Apple Music saa kasvojenkohotuksen – iOS 27 tuo fiksumpaa Siriä ja nopeampaa musiikkia Kommentit pois päältä artikkelissa Apple Music saa kasvojenkohotuksen – iOS 27 tuo fiksumpaa Siriä ja nopeampaa musiikkia

ei tällä kertaa räjäyttänyt pankkia Apple Musicin uusilla ominaisuuksilla, mutta tuo palveluun nipun pieniä parannuksia, joiden tarkoitus on tehdä musiikin kuuntelusta sujuvampaa. Suurimmat muutokset liittyvät artistisivuihin, -tekoälyyn sekä sovelluksen nopeuteen.

Ensimmäisenä silmään osuvat uudistetut artistisivut. Osa artisteista saa nimensä näkyviin omalla tyylitellyllä fontillaan, ja sivuille on lisätty suurempi toistopainike sekä näkyvä esittely uusimmasta julkaisusta. Käytännössä tarkoitus on tehdä artistien löytämisestä ja kuuntelemisesta hieman näyttävämpää – vähän kuin konserttijuliste taskussa.

Myös Siri ottaa uuden askeleen musiikin maailmassa. iOS 27:n tekoälyavustaja osaa keskustella artisteista ja kappaleista aiempaa luontevammin. Siri voi esimerkiksi löytää kappaleen, jonka ystäväsi mainitsi viestissä viikkoja sitten, tai jatkaa keskustelua artistista ilman, että jokaista pyyntöä tarvitsee aloittaa alusta.

Apple hioo samalla -ominaisuutta, joka miksaa kappaleita saumattomasti toisiinsa kuin digitaalinen DJ. Uudet algoritmit pyrkivät tekemään siirtymistä luonnollisempia eri musiikkityylien välillä. Lisäksi Apple lupaa nopeampia käynnistysaikoja ja luotettavampaa suoratoistoa, joten suosikkikappaleiden pitäisi alkaa soida entistä ripeämmin napin painalluksesta.

Vaikka iOS 27 ei mullista Apple Musicia, päivitys näyttää keskittyvän yhteen tärkeään asiaan: kitkan vähentämiseen. Jos kaikki toimii hieman nopeammin, hieman älykkäämmin ja hieman sulavammin, moni käyttäjä saattaa huomata muutoksen vasta siinä vaiheessa, kun sitä ei enää tarvitse ajatella.

Lasten ei pitäisi käyttää tekoälyä oppimiseen – tuumailee yhdysvaltalainen lastenlääkäri Kommentit pois päältä artikkelissa Lasten ei pitäisi käyttää tekoälyä oppimiseen – tuumailee yhdysvaltalainen lastenlääkäri

Neljänvuotias poika korjasi äitinsä lukemaa ötökkäkirjaa. Hän tiesi, että torakat munivat satoja munia, eivät miljoonia, nimittäin hän oli tarkistanut asian ChatGPT:tä.

Yhdysvaltalainen lastenlääkäri Edith Bracho-Sanchez pitää tapausta huvittavana, mutta myös huolestuttavana. Hänen mukaansa pienten lasten ei pitäisi käyttää tekoälyä itsenäisesti oppimiseen.

Syy ei ole pelkästään siinä, että voi antaa väärän vastauksen. Lapselta voi jäädä kokonaan väliin tärkeä osa oppimisesta: itse ajatteleminen, arvaaminen ja erehtyminen. Tekoäly tarjoaa vastauksen sekunneissa, vaikka lapselle juuri se hetki, jolloin hän miettii “en tiedä”, voi olla oppimisen kannalta tärkein.

Bracho-Sanchezin mukaan vanhempien kannattaa käyttää tekoälyä pienten lasten kanssa yhdessä ja selittää, että kyseessä on tietokoneohjelma, joka voi myös olla väärässä.

Mitäpä tunteita tämä herättää teissä mahdollisissa muissa kasvattajissa?

Elon Musk hyökkäsi häntä käsittelevän dokumentin ohjaajaa vastaan kovin sanoin Kommentit pois päältä artikkelissa Elon Musk hyökkäsi häntä käsittelevän dokumentin ohjaajaa vastaan kovin sanoin

on hyökännyt rajusti nelituntisen dokumenttielokuvan ohjaajaa Alex Gibneytä vastaan. Venetsian elokuvajuhlilla tällä viikolla ensi-iltansa saanut dokumentti käsittelee Muskin elämää ja vaikutusvaltaa, ja suhtautuu miljardööriin varsin kriittisesti.

Musk julkaisi X:ssä useita viestejä, joissa hän kutsui Gibneytä muun muassa ”katkeraksi vanhaksi mieheksi” ja väitti tämän olevan täysin vailla integriteettiä. Musk kuvaili dokumenttia ”hit piece” -elokuvaksi, joka ei osu maaliinsa, ja kritisoi samalla neljän tunnin kestoa. Hänen mukaansa elokuva on yksinkertaisesti pitkästyttävä.

Musk jakoi myös kuvan, jossa demokraattinen puolue esitetään nukkena, joka ohjaa George Sorosiin viittaavaa ”Team Soros” -hahmoa. Tämä puolestaan ohjaa Gibneytä, joka taas ohjaa Hollywoodia. Musk kommentoi kuvaa yksinkertaisesti sanalla ”Accurate”. Toisessa viestissä hän kutsui dokumenttia psykologiseksi operaatioksi eli ”psy opiksi”.

Gibney on aiemmin tehnyt dokumentteja muun muassa Enronin romahduksesta, Wikileaksista ja Vladimir Putinista. Venetsiassa hän kertoi kohdanneensa elokuvaa tehdessään ihmisten keskuudessa pelkoa Muskin vaikutusvaltaa kohtaan. Gibney on myös kuvaillut Muskia ”erittäin vaaralliseksi” ja pohtinut tämän vaikean lapsuuden mahdollista vaikutusta nykyiseen toimintaan.

Musk on samalla kiistänyt dokumentissa esitettyjä väitteitä. Hän kiisti muun muassa entisen kumppaninsa Ashley St Clairin väitteen, jonka mukaan tämän olisi tarjottu 40 miljoonaa dollaria salassapitosopimuksen allekirjoittamisesta. Lisäksi Muskin asianajajan kerrotaan uhanneen Gibneytä kunnianloukkaussyytteellä.

Dokumentti onkin ehtinyt herättää keskustelua jo ennen laajempaa julkaisuaan. Muskin lisäksi myös hänen lähipiiriinsä kuuluneet henkilöt ovat arvostelleet elokuvaa ja kyseenalaistaneet sen kattavuuden.