Applelta tulossa uusia M4-pohjaisia Mac-tuotteita 28. lokakuuta? Kommentit pois päältä artikkelissa Applelta tulossa uusia M4-pohjaisia Mac-tuotteita 28. lokakuuta?

Apple on vihjaillut uusien Mac-tuotteiden julkaisusta 28. lokakuuta. Odotettavissa on kaksi MacBook Pro -mallia, Mac Mini ja iMac.

Bloomberg-lehden Mark Gurman on ennakoinut, että Apple lanseeraisi uudet M4-pohjaiset MacBook Pro -kannettavat 30. lokakuuta. Nyt Apple Marketing SVP Greg Joswiak on vahvistanut tämän vihjailemalla tulossa olevasta MacBook-julkaisusta Twitterissä.

Joswiakin sanat ovat salamyhkäisiä, sillä hän ei tarkenna päivämäärää ja puhuu ”maanantaiaamusta”. Tämä viittaa siihen, että kaikki Apple-tuotteet eivät välttämättä julkaista samanaikaisesti.

Ensimmäisinä odotetaan 14-tuumaista ja 16-tuumaista MacBook Pro -mallia, joita seuraavat M4-pohjaiset Mac Mini, 24-tuuman iMac ja useita lisävarusteita, kuten Magic Keyboard 2, Magic Mouse 2 ja Magic Trackpad 2.

Lisäksi näemme todennäköisesti myös tehokkaampia M4-pohjaisia suorittimia, kuten M4 Pro ja M4 Max. Huippuluokan M4 Ultra saattaa kuitenkin jäädä odottamaan seuraavaa Mac Pro – tai Mac Studio -julkaisua. M4 MacBook Air -malli on odotettavissa vasta vuoden 2025 alussa.

Operaattorin marraskuun myydyimmät puhelimet: Black Friday nosti iPhonet ja Samsungit kärkeen – älykelloissa edulliset mallit dominoivat Kommentit pois päältä artikkelissa Operaattorin marraskuun myydyimmät puhelimet: Black Friday nosti iPhonet ja Samsungit kärkeen – älykelloissa edulliset mallit dominoivat

Black Friday -kampanjat loivat odotetusti myyntipiikin DNA:n marraskuuhun, ja sen huomasi myös listojen kärjessä. Kuluttajien ykköseksi nousi Apple iPhone 15 5G, kun taas yritysasiakkaat suosivat Applen tuoreinta raskassarjalaista, iPhone 17 Pro Max 5G:tä. Samsungin Galaxy-mallit pitivät edelleen pintansa, ja listan harvinaisin näky – 4G-malli Galaxy A16 – kiri jopa kuluttajien kärkikolmikkoon.

Kuluttajapuolella Apple loisti viidellä eri mallilla, mutta marraskuun yllätyksestä vastasi OnePlus: tuore OnePlus 15 5G nousi listalle vain muutaman viikon myynnillä, Pink Friday -tarjousten siivittämänä. DNA:n mukaan yli puolet koko kuukauden myynnistä syntyi Black Friday -viikkojen aikana, ja kampanjatuotteet vaihtelivat puhelimista robotti-imureihin ja älyvalaisimiin.

Yritysasiakkaiden puolella näkyi vahva premium-painotus. Uudet iPhone 17 -sarjalaiset veivät listan kärjen lähes kokonaan, mutta Samsung pysyi sitkeästi mukana useilla A- ja S-sarjan malleilla. Myös OnePlus nappasi kaksi paikkaa top-listalla, mikä DNA:n mukaan kertoo tarjouskampanjoiden voiman näkyvän myös yritysostoksissa.

Älykelloissa marraskuun trendaava sana oli hinta-laatusuhde. Myydyin malli oli jälleen Honor Choice Watch 2i, ja listalla korostuivat edulliset vaihtoehdot Samsungilta ja Huaweilta. Premium-mallit ja lasten kellopuhelimet pitivät kuitenkin hyvin pintansa joulusesongin lähestyessä. DNA julkaisee myydyimmät laitteet kuukausittain, ja käytettyjen laitteiden puolella vanhemmat iPhone-mallit jatkoivat edelleen ylivoimaisina suosikkeina.

Apple päivittää MacBook Pron, iPad Pron ja Vision Pron M5-sirulla Kommentit pois päältä artikkelissa Apple päivittää MacBook Pron, iPad Pron ja Vision Pron M5-sirulla

Apple on esitellyt uuden 14-tuumaisen MacBook Pro -perusmallin, joka saa ensimmäisenä Applen kannettavana uuden M5-sirun. Päivitys tuo laitteeseen graafista suorituskykyä 1,6-kertaisena ja tekoälytehoa 3,5-kertaisena verrattuna edeltäjäänsä M4-sirulla. Prosessoriytimiä on edelleen 10 CPU- ja 10 GPU-ydintä, mutta monisäikeinen suorituskyky on noin 20 % nopeampi. RAM-muistin kaista on kasvanut 120 GB/s:stä 153 GB/s:iin. Perusmallissa on 16 GB RAM ja 512 GB tallennustilaa, laajennettavissa jopa 32 GB:iin ja 4 TB:iin. Akun luvataan kestävän jopa 16 tuntia nettiselailua tai 24 tuntia videota 120 Hz:n mini-LED-näytöllä. Hinta alkaa noin 1 590 eurosta ja toimitukset alkavat 22. lokakuuta.

Samalla Apple päivitti myös iPad Pron M5-sirulla. Suorituskyky lupaa MacBookin tavoin 3,5-kertaisen tekoälykapasiteetin ja kaksinkertaiset tallennusnopeudet. Muistikaista on myös 153 GB/s. Uusi C1X-siru löytyy LTE-versiosta, ja Wi-Fi on päivitetty Wi-Fi 7:ään. Mallit tulevat 11- ja 13-tuumaisina, alkaen 999 eurosta 256 GB tallennuksella.

Applen mixed reality -kuulokkeet Vision Pro saavat myös M5-päivityksen. Laite on hieman painavampi, 750–800 g, mutta uusi Dual Knit -säädettävä pääpanta lupaa mukavuutta. M5 tuo Vision Prohon laitteistokiihdytetyn ray tracingin, 10 % enemmän renderoitavia pikseleitä ja 120 Hz virkistystaajuuden aiemman 100 Hz:n sijaan. Hinta alkaa 3 499 eurosta, ja toimitukset alkavat 22. lokakuuta.