Apple panostaa laitekohtaiseen tekoälyyn iPhoneissa Kommentit pois päältä artikkelissa Apple panostaa laitekohtaiseen tekoälyyn iPhoneissa

Samsung esitteli hiljattain Galaxy S24 -puhelimensa, jota he kutsuvat ensimmäiseksi tekoälypuhelimeksi. Samsung on panostanut toden teolla tekoälyyn älypuhelinmarkkinoilla. Apple tulee pian perässä, mutta yhtiön lähestymistapa on erilainen kuin korealaisella kilpailijalla.

Apple pystyy tuomaan tekoälyominaisuuksia iPhoneihin vasta iOS 18 -päivityksen myötä. Mark Gurmanin raportin mukaan iPhoneissa käytettävät tekoälytoiminnot pyörivät kokonaan laitteella itsellään Applen kehittämän suuren kielimallin (LLM) avulla. Apple tulee todennäköisesti mainostamaan tekoälyominaisuuksia tietoturva- ja nopeusetuilla, sillä kaikki prosessointi tapahtuu laitteella. Ominaisuuksien odotetaan debytoivan iOS 18:n kanssa WWDC 2024 -kehittäjäkonferenssissa.

Vaikka laitekohtaisella tekoälyllä on tietoturva- ja nopeusetuja, se ei ole yhtä tehokasta kuin pilvipalvelimilla tehtävä prosessointi. On silti mahdollista, että Apple tuo vain sellaisia tekoälytoimintoja, jotka toimivat hyvin laitekohtaisen prosessoinnin kanssa. Esimerkiksi parempia automaattisia vastauksia ja Siri-pyyntöjen käsittelyä voidaan odottaa.

Tämä eroaa Samsungin lähestymistavasta, joka hyödyntää sekoitusta laitekohtaisesta ja pilvipohjaisesta tekoälystä. Samsung käyttää omia LLM-mallejaan sekä Googlen Gemini-mallia tekoälytoimintojen prosessointiin. Käyttäjät voivat halutessaan suorittaa tekoälydataa paikallisesti laitteella yksinkertaisen kytkimen avulla. Kuten Galaxy S24:ssä ja aiemmissa puhelimissa, jotka ovat saaneet One UI 6.1 -päivityksen tekoälyominaisuuksineen, osa toiminnoista on nopeita, kun taas toiset ovat hitaampia riippuen kuormituksesta ja monimutkaisuudesta.

Apple ei ole vielä paljastanut mitään yksittäisiä tekoälyominaisuuksia, jotka saattaisivat tulla iOS 18:n mukana. Yhtiö saattaisi kuitenkin tuoda parempaa kielien käännöstä, luotettavampaa automaattisen korjauksen kirjoittamiseen sekä kehittyneempiä kuvienmuokkausominaisuuksia. Muutama viikko sitten uutisoitiin, että Apple neuvottelee Googlen kanssa Geminin käyttämisestä tekoälyominaisuuksien tukemiseksi iOS 18:ssa. On kuitenkin epäselvää, onko sopimukseen päästy.

Microsoft lopettaa Teamsin Together Mode -toiminnon Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft lopettaa Teamsin Together Mode -toiminnon

toi Teamsin Together Mode -toiminnon markkinoille pandemian aikana luodakseen vaikutelman, että joukko ihmisiä istuisi yhdessä kokoushuoneessa, vaikka he todellisuudessa istuisivatkin kotona ilman housuja. Ajat ovat kuitenkin muuttuneet, ja toiminto poistetaan nyt käytöstä yksinkertaistetun -käyttökokemuksen tieltä.

Ominaisuus käytti tekoälyä leikkaamaan pään ja hartiat pois ja sijoittamaan sinut virtuaalitilaan muiden kokouksen osallistujien kanssa. Se saattoi tuntua hieman kikkailevalta – etenkin kun napautit työtovereita olkapäälle tai annoit virtuaalisia high five -tervehdyksiä, mutta se rajoitti visuaalisia häiriötekijöitä.

Kuva: Microsoft

Muutokset otetaan käyttöön asteittain, mutta niiden myötä Together Mode -kytkin katoaa näkymävalikosta. Myös Together-ominaisuuksiin liittyvät toiminnot, kuten kohtaukset ja istumapaikkojen määritys, poistuvat samalla. Microsoftin mukaan yksi syy muutokseen on eri alustojen välisen hajanaisuuden vähentäminen.

Yritys mainitsee myös virtaviivaisemman käyttöliittymän, jossa on vähemmän vaihtoehtoja, vähemmän klikkauksia ja vähemmän sekaannusta. Se sanoo myös, että tämä antaa yritykselle mahdollisuuden keskittyä videon laadun, vakauden ja suorituskyvyn parantamiseen.

Muumilaakson taika saapuu televisioihin: Samsung Art Store tuo Tove Janssonin teokset koteihin Kommentit pois päältä artikkelissa Muumilaakson taika saapuu televisioihin: Samsung Art Store tuo Tove Janssonin teokset koteihin

ja Moomin Characters ovat julkistaneet uuden maailmanlaajuisen yhteistyön, joka tuo Tove Janssonin rakastetuimmat taideteokset digitaalisessa muodossa osaksi kotien sisustusta. Maanantaina 18.5.2026 lanseerattu kokoelma kattaa 60 kuratoitua teosta, jotka tulevat saataville Samsung Art Store -palveluun. Julkaisu tarjoaa faneille ja sisustajille mahdollisuuden muuttaa television tauluksi, jonka sisuksissa heräävät eloon ikoniset hahmot ja tarinat vuosikymmenten varrelta.

Alkuperäiskuvituksista vesiväreihin

Nyt julkaistu kokonaisuus kunnioittaa Muumien rikasta visuaalista perintöä laajalla otannalla. Mukana on alkuperäisiä mustavalkoisia piirroksia 1940-luvun romaaneista, kuten ikoninen hattivattien esittely Taikurin hattu -teoksesta, sekä rakastettujen kuvakirjojen tunnelmallisia vesivärikuvituksia ja kansikuvia aina 1970-luvun lopulle saakka. Kokoelma tarjoaa myös uudempia, hienostuneita tulkintoja tästä kiehtovasta ja perinteikkäästä maailmasta.

Muumitarinoiden ytimessä on kiltteys, uteliaisuus ja tunne-elämän rehellisyys. Nopeatempoisessa, hyperoptimoidussa maailmassa Muumit tarjoavat vaihtoehtoisen tavan elää ihmisille, jotka kaipaavat merkitystä. Tove Jansson loi kiehtovan ja hienostuneen visuaalisen kielen. Olemme innoissamme yhteistyöstä Samsung Art Storen kanssa. Sen avulla voimme tuoda Muumien viehättävän maailman osaksi koteja nykyaikaisella ja luonnollisella tavalla.

Moomin Charactersin luova johtaja James Zambra taustoittaa yhteistyön merkitystä nykypäivän arjessa. Myös Samsung Electronicsin puolesta korostetaan, että kokoelman tavoitteena on tuoda koteihin optimismia, yhdessäoloa ja arkista kauneutta immersiivisessä muodossa.

Saatavuus ja tuetut laitteet

Muumikokoelma on ladattavissa maailmanlaajuisesti 18. toukokuuta alkaen. Kokemuksen keskiössä toimivat tutut The Frame -televisiot, minkä lisäksi palvelun tuki laajenee valikoituihin OLED-malleihin. Euroopassa uutta taidesisältöä pääsee tarkastelemaan S95H- ja S99H-malleilla.

Palvelun käyttö vaatii verkkoyhteyden, kirjautumisen Samsung-tilille sekä maksullisen Art Store -kuukausitilauksen, vaikka tarjolla on myös rajoitettu määrä maksutonta sisältöä laitemallista riippuen.