalveluun, luovaan työhön ja päätöksentekoon sen sijaan, että kaiken hoitaisi chatbot tai algoritmi.

Teknologiajättien kannalta tämä on ongelma, sillä AI:n kehitys vaatii jatkuvasti lisää datakeskuksia, sähköä ja rahaa. Jos tavalliset ihmiset alkavat vastustaa hankkeita äänekkäämmin, voi tekoälybuumin eteneminen hidastua merkittävästi. Tekoäly ei siis ehkä kaadu robottikapinaan, vaan ihmisten kyllästymiseen.