Apple leikkaa Hollywood-menojaan Kommentit pois päältä artikkelissa Apple leikkaa Hollywood-menojaan

Apples Never Fall

on uudelleenarvioimassa suurbudjettista Hollywood-strategiaansa, sillä elokuvien lipputulokset ovat olleet pettymyksiä ja + -palvelun katsojaluvut odotettua alhaisemmat. Vaikka yhtiö onkin panostanut satoja miljoonia dollareita korkean profiilin elokuviin ja sarjoihin, on suoratoistopalvelu jäänyt kilpailijoista, kuten Netflixistä, jälkeen.

Bloomberg-uutistoimiston mukaan Apple TV+:lla on vähemmän kuukausittaisia katsojia kuin Netflixillä yhden päivän aikana. Nielsenin tutkimusyhtiön mukaan Apple TV+ tavoittaa vain 0,2 prosenttia Yhdysvaltojen televisiokatselusta. Monet kuitenkin väittävät sen olevan yksi parhaista suoratoistopalveluista.

Tilanteen korjaamiseksi Apple kiristää kukkaronnyöriään ja keskittyy kustannusten hallintaan. Vaikka yhtiön sisältö onkin saanut kriitikoiden kiitosta, on selvää, että palkintojen määrä ei välttämättä tarkoita suurta yleisöä. Tämän seurauksena Apple TV+:ssa on enemmän peruutettuja alkuperäissarjoja kuin palvelun alkuaikoina. Joitakin merkittäviä Apple TV+:n peruutettuja alkuperäissarjoja ovat Constellation, Mr. Corman ja High Desert.

Apple ei ole julkaissut tarkkoja katsojalukuja, joten palvelun todellinen menestys on epäselvä. Yksi asia on kuitenkin varmaa: suoratoistomarkkina on erittäin kilpailtu, ja jopa teknologiagigantit kuten Apple kohtaavat haasteita katsojien houkuttelussa ja pitämisessä.

Tim Cook jättää Applen johdon – teknologiajätissä käynnistyy uusi aikakausi Kommentit pois päältä artikkelissa Tim Cook jättää Applen johdon – teknologiajätissä käynnistyy uusi aikakausi

on valmistautumassa historialliseen muutokseen: toimitusjohtaja on ilmoittanut väistyvänsä tehtävästään syyskuussa 2026. Hän siirtyy samalla yhtiön hallituksen puheenjohtajaksi.

Uudeksi toimitusjohtajaksi nousee pitkän linjan Apple-johtaja , joka on vastannut yhtiön laitteistokehityksestä. Hän ei ole yrityksessä mikään uusi kasvo, vaan ollut mukana kehittämässä muun muassa – ja -tuoteperheitä. Nyt hän saa kuitenkin aivan uuden tason vastuun: koko Applen suunnan johtamisen.

Cookin lähes 15 vuoden kausi Applen johdossa on ollut taloudellisesti poikkeuksellinen. Yhtiön arvo on kasvanut moninkertaiseksi ja siitä on tullut yksi maailman arvokkaimmista teknologiayrityksistä. Samalla Apple on laajentunut puhelimista ja tietokoneista vahvasti palveluihin ja ekosysteemeihin.

Silti viime vuosina yhtiö on saanut myös haasteita niskaansa, erityisesti tekoälyn kehityksen ja uusien laitteiden vastaanoton suhteen. Siksi johtajavaihdos nähdään monien analyytikkojen mukaan myös suunnan tarkistuksena ei vain luonnollisena sukupolvenvaihdoksena.


Lähde: IGN Nordic

Avatar: Fire and Ash julkaistaan digitaalisena myyntiversiona näillä näppäimillä Kommentit pois päältä artikkelissa Avatar: Fire and Ash julkaistaan digitaalisena myyntiversiona näillä näppäimillä

tuo Pandoran maisemat olohuoneisiin jo 31. maaliskuuta, kun elokuva julkaistaan digitaalisena myyntinä useissa suoratoistopalveluissa. vahvistaa, että elokuvan voi ostaa muun muassa :sta, TV:stä, :sta ja :stä.

James Cameron:n ohjaama elokuva jatkaa jättimenestyksekkään -sarjan tarinaa, ja lipputuloja on kertynyt maailmanlaajuisesti noin 1,38 miljardia euroa. Samalla elokuva on napannut useita palkintoja, mukaan lukien Oscarin parhaista erikoistehosteista, eikä ihme, sillä visuaalinen näyttävyys on edelleen sarjan tavaramerkki.

Digiversio ei ole pelkkä perusjulkaisu, sillä mukana tulee yli kolme tuntia ennenjulkaisematonta lisämateriaalia. Tarjolla on kurkistus muun muassa Na’vi-kulttuurin luomiseen, näyttelijöiden motion capture -työhön sekä massiivisten efektien toteutukseen. Toisin sanoen jos pelkkä elokuva ei riittänyt, nyt pääsee sukeltamaan kunnolla kulissien taakse.

Tarina jatkaa Jake Sullyn ja Neytirin perheen seikkailua Pandoralla, tuoden mukaan uusia heimoja, uhkia ja maisemia. Mukana nähdään tuttu näyttelijäkaartin lisäksi myös uusia kasvoja, jotka laajentavat universumia entisestään.

Avatar: Fire and Ash osoittaa, että elokuvateatterimenestys ei jää vain valkokankaalle. Nyt jättimäinen scifi-spektaakkeli siirtyy kotiin ja tällä kertaa mukana tulee enemmän Pandoran maailmaa kuin koskaan aiemmin.