Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen

on raottanut verhoa Assassin’s Creed -sarjan tulevaisuudesta, ja luvassa on isoja uutisia niin nostalgikoille kuin uusillekin pelaajille. Pitkään huhuttu uusintaversio pelistä on nyt virallisesti esitelty ensimmäistä kertaa. Samalla yhtiö vahvisti, että Assassin’s Creed Unity saa ilmaisen 60 ruudun sekuntinopeuteen nostavan päivityksen nykykonsoleille.

Ubisoftin tuoreen blogikirjoituksen mukaan sarjan tuorein osa Assassin’s Creed Shadows lähestyy ensimmäistä vuosipäiväänsä. Julkaisun jälkeen peliä on hiottu aktiivisesti pelaajapalautteen perusteella, esimerkiksi parkour-liikkumista on parannettu yhteisön toiveiden mukaisesti. Shadows siirtyy pian tukensa viimeiseen vaiheeseen, mikä tarkoittaa harvempia päivityksiä kehittäjien siirtyessä uusiin projekteihin.

Tulossa on myös täysin uusia suuntia. on Ubisoft Montrealin kehittämä synkempi ja tarinavetoisempi Assassin’s Creed -kokemus, jota luotsaa sarjan veteraanitekijä Jean Guesdon. puolestaan keskittyy moninpeliin ja PvP-toimintaan -kehitystiimin veteraanien voimin. Lisäksi kehityksessä on muun muassa , ja Ubisoft vihjaa myös yhteistyöpelimuodon mahdollisesta paluusta tulevaisuudessa.

Teknisellä puolella fanit saavat konkreettista iloa heti, kun Unityn ilmainen 60 FPS -päivitys julkaistaan :lle sekä Series X|S -konsoleille. Tämä tarkoittaa sulavampaa seikkailua 1700-luvun Pariisissa ilman lisäkustannuksia.

Sarja laajenee myös pelien ulkopuolelle. Ubisoft lupaa lisätietoa pitkään kehitteillä olleesta Assassin’s Creed -live action -sarjasta, joka on tulossa -palveluun. Lisäksi useita Assassin’s Creed -pelejä voi kokeilla maksutta Xboxin Free Play Days -tapahtumassa 2.–6. huhtikuuta. Näyttää siltä, että salamurhaajien veljeskunta ei ole katoamassa minnekään, päinvastoin, se vasta lämmittelee seuraavaa loikkaansa.

Forza Horizon 6 saapuu PS5:lle vielä vuoden 2026 aikana Kommentit pois päältä artikkelissa Forza Horizon 6 saapuu PS5:lle vielä vuoden 2026 aikana

on edelleen matkalla 5 vuoden 2026 aikana. Kehittäjä vahvisti asian sen jälkeen, kun ilmoille nousi huhuja -version mahdollisesta lykkääntymisestä. Tarkkaa julkaisupäivää ei kuitenkaan vieläkään ole kerrottu.

Playground Games kehotti PlayStation-pelaajia pysymään kuulolla ja lisäämään pelin PlayStation Storessa toivelistalle. PS5-versio julkaistaan siis myöhemmin tänä vuonna, mutta kalenteri alkaa näyttää jo melko täydeltä. Syys- ja lokakuulle on luvassa useita isoja julkaisuja, ja marraskuussa vastaan tulee vielä yksi varsin pieni peli nimeltä .

Marraskuu ei siten välttämättä olisi Forza Horizon 6 se kaikista otollisin julkaisuikkuna. GTA 6 odotetaan keräävän valtavan määrän pelaajien huomiota, ja pelissä on myös autoihin sekä ajamiseen liittyvää sisältöä. Joulukuu voisi tarjota hieman paremman sauman, vaikka silloin Rockstarin jättipelin ympärillä pyörivä hype on edelleen varmasti melkoinen.

PS5-versiolla on kuitenkin hyvät lähtökohdat. oli :n suuri menestys, vaikka peli saapui Sonyn konsolille huomattavasti alkuperäisen julkaisunsa jälkeen. Myös Forza Horizon 6 on kerännyt runsaasti kehuja. Nyt näyttääkin siltä, että Playgroundilla on vielä muutama kuukausi aikaa painaa kaasua ja saada PS5-versio maaliin ennen vuoden vaihtumista.

PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla

-emulointi ottaa jälleen ison harppauksen eteenpäin. KyTyPS5-emulaattorilla on onnistuttu käynnistämään ja ajamaan 5 natiiviversiota :stä :llä parhaimmillaan 60 ruudun sekuntivauhdilla. Kyseessä on melkoinen tekninen saavutus, sillä emulaattori joutuu kääntämään PS5 ohjelmakäskyjä PC:lle ymmärrettävään muotoon lennosta.

Täysin pelikelpoisesta kokemuksesta ei kuitenkaan vielä puhuta. Kun pelaaja suuntaa Los Santosin tiheämmin liikennöidyille alueille, vastaan tulevat muistivuodot ja käskyjen käännöksestä johtuvat suorituskykyongelmat. Lopputuloksena peli saattaa kaatua jo muutaman minuutin pelaamisen jälkeen. Kehittäjät työskentelevät parhaillaan optimoinnin parissa, joten tilanne voi muuttua nopeasti.

PS5-emulointi etenee muutenkin yllättävän vauhdikkaasti. Jo nyt PC:llä emulaattoreilla on mahdollista pelata esimerkiksi , , ja . PS5 PC-tyylinen x86-arkkitehtuuri auttaa kehitystyössä, sillä konsoli käyttää AMD Zen 2 -suoritinta ja RDNA 2 -grafiikkapiiriä.

tapauksessa kyse on ennen kaikkea emuloinnin ja pelien säilyttämisen kannalta kiinnostavasta virstanpylväästä. Ja vaikka osa emulointiyhteisöstä varmasti jo haaveilee pyörittämisestä PC:llä emulaattorin avulla, siihen on vielä pitkä matka. Los Santos on siis jo avannut oven PC, mutta ainakaan vielä se ei lupaa päästää pelaajaa sisään ilman muutamaa kaatumista.