Apple lanseerasi tehostetun todellisuuden Vision Pro -virtuaalilasit Kommentit pois päältä artikkelissa Apple lanseerasi tehostetun todellisuuden Vision Pro -virtuaalilasit

Apple Vision Pro

on julkistanut hiljattain järjestetyssä Worldwide Developers Conference (WWDC) -tapahtumassa uuden tehostetun todellisuuden (mixed reality) laitteensa Apple Vision Pron.

on tarkoitettu pääasiassa tuottavuustarkoituksiin, mutta sitä voi myös käyttää viihdetarkoituksiin kuten peleihin. Laitteen avulla käyttäjä voi vaihtaa todellisuuden ja virtuaalitodellisuuden välillä.

Laitteelle varta vasten suunniteltu VisionOS-käyttöjärjestelmä on suunniteltu erityisesti laitteelle. Siinä on myös ominaisuuksia kuten käyttäjän silmät näyttävä Eyesight -ominaisuus. VisionOS pystyy myös näyttämään digitaalisia elementtejä todellisen maailman päällä. Mukana on myös tuki erilaisille ohjaimille ja Apple Arcade -peleille.

Laitteelle kertyy hintaa jopa 3 500 dollaria ja sen odotetaan tulevan saataville Yhdysvalloissa alkuvuodesta 2024.

”Tietäkää, että tälläkin hetkellä siellä v*ttuillaan meille ankarasti” – Google pistää pilkaten Applea Kommentit pois päältä artikkelissa ”Tietäkää, että tälläkin hetkellä siellä v*ttuillaan meille ankarasti” – Google pistää pilkaten Applea

on iskenyt huumorilla Applen suuntaan uusimmassa mainoksessaan, jossa se pilkkaa -mallien kameran suunnittelumuutoksia. Huhujen mukaan Applen uudet mallit saisivat kameran, joka ulottuu lähes koko laitteen oikeaan reunaan, muistuttaen pitkälti ”kameran baaria”. Google ei suoraan viittaa tähän Applen suunnitteluun, mutta vihjaa, että se olisi itse ollut ensimmäinen, joka toi kameranauhan konseptin markkinoille Pixel-laitteissaan.

Mainos on osa Google Pixelin pitkää mainossarjaa, jossa Pixel ja iPhone esitetään ystävinä. Google muistuttaa myös siitä, kuinka iPhone otti käyttöön Night Mode -toiminnon heti Pixelin jälkeen, ja kuinka Magic Eraser ja Cleanup -toiminnot seurasi samaa polkua. Mainos on kuitenkin vielä melko kevyttä pilkkaa verrattuna joihinkin aiempiin Google-mainoksiin.

Erästä Kummelin elokuvaa lainataksemme: ”Tietäkää, että tälläkin hetkellä siellä v*ttuillaan meille ankarasti. Se on loppu NYT!”

iPhone 18 Pro -mallit testaavat Face ID -teknologiaa näytön alla Kommentit pois päältä artikkelissa iPhone 18 Pro -mallit testaavat Face ID -teknologiaa näytön alla

Tuore huhu Kiinasta väittää, että testaa parhaillaan näytön alle sijoitettua Face ID -kasvojentunnistusta tuleviin Pro- ja -malleihin, jotka odotetaan julkaistavan syksyllä 2026. Mikäli testi etenee suunnitellusti, nämä Pro-mallit voisivat olla ensimmäiset iPhonet, joissa ei enää nähdä perinteistä lovea – ainoastaan pieni kamerareikä etukameralle.

Toteutuessaan muutos toisi iPhoneille puhtaamman ja modernimman etupuolen ulkoasun, kuten monilla -puhelimilla on jo ollut usean vuoden ajan. Toisin kuin useimmat Android-laitteet, Apple ei kuitenkaan luopuisi kasvojentunnistuksen turvallisuudesta: näytön alle sijoitettu Face ID mahdollistaisi 3D-skannauksen edelleen, mutta ilman näkyvää loviratkaisua.

Apple ei ole vielä tehnyt lopullista päätöstä tekniikan käyttöönotosta, mutta testausvaiheeseen pääsy on jo merkittävä askel. Mielenkiintoisesti myös Applen ensimmäinen taittuva iPhone on huhujen mukaan varustettu samalla teknologialla. Perusmallit iPhone 18 ja 18 Air sen sijaan pitäytyvät toistaiseksi tutussa notchissa.