Arc Raiders ei pysähdy – yli 12 miljoonaa myytyä kappaletta ja pelaajat jonossa Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raiders ei pysähdy – yli 12 miljoonaa myytyä kappaletta ja pelaajat jonossa

Extraction-räiskintä jatkaa hurjaa nousuaan. Vuoden 2026 aikana peliä on myyty jo yli 2,4 miljoonaa kappaletta, ja koko elinkaaren myynti on kivunnut 12,4 miljoonaan, julkaisija kertoo. Lukemat ovat erityisen vaikuttavia, kun muistaa, että peli julkaistiin vasta viime lokakuussa.

Nexonin mukaan Arc Raiders ehti myydä jo 10 miljoonaa kappaletta joulukuun 2025 loppuun mennessä, alle kahdessa kuukaudessa julkaisusta. Tammikuussa peli saavutti myös uuden pelaajaennätyksen, kun samaan aikaan linjoilla oli parhaimmillaan peräti 960 000 pelaajaa. Toimitusjohtaja Lee Jeong-hun kuvailee vastaanottoa poikkeuksellisen innostuneeksi eri puolilla maailmaa.

Palkintokaappi ei myöskään ole jäänyt tyhjäksi. Arc Raiders nappasi muun muassa The Game Awardsin parhaan moninpelin tittelin sekä PC Gamerin Vuoden peli -palkinnon. Awardsissa peliä kiiteltiin erityisesti innovatiivisesta pelattavuudesta, eikä suotta.

Yksi menestyksen avaimista on ollut se, että Arc Raiders on houkutellut myös pelaajia, joita extraction-pelit eivät aiemmin kiinnostaneet. Selkeä aloitus, omaleimainen tyyli ja jatkuva jännite ovat vedonneet battle royale- ja hero shooter -väsymystä poteviin pelaajiin ja samalla sytyttäneet kipinän koko genreen uudelleen.

ei ole jäänyt lepäämään laakereilleen. Tuore päivitys toi mukanaan kaivattuja tasapainomuutoksia, uusia kosmeettisia herkkuja ja lupauksen säännöllisestä lisäsisällöstä myös jatkossa. Vaikka bugit ja hienosäädöt puhuttavat yhä, on selvää ettei Arc Raiders ei ole ohimenevä ilmiö, vaan todellinen kestohitti.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan 5:lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

PlayStation-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.

Mediayhtiö IMC ostaa Balatronista tunnetun Playstackin Kommentit pois päältä artikkelissa Mediayhtiö IMC ostaa Balatronista tunnetun Playstackin

Suositun korttipelihitin Balatron julkaisija on siirtymässä uuden omistajan käsiin. Yhtiön nykyinen omistaja Turin on sopinut myyvänsä 84,5 prosentin osuutensa Playstackista Integrated Media Companyn (IMC) tytäryhtiölle noin 131 miljoonalla eurolla. Kauppa odottaa vielä osakkeenomistajien hyväksyntää.

Jos järjestely toteutuu, Playstack päätyy saman katon alle tunnettujen viihde- ja pelibrändien, kuten Fandomin, GameSpotin, Screen Junkiesin ja Fanaticalin kanssa. Käytännössä kyseessä on merkittävä yrityskauppa pelialan indie-julkaisijoiden kentällä.

Playstackilla on ollut viime vuosina vahva vire. Yhtiön mukaan sen julkaisuista yli 85 prosenttia on ollut menestyksiä, ja sen pelikirjasto on kerännyt Steamissa yli 87 miljoonan euron edestä myyntiä. Viime tilikauden aikana Playstackin pelit ladattiin yli 20 miljoonaa kertaa.

Playstackin perustaja ja toimitusjohtaja Harvey Elliot korosti, että omistajanvaihdos ei tarkoita muutoksia yhtiön arkeen. Hänen mukaansa tiimi, strategia ja keskittyminen laadukkaiden indie-pelien julkaisemiseen säilyvät ennallaan. Toisin sanoen pelaajien näkökulmasta kyseessä on ainakin toistaiseksi enemmänkin kulissien takainen omistajavaihdos kuin suuri suunnanmuutos.

Balatron jättimenestys on nostanut Playstackin viime vuosina indie-pelijulkaisijoiden kärkikaartiin, joten ei ole ihme, että yhtiö on herättänyt kiinnostusta myös suuremmissa mediataloissa. Nyt jää nähtäväksi, millaisia mahdollisuuksia uusi omistaja tuo mukanaan Playstackin seuraavaan lukuun.