Arc Raidersiin ilmestyi salaperäinen emoalus ilman mainintaa päivityksessä Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raidersiin ilmestyi salaperäinen emoalus ilman mainintaa päivityksessä

-pelaajat ovat alkaneet epäillä, että kehittäjä piilottelee uutta uhkaa. Shrouded Sky -päivityksen jälkeen verkkoon on levinnyt video, jossa myrskyn halki liitää valtava, sinivaloin varustettu alus, mutta siitä ei ole mainintaa päivitysmuistiinpanoissa.

Redditiin ladatulla 20 sekunnin klipillä pelaaja harppoo Hurricane-säätilassa Spaceportin laukaisutornin lähistöllä, kun taivaalla vilahtaa outoja valoja. Ensin ne näyttävät tavallisilta drooneilta, mutta tarkemmin katsottuna valot kuuluvat massiiviseen alukseen, joka lipuu myrskyn suojassa. Havaintoja on tehty myös Buried City -kartalla, mutta näky on harvinainen ja katoaa nopeasti.

Pelimaailman tekoälyuhka Arc tunnetaan jo drooneista, tappopalloista ja jättimäisistä roboteista, mutta rakennuksen kokoinen “emoalus” olisi jotain aivan uutta. Kehittäjä ei ole kommentoinut asiaa, mikä on vain lisännyt spekulaatiota. Osa pelaajista uskoo, että alus liittyy huhtikuulle vihjattuun Riven Tides -päivityksen “large Arc threat” -uhkaan.

Tilanne muistuttaa tapausta, jossa lisäsi -peliin lentäviä vihollisia ilman ennakkovaroitusta ja kiisti niiden olemassaolon pelaajien ihmetellessä. Nyt Embark vaikuttaa pelaavan samanlaista mysteerikorttia.

Jos haluat yrittää bongata aluksen itse, pelaajien mukaan paras hetki on Hurricane-säätilassa noin 15 minuutin kohdalla rynnäkköä. Ensimmäisellä yrittämällä sitä tuskin näkee ja ehkä juuri siksi koko tapaus tuntuu niin kiehtovalta.

Ruotsalaisstudio putsasi pöydän: ARC Raiders valittiin vuoden parhaaksi pohjoismaiseksi peliksi Kommentit pois päältä artikkelissa Ruotsalaisstudio putsasi pöydän: ARC Raiders valittiin vuoden parhaaksi pohjoismaiseksi peliksi

Pohjoismaisen pelialan katseet kääntyivät Ruotsin Malmöhön, jossa järjestettiin vuotuinen ja odotettu -palkintogaala torstaina 28. toukokuuta 2026. Kevään suuren NG26-pelikonferenssin yhteydessä järjestetyssä juhlassa palkittiin kuluneen vuoden merkittävimmät ja laadukkaimmat pelijulkaisut Suomesta, Ruotsista, Tanskasta, Norjasta ja Islannista. Illan kiistattomaksi kuninkaaksi nousi ruotsalaisen Embark Studiosin odotettu uutuuspeli, joka onnistui nappaamaan useamman pääpalkinnon.

Ruotsalaiset indiet ja suurtuotannot juhlivat

Gaalaillan ehdoton tähti oli ruotsalaisen Embark Studiosin kehittämä , joka voitti himoitun Nordic Game of the Year -pääpalkinnon. Räiskintäpeli ei tyytynyt pelkästään yhteen pystiin, vaan se palkittiin myös parhaasta äänisuunnittelusta (Best Audio) sekä parhaasta teknologisesta saavutuksesta (Best Technology).

Länsinaapurin vahva panos pelialalla näkyi myös muissa kategorioissa. Muun muassa It Takes Two -jättihitistään tunnetun Hazelight Studiosin uutuuspeli Split Fiction palkittiin parhaasta pelisuunnittelusta (Best Game Design). Visuaalisesti upeasta ja omintakeisesta taidesuunnittelustaan (Best Art) puolestaan palkittiin MoonHood-studion kehittämä The Midnight Walk.

Tanska pääsi myös juhlimaan palkintosadetta kahden kategorian voitolla. Koko perheen parhaana pelinä (Best Fun for Everyone) palkittiin Light Brick Studion LEGO Voyagers, ja vuoden parhaan esikoispelin (Best Debut) tittelin nappasi Crinkle Cut Gamesin kehittämä Discounty.

Asiantuntijaraati valintojen takana

Jo 18. kertaa järjestetty Nordic Game Awards on maailman ainoa puhtaasti pohjoismaiseen pelikehitykseen keskittyvä palkintogaala. Juhlan juonnosta vastasi tanskalainen näyttelijä Magnus Bruun, ja virallisina kumppaneina toimivat AMD, Dathost sekä PixelTV.

Voittajien valinnasta vastasi pohjoismaisten tuottajajärjestöjen (The Nordic Game Institute) kokoama asiantuntijaraati, johon kuului yksi edustaja kustakin Pohjoismaasta. Suomea tämänvuotisessa tuomaristossa edusti Espoo Game LABin vetäjä ja Espoon kaupungin pelialan erityisasiantuntija Jonne Taivassalo. Muina tuomareina toimivat Alexandra Gripenhoftner Ruotsista, Tanya Laolapha Pettersen Norjasta, Morten Urup Tanskasta sekä Bjarki Thor Jonsson Islannista.

Destiny 2 -pelaajat aikovat kaataa palvelimet massiivisella protestilla kesäkuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Destiny 2 -pelaajat aikovat kaataa palvelimet massiivisella protestilla kesäkuussa

2 -yhteisössä kuohuu, kun on päättänyt lopettaa pelin live-tuen ja siirtää painopisteen uuteen -projektiin. Päätös on saanut osan faneista järjestämään poikkeuksellisen protestin, sillä tavoitteena on palata peliin massoittain 9. kesäkuuta ja kuormittaa palvelimet äärimmilleen.

Redditissä käynnistynyt kampanja kehottaa pelaajia palaamaan vielä kerran :n maailmaan samaan aikaan, kun peli saa viimeisen sisältöpäivityksensä. Ideana on näyttää, että kiinnostus ei ole kadonnut, ja samalla yrittää jopa rikkoa Marathonin pelaajahuiput.

Reaktio on ollut voimakas. Satojen ja tuhansien kommenttien joukossa moni lupaa palata mukaan vielä yhden viimeisen kerran, oli syynä sitten nostalgia tai suora protesti päätöksille. Osa puhuu jopa palvelinten kaatamisesta, vaikka käytännössä kyse on enemmän äänekkäästä mielenilmauksesta kuin teknisestä uhasta.

Tilannetta sävyttää myös se, että Destiny 2 lisätään -palveluihin juuri viimeisen päivityksen yhteydessä, joten pelaajamäärien odotetaan joka tapauksessa nousevan. Samalla keskustelu pelin tulevaisuudesta on muuttunut entistä tunteikkaammaksi, kun jatko-osaa ei tiettävästi ole kehitteillä.

Vaikka serverien kaataminen tuskin toteutuu kirjaimellisesti, tapaus kertoo selvästi siitä, että Destiny-yhteisö ei aio hyvästellä sarjaa hiljaa.