Assassin’s Creed Shadows -pelissä vapaalla tutkimisella enemmän painoarvoa Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows -pelissä vapaalla tutkimisella enemmän painoarvoa

on julkaissut tulevan Assassin's Creed Shadows -pelin avoimeen pelimaailmaan perehtyvän esittelyvideon. Peli sijoittuu 1500-luvun Japanin Sengoku-kauden loppuun ja esittelee kaksi päähahmoa: shinobi-salamurhaaja Naoe ja legendaarinen samurai Yasuke.

Pelin avoin maailma on suunniteltu tutkittavaksi ilman liiallisia karttamerkkejä. Pelaajat voivat löytää kiinnostavia paikkoja ja tehtäviä liikkumalla ympäristössä. Kartta täydentyy pelaajan tutkiessa maailmaa, paljastaen uusia yksityiskohtia alueista.

Pelissä on useita ominaisuuksia tutkimisen helpottamiseksi:

  • Tähystyskohdat antavat yleiskuvan lähialueesta
  • Tarkkailupaikat paljastavat tietoa tehtävistä ja aarteista
  • Kakurega-turvapaikat toimivat varusteiden täydennyspisteinä
  • Oppaat auttavat pelaajaa löytämään kohteita
  • Hevoset nopeuttavat matkustamista

Peli julkaistaan 20. maaliskuuta 2025 :lle, /S:lle, :lle ( ja Ubisoft Store), sekä Apple-suorittimilla varustetuille -laitteille. Se tulee myös saataville Ubisoft+ -pelipalveluun.

Ubisoft on luopunut pelin osalta perinteisestä kausipassimallista ja ennakkotilaajien ennakkopääsystä. Sen sijaan ennakkotilaajat saavat pelin ensimmäisen laajennuksen ilmaiseksi.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

25 on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.