Aseet voidaan korvata radiopuhelimilla? – Bond -tuottaja ei halunnut aseita vuoden 2010 GoldenEye-uusintaversioon Kommentit pois päältä artikkelissa Aseet voidaan korvata radiopuhelimilla? – Bond -tuottaja ei halunnut aseita vuoden 2010 GoldenEye-uusintaversioon

GoldenEye 007

Muistatteko rakkaat lukijat South Parkista sellaisen jakson, missä Steven Spielberg teki vanhoista klassikkoelokuvistaan Special Edition-versioita, joissa aseet korvattiin radiopuhelimilla? Seuraava tarina ei nimittäin kauas siitä heitä:

Yllättävä paljastus James Bond -pelien historiasta nousi esiin, kun entinen Activision Blizzardin toimitusjohtaja Bobby Kotick kertoi Bond-elokuvien tuottajan vastustaneen aseita vuoden 2010 GoldenEye-pelin uusintaversiossa.

Grit-podcastissa Kotick paljasti, että elokuvasarjan yhteisomistaja Barbara Broccoli vastusti väkivaltaa ja aseiden käyttöä Wii-konsolille julkaistussa pelissä. Tämä on erityisen yllättävää, sillä kyseessä on uusintaversio yhdestä historian menestyneimmistä toimintapeleistä.

”GoldenEye oli peli, joka myi Nintendo 64 -konsolia. Kun teimme jatko-osan, se oli haastavaa, koska Barbara Broccoli ei halunnut peliin mitään väkivaltaista. Hän ei oikeastaan halunnut aseita peliin lainkaan”, Kotick kertoo.

Broccoli ja hänen velipuolensa Michael G. Wilson toimivat James Bond -elokuvafranchisen nykyisinä valvojina. Kotikin mukaan Broccolin huoli oli ymmärrettävä, sillä videopelejä pelaavat paljon lapset, mutta toimintapelin tekeminen ilman aseita olisi ollut mahdotonta.

Paljastus tukee myös aiempia huhuja siitä, että juuri elokuvaoikeuksien haltijat estivät odotetun Xbox 360 -version julkaisun alkuperäisestä GoldenEye 007 -pelistä.

Vuoden 2010 GoldenEye julkaistiin Wiin lisäksi Nintendo DS:lle, ja myöhemmin PS3:lle ja Xbox 360:lle nimellä GoldenEye: Reloaded. Pelissä Pierce Brosnanin esittämä Bond korvattiin Daniel Craigin versiolla hahmosta.

Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä

Farming Simulator 25 jatkaa kulkuaan kuin aurinkoisen aamun traktori, tasaisesti, varmasti ja nyt myös ennätysnopeasti. GIANTS Softwaren maanviljelysimulaatio on rikkonut komean neljän miljoonan myydyn pelin rajapyykin, ja juhlan kunniaksi pelaajille tarjoillaan jotakin harvinaista herkkua, nimittäin maailman nopein traktori, JCB Fastrac Two, joka kiitää jopa 245 km/h. Kyllä, luit oikein, tämä traktori ohittaisi moottoritiellä useimmat henkilöautot.

JCB Fastrac Two’n nopeus ei ole pelkkää pelimaailman fantasiaa, vaan Guinness World Records -ennätys, jonka brittiläinen Guy Martin nappasi Yorkissa hurjalla 245 km/h huippuvauhdilla ja 217 km/h keskinopeudella. Nyt sama menopeli on tarjolla Farming Simulator 25:n pelaajille täysin ilmaisena lisäyksenä ja se saattaa muuttaa käsityksen traktorilla ajamisesta varsin pysyvästi.

Pelissä vauhdin huumaa pääsee kokeilemaan yli 400 muun ajoneuvon rinnalla. Samalla Farming Simulator 25 juhlistaa toista pelivuottaan isolla laajennuksella ja kahdella lisäosalla, joiden sisällöstä kerrotaan lisää myöhemmin. Käytännössä pelaajille on luvassa entistä enemmän tekemistä, maisemia ja maatalouden pieniä iloja.

Simulaation tekninen puoli on sekin ottanut harppauksia eteenpäin. Pelimoottorin uudistukset tuovat mukanaan näyttävämmät sumut, dynaamiset säävaihtelut sekä realistisemman maan muokkautumisen ominaisuuksia, jotka saavat maatilapelin näyttämään ja tuntumaan elävämmältä kuin koskaan.

Farming Simulator 25 sekä Highlands Fishing Edition -pelipaketti ovat saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja Macille. Lisäksi erityinen Signature Edition saapuu Nintendo Switch 2:lle 9. joulukuuta. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten virtuaaliviljely sopii koko perheelle, myös niille, joille traktori on tuttu vain ohikiitävistä moottoritien kohtaamisista.

Huhu: GTA 6 saattaa olla matkalla Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: GTA 6 saattaa olla matkalla Switch 2:lle

Grand Theft Auto VI

Pelikansa kuiskii jälleen, ja tällä kertaa puheenaiheena on Grand Theft Auto 6:n mahdollinen saapuminen Nintendo Switch 2:lle. Rockstar Games on toistaiseksi luvannut pelin julkaistavan marraskuussa 2026 vain PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, mutta kaksi tunnettua alan vuotajaa väittävät studion testaavan pelin suorituskykyä myös Nintendon tulevalla konsolilla.

Tietojen mukaan Rockstarin Switch 2 -testit eivät liity GTA 6:n julkaisuviiveeseen, eikä mahdollinen Switch-versio ilmestyisi samaan aikaan muiden alustojen kanssa. Toisin sanoen, vaikka ovi ei ole kiinni, se ei ole myöskään kovin leveästi auki. Vuotajat muistuttavatkin, että testit eivät automaattisesti tarkoita toteutuvaa porttausta.

Switch 2 -konsoli on kuitenkin merkittävä tekninen harppaus. Laitteen kerrotaan kykenevän 4K-resoluutioon ja 60 FPS -suorituskykyyn telakkatilassa sekä hyödyntävän Nvidian DLSS-teknologiaa. Se on taso, joka mahdollistaisi GTA 6:n kaltaisten graafisten jättiläisten tuomisen kannettavalle alustalle, ainakin teoriassa.

Tällä hetkellä Rockstarin ainoa varma panostus Switch 2:een on Red Dead Redemptionin uusi versio, jota kehitetään yhteistyössä Double Elevenin ja Cast Iron Gamesin kanssa. GTA 6:n kohtalo jää toistaiseksi ilmaan, mutta kuten aina näissä huhumyllyissä, fanien kannattaa pitää odotukset realistisina, vaikka toivo elääkin.