Assassin’s Creed Shadows ennakkotilaus alkoi – luvassa ilmainen lisäosa Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows ennakkotilaus alkoi – luvassa ilmainen lisäosa

Ubisoft on julkistanut uusia tietoja odotetusta Assassin’s Creed Shadows -pelistään. Peli on nyt ennakkotilattavissa kaikille julkaisualustoille ja ennakkotilaajat saavat erityisenä etuna ilmaiseksi pelin Claws of Awaji -laajennuksen.

Peli vie pelaajat 1500-luvun feodaaliajan Japaniin, jossa he pääsevät kokemaan tapahtumarikkaan tarinan kahden erilaisen päähahmon näkökulmasta. Peli tarjoaa laajan, avoimen pelimaailman, joka muuttuu dynaamisesti sään ja vuodenaikojen mukaan.

Pelaajat voivat valita pelattavakseen joko Naoen, aloittelevan shinobininja Igan provinssista, tai Yasuken, historialliseen legendaan perustuvan samuraisoturin. Näiden hahmojen tarinat kietoutuvat yhteen historiallisten tapahtumien ja henkilöiden kanssa, tarjoten ainutlaatuisen näkökulman Japanin yhdistymispyrkimyksiin ja valtataisteluihin.

Peli julkaistaan näissä versioissa:

  • Perusversio
  • Digital Deluxe -versio, joka sisältää lisäsisältöä kuten aseita ja varusteita
  • Keräilijäversio, joka sisältää muun muassa figuurin, taidekirjan ja aidon kokoisen katana-miekan

Pelistudio on myös julkistanut PC-version suositellut laitteistovaatimukset, jotka tukevat edistyneitä graafisia ominaisuuksia kuten laajennettua säteenseurantaa.

Assassin’s Creed Shadows on yksi kevään 2025 odotetuimmista pelijulkaisuista, ja sen odotetaan tarjoavan pelaajille syvällisen ja vaikuttavan kokemuksen Japanin historiasta toimintaseikkailun muodossa.

Assassin’s Creed Shadows julkaistaan 20. maaliskuuta 2025 PlayStation 5- ja Xbox Series X/S -pelikonsoleille sekä PC:lle Epic Games Storen ja Ubisoft Storen kautta.

†

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.