Assassin’s Creed -trilogia saapui Nintendo Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed -trilogia saapui Nintendo Switchille

Assassin's Creed: The Ezio Collection

Maailman suosituimpiin toimintapelisarjoihin lukeutuva Assassin’s Creed on laajentanut massiivista tarinaansa lukemattomille eri pelialustoille vuosien varrella. Pelisarjan maineikkaat varhaisosat ovat kuitenkin olleet nykypelaajien ulottumattomissa, sillä uudemmilla pelilaitteilla ei näitä pelejä ole voinut pelata.

Assassin’s Creed The Ezio Collection -pelikokoelma sisältää kolme täysimittaista peliä Nintendo Switch -pelikonsolille. Assassin’s Creed II, Assassin’s Creed Brotherhood ja Assassin’s Creed Revelation tuovatkin pelisarjan rakastetut osat päivitettynä myös Nintendo-pelaajien ulottuville. Pelien lisäksi kokoelma sisältää kaksi Assassin’s Creed -lyhytelokuvaa. Alkuperäisteoksille kunniaa tekevän uudelleenkäsittelyn ansiosta pelikokoelma tukee pelaamista sekä pelikonsolin omalta näytöltä että televisioruudulta. Pelit tukevat myös Nintendo Switchin tärinäominaisuuksia ja kosketusnäyttöä. Myös pelin käyttöliittymä on suunniteltu uusiksi.

Pelien pääosassa nähdään legendaarinen mestarisalamurhaaja Ezio Auditore da Firenze. Assassin’s Creed II -pelissä ensiesiintymisensä tekevä Ezio vie pelaajan renessanssiajan Italiaan, jonka myötä tulevat tutuksi Firenze ja Venetsia. Kiehtova tarina vie vallanpitäjien, salaliittojen ja kostontäyteisen tarinan pariin. Ezio kohtaa matkallaan haasteita, joita ratkotaan niin neuvokkuuden ja erilaisten varusteiden kuin myös aseiden avulla. Varustepuolen suunnittelusta on vastannut maineikas keksijä Leonardo de Vinci, mikä tuokin seikkailuun kutkuttavia yllätyksiä hyödyntäen aikakauden huipputason tekniikkaa. Pelikampanjaa on täydennetty tarinallisella lisäosalla.

Assassin’s Creed Brotherhood syventää ja laajentaa Ezion seikkailua uusin tarinankääntein. Vastaansa Ezio saa pahamaineisen ja voimakkaan temppeliherrojen järjestön, jonka seurauksena Ezio matkaa Roomaan. Italian hallinnollinen ja kulttuurillinen keskus on myös ahneuden ja korruption tyyssija, minkä Ezio saa karvaasti kokea. Ezion ei kuitenkaan tarvitse taistella kokonaista järjestöä vastaan yksin, sillä hän saa johdettavakseen kokonaisen veljeskunnan taistelussa vihollista vastaan. Myös Brotherhoodin tarinalle on jatko-osanaan oma tarinavetoinen lisäosa.

Ezio-trilogian päätösosa on Assassin’s Creed Revelation, jonka myötä Ezio joutuu hylkäämään entisen elämänsä. Hän ottaa suunnakseen seurata maineikkaan assassiinin, Altaïrin, jälkiä. Matka vie Ezion ottomaani-imperiumin keskukseen, Konstantinopoliin, jossa Ezio kohtaa temppeliherrojen uudet suunnitelmat. Ezio on estettävä vallanjanoinen kaappaus keinolla millä hyvänsä. Pelin lisäosa laajentaa tarinaa uusin kääntein ja sisältyy pelikokoelmaan muiden laajennusosien lailla.

Pelien ohella mukana olevat Assassin’s Creed Lineage- ja Assassin’s Creed Embers -lyhytelokuvat syventävät Ezion tarinaa entisestään.

Assassin’s Creed The Ezio Collection on nyt saatavilla Nintendo Switch -pelikonsolille.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.

Bomberman saa komean retro-kokoelman – mukana kahdeksan klassikkopeliä Kommentit pois päältä artikkelissa Bomberman saa komean retro-kokoelman – mukana kahdeksan klassikkopeliä

-faneille on tarjolla kunnon annos nostalgiaa, sillä SUPER BOMBERMAN COLLECTION on nyt saatavilla fyysisenä versiona. Kokoelma tuo yhteen peräti kahdeksan Bomberman-peliä ja 13 eri versiota, ja mukana on myös sellaisia pelejä, joita ei ole aiemmin julkaistu länsimaissa.

Kokoelman kiinnostavimpiin sisältöihin kuuluvat ja , jotka ovat ensimmäistä kertaa pelattavissa englanniksi. Mukana on myös , joka saapuu länsimaihin ensimmäistä kertaa. Lisäksi pakettiin kuuluvat alkuperäiset Famicom-versiot peleistä Bomberman ja .

Vanhojen pelien kylkeen on lisätty muutamia nykypelaajalle tuttuja mukavuuksia. Kokoelmassa on esimerkiksi tallennustilat, kelaustoiminto, musiikkisoitin ja galleria, josta löytyy satoja kuvia. Uutena sisältönä mukana on Boss Rush -tila, jossa pääsee ottamaan aikahaasteena yhteen kaikkien kokoelman pelien pomovastustajien kanssa.

Fyysiset versiot ovat saatavilla Nintendo Switchille, :lle ja :lle. Perusversion lisäksi tarjolla on Deluxe- ja Collector’s Edition -versiot, joissa on pelin lisäksi esimerkiksi vaihtoehtoinen kansi, metallikotelo, pinssejä, juliste ja jopa pommin muotoinen stressilelu. Switch 2 -versio julkaistaan hieman myöhemmin, 30. lokakuuta, kun taas Collector’s Edition saapuu 16. lokakuuta.

Kokoelman fyysisissä painoksissa on hyödynnetty myös 1990-luvun alkuperäisiä animaatiokalvoja, joita käytettiin aikanaan pelien kansien, ohjekirjojen ja oppaiden tekemiseen. Lopputuloksena on paketti, joka yrittää yhdistää vanhan kunnon 16-bittisen Bombermanin ja muutaman modernin mukavuuden. Pommit siis räjähtävät kuten ennenkin, mutta tällä kertaa niiden äärelle ei tarvitse kaivaa vanhaa Super Nintendoa kaapista.