Assassin’s Creed Mirage saapui iOS -mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Mirage saapui iOS -mobiililaitteille

Assassin's Creed Mirage

Ubisoft on julkaissut suositun Assassin’s Creed Mirage -pelin iPhone 15 Pro -puhelimille sekä iPad Air- ja iPad Pro -tableteille. Tämä tuo palkitun pelisarjan ensimmäistä kertaa mobiililaitteille ja se tarjoaa pelaajille jännittävän ja vauhdikkaan kokemuksen salamurhaajan saappaissa.

Matka 800-luvun Bagdadiin

Assassin’s Creed Mirage sijoittuu 800-luvun Bagdadiin, joka oli tuolloin muinaisen Lähi-idän kaupan ja politiikan keskus. Pelaajat astuvat Basim-nimisen katuvarkaan saappaisiin, joka värväytyy pian osaksi salamurhaajien järjestöä. Edessä on jännittävä ja väkivaltainen seikkailu, joka on täynnä juonittelua, taisteluita, tutkimista ja matkustamista.

Hiipimistä, taistelua ja sivutehtäviä

Pelissä on luvassa yllätyksellisiä juonenkäänteitä ja hiippailua sekä salakähmäistä toimintaa ja vakoilua. Pelaajat voivat myös nauttia hauskoista sivutehtävistä, kameliratsastuksesta ja Bagdadin tutkimisesta.

Alustojen välinen pelaaminen ja tallennukset

Assassin’s Creed Mirage tukee eri alustojen välistä pelaamista ja pilvitallennuksia. Tämä tarkoittaa, että pelaajat voivat aloittaa pelin yhdellä laitteella ja jatkaa siitä sitten toisella laitteella juuri samasta kohdasta. Peli tukee myös erillisiä peliohjaimia sekä kosketusnäytöltä pelaamista.

Kokeile ilmaiseksi

Pelin ensimmäiset 90 minuuttia ovat pelattavissa ilmaiseksi, joten pelaajat voivat kokeilla sitä ennen ostopäätöstä. Assassin’s Creed Mirage on saatavana iOS-käyttöjärjestelmälle, Xbox Series X/S:lle, Xbox Onelle, PlayStation 5:lle, PlayStation 4:lle, PC:lle (Epic Games Store ja Ubisoft Store) sekä Ubisoft+-pelipalveluun. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Legendaarinen Tappajahai -peli saapuu Switchille myöhemmin tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen Tappajahai -peli saapuu Switchille myöhemmin tällä viikolla

Kyllä, Limited Run Games on vahvistanut (Bluesky-palvelun kautta), että pelin digitaalinen versio julkaistaan perjantaina 13. helmikuuta 2026.

Limited Run Games on ilmoittanut erittäin jännittävästä parannetusta versiosta vuoden 1987 NES-klassikosta Jawsista, ja heillä on valmiina myös tyypilliset näyttävä fyysiset versiot.

Nämä uudet fyysiset versiot pelistä sisältävät 8-bittisen alkuperäisversion, johon on nyt lisätty moderneja mukavuuksia, kuten pikatalennus. Mutta tietysti pääosassa on ”massiivisesti laajennettu” Jaws Enhanced Edition, joka suurentaa seikkailua sisällyttämällä siihen neljän Jaws-elokuvan elementtejä, eikä vain yhden hyvän.

Alun perin LJN:n vuonna 1987 julkaisemassa pelissä ohjaat venettä ja metsästät erilaisia ilkeitä meren asukkaita, mukaan lukien tietysti sen suuren kumihain, joka kauhistutti katsojia niin pahasti aikoinaan.

Tässä on pelin molempien versioiden ominaisuuksia, sekä kehittäjien omat kuvat fyysistä kopioista:

Jaws Retro Edition -ominaisuudet:
Tallenna missä tahansa, kelaa taaksepäin, saavutukset ja palkinnot
musiikkisoitin, ja galleria.

Kuva: Limited Run Games

Jaws Enhanced Version -ominaisuudet:
Retro Editionin ominaisuudet ja sen lisäksi merkittävästi laajennettu, moniosainen seikkailu, joka on täynnä viittauksia ja kunnianosoituksia kaikkiin neljään Jaws-elokuvaan, uudet tehtävät ja tavoitteet, uudet kyvyt ja aseet veneellesi ja sukeltajallesi, ja haastavampia vihollisia ja enemmän tapoja käsitellä niitä.

Kuva: Limited Run Games

Pitkän linjan Assassin’s Creed -suunnittelija jättää Ubisoftin Kommentit pois päältä artikkelissa Pitkän linjan Assassin’s Creed -suunnittelija jättää Ubisoftin

Ubisoftin Montreal-studiolla tapahtuu taas, kun pitkän linjan pelisuunnittelija Luc Couture on ilmoittanut jättävänsä yhtiön 24 vuoden jälkeen. Couture kertoi lähdöstään sosiaalisessa mediassa ja kuvaili uraansa uskomattomaksi matkaksi, mutta myönsi kaipaavansa nyt muutosta, niin ammatillisesti kuin henkilökohtaisestikin.

Couture aloitti Ubisoftilla jo vuonna 2002 Prince of Persia -pelien parissa ja nousi vuosien varrella keskeiseksi tekijäksi muun muassa Assassin’s Creed -sarjassa, Watch Dogs 2:ssa, Legionissa ja Far Cry 4:ssä. Seuraava askel vie hänet pienempään studioon muiden pelialan veteraanien kanssa. Yksityiskohdat ovat vielä salassa, mutta viesti on selvästi se, että mies ei ole jäämässä eläkkeelle, vaan vaihtaa maisemaa.

Ajankohta ei ole Ubisoftille helppo. Yhtiö käy läpi suurta rakennemuutosta, irtisanomisia on luvassa ja henkilöstö on protestoinut johdon toimia vastaan. Myös toimitusjohtaja Yves Guillemot on joutunut kovaan kritiikkiin. Couture ei ole ainoa konkari, joka on lähtenyt, sillä Assassin’s Creed -sarjan entinen vetäjä Marc-Alexis Côté poistui syksyllä ja haastoi Ubisoftin oikeuteen noin 1,2 miljoonan euron korvauksista.

Couturen lähtö näyttääkin osalta suurempaa muutosta, jossa Ubisoftin vanha kaartin tekijäjoukko alkaa hajota. Onko tämä yksittäinen urasiirto vai alku suuremmalle veteraanien joukkopaolle? Varmaa on ainakin se, että Ubisoftin tulevaisuus näyttää tällä hetkellä kaikkea muuta kuin vakaalta.