Arvonta: Voita itsellesi juuri julkistettu OnePlus Nord 5 -älypuhelin Kommentit pois päältä artikkelissa Arvonta: Voita itsellesi juuri julkistettu OnePlus Nord 5 -älypuhelin

OnePlus julkisti taannoin viisi uutta tuotetta vahvistaakseen asemaansa yhtenä johtavista teknologiabrändeistä. Uutuuksien joukossa on mm. odotettu OnePlus Nord 5 -älypuhelin, jonka Errori laittoi arvontaan yhteistyössä OnePlussan ja Radio Hiekan kanssa.

OnePlus Nord 5 on Nord-sarjan kaikkien aikojen tehokkain laite. Se hyödyntää Snapdragon 8s Gen 3 -mobiilialustaa, joka tarjoaa huippuluokan suorituskyvyn ja pelaamista tehostavan Snapdragon Elite Gaming™ -teknologian. Puhelimen 144 Hz:n AMOLED-näyttö, LPDDR5X RAM, ja edistynyt Cryo-Velocity VC -jäähdytys tekevät siitä erityisen kiinnostavan teho- ja pelikokemuksen kannalta.

Uusi Plus Key -painike toimii oikopolkuna erilaisiin toimintoihin ja tekoälyominaisuuksiin, kuten AI Plus Mind, joka tunnistaa näytön sisällön ja tallentaa sen käyttäjän ”Mind Space” -tilaan. Tämä mahdollistaa kalenteritapahtumien automaattisen luomisen ja tietojen helpon haun.

Google Gemini on esiasennettuna ja tarjoaa käyttäjille henkilökohtaisen tekoälyavustajan, jonka avulla voi ideoida, oppia ja hallita päivittäisiä tehtäviä. Kolmen kuukauden ilmainen kokeilujakso Google AI Prosta sisältyy laitteen ostoon.

Kamerapuolella Nord 5 tarjoaa kaksi 50 MP:n kameraa – takana lippulaivamallista tuttu LYT-700 ja edessä ISOCELL JN5. Molemmat tukevat 4K 60 fps -videokuvausta ja Live Photo -ominaisuus on päivitetty tukemaan Ultra HDR -laatua.

Nord 5 on saatavilla kolmessa värissä: Phantom Grey (musta), Dry Ice (vaaleansininen) ja Marble Sands (valkoinen).

Arvontaan voit osallistua Errorin Instagrammissa aina 22.7 asti. Linkki alla:

Helmikuu kuumenee: Samsung, Apple ja Google kilpailevat huomiosta Kommentit pois päältä artikkelissa Helmikuu kuumenee: Samsung, Apple ja Google kilpailevat huomiosta

Helmikuu on vasta alussa, mutta älypuhelinrintamalla eletään jo täyttä myrskyä. Viikon puhutuimmaksi aiheeksi nousi Samsungin tuleva Galaxy S26 -mallisto, erityisesti Ultra-versio, josta yhtiö julkaisi virallisen maistiaisen. Luvassa on kamerauudistuksia ja näyttävä 360 asteen esittely, joka sai monet pysähtymään ruudun äärelle.

Vuodot eivät jääneet siihen. Galaxy S26:sta kuullaan lisää varmasti ennen virallista julkaisua 25. helmikuuta. Samalla Samsung muistutti elämän rajallisuudesta – ainakin puhelinten – ilmoittamalla lopettavansa ohjelmistotuen Galaxy S21 -sarjalle. Toisessa päässä skaalaa nähtiin Infinixin Note 60 -sarjan vuoto, joka paljasti kaikkien kolmen mallin muistivaihtoehdot.

Apple ei jäänyt sivustakatsojaksi. Yhtiöltä odotetaan edullisempaa iPhone 17e -mallia jo tämän kuun lopulla, ja lisäksi huhumylly pyörii ensimmäisen taittuvan iPhonen ympärillä. Muotoiluyksityiskohdat ovat herättäneet runsaasti keskustelua, vaikka varmaa tietoa on vielä niukasti.

Myös Google yllätti: Pixel 10a esiteltiin ennakkoon, ja sen julkaisu on luvattu jo 18. helmikuuta. Samalla iQOO 15 Ultra kolkuttelee ovea aktiivisella jäähdytysratkaisullaan, ja sekin saatetaan nähdä vielä tämän kuun aikana.

Kaiken kaikkiaan helmikuusta on tulossa poikkeuksellisen tapahtumarikas. Kun Samsung, Apple ja Google kaikki tähtäävät julkaisuihin lähes samaan aikaan, älypuhelinfanien kalenterit täyttyvät nopeasti – ja lompakot saattavat keventyä siinä sivussa.

Operaattorin tammikuun 2026 myyntihitit: iPhone 16e valloitti, älykelloista Apple Watch johti Kommentit pois päältä artikkelissa Operaattorin tammikuun 2026 myyntihitit: iPhone 16e valloitti, älykelloista Apple Watch johti

Tammikuu käynnistyi DNA:lla vilkkaana puhelinkaupan kuukautena, ja kärkeen nousi selvä voittaja: Apple iPhone 16e 5G oli myydyin puhelin sekä kuluttaja- että yritysasiakkaiden keskuudessa. Edullisempi iPhone onnistui ohittamaan jopa Applen syksyn huippumallit ja useat Android-suosikit, mikä kertoo siitä, että hyvä hinta–laatusuhde on edelleen valttia.

Android-puolella OnePlus teki vahvaa tulosta, kun Nord 5 ja Nord CE5 nousivat myydyimpien joukkoon. Myös Samsungin Galaxy A -sarjan mallit pitivät pintansa erityisesti edullisemmassa hintaluokassa. Käytettyjen puhelinten puolella kärkeen nousi iPhone 13 5G, ja kiinnostus käytettyihin laitteisiin kasvoi selvästi, kun ne liitettiin osaksi DNA:n virallista laitevalikoimaa 12 kuukauden takuulla.

Yritysasiakkaiden listalla Applen ylivoima näkyi erityisen selvästi, kun neljä ensimmäistä sijaa meni iPhone-malleille. Samalla Samsung piti vahvaa asemaansa yritysmarkkinassa, mutta listalle nousi myös edullisempi Honor X5c Plus, mikä kertoo siitä, että hintatietoisille ratkaisuille on edelleen kysyntää.

Älykelloissa tammikuun ykköseksi nousi Apple Watch Series 11 (GPS), mutta kokonaiskuva on monipuolinen, jossa mukana on lasten kellopuhelimia, urheilukelloja ja hyvinvointiin keskittyviä malleja. Älykello ei ole enää vain harrastajien laite, vaan siitä on tullut monelle arjen perusvaruste, jonka valintaa ohjaavat käytännöllisyys ja käyttötarpeet enemmän kuin tekninen kikkailu.