Assassin’s Creed Mirage -pelin julkaisu aikaistuu viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Mirage -pelin julkaisu aikaistuu viikolla

Assassin's Creed Mirage

on aikaistanut Assassin’s Creed Mirage -pelin julkaisua lokakuun 5. päivää. Peli ilmestyy siis viikon aiemmin kuin sen alunperin piti.

Pelisarjan viimeisin osa palauttaa pelaajat takaisin kaupunkimaisempaan ympäristöön Bagdadiin ja tarjoaa entistä keskittyneempää ja hiiviskelypainotteista pelaamista.

Julkaisupäivän muutos johtuu lukuisista samaan aikaan julkaistavista peleistä. Näihin kuuluvat mm. Lords of the Fallen, Alan Wake 2, Spider-Man 2 sekä Super Mario Wonder.

Assassin’s Creed Mirage ilmestyy lokakuun 5. päivä , , ja S sekä , -konsoleille että – ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta :lle. Lisäksi peli tulee saataville Ubisoft+-pelipalveluun.

Ubisoft ilahduttaa Xbox-pelaajia, nämä valitut pelit saa nyt ilmaiseksi myös PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft ilahduttaa Xbox-pelaajia, nämä valitut pelit saa nyt ilmaiseksi myös PC:lle

ja ovat laajentaneet yhteistyötään uudella edulla, joka tarjoaa Xbox-pelaajille ilmaiset -versiot useista suosituista peleistä. Kampanja on voimassa heti, ja pelit lisätään käyttäjien Ubisoft Connect -kirjastoon viimeistään 4. elokuuta, kunhan Xbox- ja Ubisoft-tilit on yhdistetty.

Tarjouksen piiriin kuuluvat muun muassa Assassin’s Creed Mirage, , , , , sekä . Myös myöhemmin Xboxille ostetut kampanjaan kuuluvat pelit avautuvat automaattisesti PC:lle, mutta etu toimii vain yhteen suuntaan, eli PC:ltä ostettu peli ei siirry Xboxille.

Uudistus on erityisen tervetullut pelaajille, jotka ovat siirtyneet Xboxilta PC:lle. Samalla Ubisoft on tuonut useiden peliensä Premium-versiot saataville myös Xboxin PC-sovellukseen, mikä vahvistaa Microsoftin viimeaikaista panostusta tietokonepelaamiseen.

Viime viikkoina Xbox on julkaissut myös valikoituja alkuperäisen Xboxin taaksepäin yhteensopivia pelejä PC:lle, ja huhujen mukaan kehittää järjestelmää, joka mahdollistaisi jopa fyysisten pelikirjastojen digitalisoinnin. Virallista vahvistusta suunnitelmille ei vielä ole, mutta kehitys viittaa siihen, että seuraava Xbox-sukupolvi voi olla aiempaa lähempänä perinteistä PC:tä.

Stalker 2 saa elokuussa massiivisen 2.0-päivityksen ja ensimmäisen tarinalaajennuksensa Kommentit pois päältä artikkelissa Stalker 2 saa elokuussa massiivisen 2.0-päivityksen ja ensimmäisen tarinalaajennuksensa

S.T.A.L.K.E.R. 2

on vahvistanut, että : Heart of Chornobyl saa ensimmäisen suuren tarinalaajennuksensa Cost of Hope 20. elokuuta 2026. Samana päivänä julkaistaan myös kaikille pelaajille ilmainen 2.0-päivitys, joka uudistaa peliä merkittävästi.

Cost of Hope jatkaa päähenkilö Skifin tarinaa, kun salaperäinen PDA-signaali johdattaa hänet keskelle Zonella käytävää valtataistelua. Tarinassa vastakkain ovat tutut Duty- ja Freedom-faktiot, joiden välinen hauras rauha alkaa murentua. GSC Game World lupaa laajennuksen tarjoavan kymmeniä tunteja uutta pelattavaa.

Ilmainen 2.0-päivitys tuo mukanaan siirtymisen Unreal Engine 5.5.4 -pelimoottoriin aiemman 5.1-version sijaan. Kehittäjän mukaan päivitys sisältää myös uutta sisältöä ja useita parannuksia, joista kerrotaan tarkemmin lähempänä julkaisua.

Stalker 2 julkaistiin :lle ja |S -konsoleille marraskuussa 2024 sekä heti Game Passiin. -versio seurasi vuotta myöhemmin. Peli nousi nopeasti menestykseksi myymällä miljoona kappaletta kahdessa päivässä, ja tähän mennessä sen parissa on vieraillut jo yli kuusi miljoonaa pelaajaa.