Assassin’s Creed Valhalla -kokeiltavissa ilmaiseksi tulevana viikonloppuna Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Valhalla -kokeiltavissa ilmaiseksi tulevana viikonloppuna

Assassin's Creed Valhalla

Ubisoftin viikinkiseikkailu Assassin’s Creed Valhalla on kokeiltavissa ilmaiseksi tulevana viikonloppuna helmikuun 24.-28. päivä. Samalla peli tulee saamaan uuden 1.5 päivityksen.

Aiemmin uutisoimme, että Ubisoft aikoo julkaista pienemmän Assassin’s Creed -pelin, jonka piti alunperin olla Valhalla -pelin lisäosa, joka kuitenkin paisui liian suureksi. Pelin on määrä ilmestyä ensi vuoden alussa.

Assassin’s Creed Valhalla on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4 Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta PC:llä. Lisäksi peli on saatavilla Ubisoft+- ja Google Stadia -pelipalveluista.

Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä

Hollow Knight: Silksongin kehittäjä Team Cherry on julkaissut tiedot ensimmäisestä julkaisun jälkeisestä päivityksestä, joka keskittyy bugikorjauksiin ja pienehköihin pelitasapainomuutoksiin alkuvaiheen peleissä. Päivitys 1.0.28470 tulee kaikkien pelaajien saataville noin 17. syyskuuta, mutta PC-pelaajat voivat testata sitä jo nyt Steam- ja GOG-julkisessa beta-versiossa.

Päivityksen myötä peliä on hieman helpotettu, mikä ilahduttaa erityisesti niitä, jotka ovat kamppailleet alkuvaiheen pomojen kanssa. Silksongin julkaisua on seurannut vilkas keskustelu yhteisössä siitä, että peli saattaa olla turhan vaikea, jopa kohtuuttoman haastava tietyissä kohdissa. Monet fanit ovatkin etsineet modauksia helpottaakseen pelikokemusta.

Päivitys korjaa muun muassa tilanteita, joissa pelaaja saattoi jäädä ilman viittaa, tehtävien suorittaminen ei onnistunut loppupelissä, tai hahmo jumittui ilmassa tietyissä liikkeissä. Lisäksi päivitys säätää hieman varhaisen pelin pomojen Moorwingin ja Sister Splinterin vaikeustasoa sekä vähentää Sandcarverien aiheuttamaa vahinkoa. Myös rosarioiden palkkioita ja joidenkin välihintojen arvoja on säädetty pelaajaystävällisemmiksi.

Team Cherry lupaa, että kaikki korjaukset päivittyvät myös niille, jotka ovat jo törmänneet merkittäviin bugeihin. Kehittäjä työskentelee jo seuraavan päivityksen parissa, joten pelin jatkokehitys on aktiivista ja pelaajien palautteet huomioidaan tarkasti.

Kauhu kävi kaupaksi: Cronos: The New Dawn starttasi vahvasti Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhu kävi kaupaksi: Cronos: The New Dawn starttasi vahvasti

Puolalaisstudio Bloober Teamin tuore selviytymiskauhu Cronos: The New Dawn on saanut pelaajat innostumaan heti kättelyssä. Peli julkaistiin 5. syyskuuta, ja jo kolmen päivän sisällä se möi yli 200 000 digikopiota eri alustoilla. Lisäksi peli on päätynyt yli miljoonan pelaajan toivelistalle, mikä kertoo, että kiinnostusta riittää myös niiltä, jotka vielä harkitsevat ostopäätöstä.

Bloober Team tunnetaan psykologisen kauhun taitajina, kiitos nimien kuten Layers of Fear ja The Medium. Nyt studio laajentaa repertuaariaan isompaan selviytymiskauhuun, ja alku näyttää vähintäänkin lupaavalta.

Peli on saatavilla käytännössä kaikilla alustoilla PlayStation 5:stä aina uuteen Nintendo Switch 2:een, mikä varmasti vauhdittaa myyntiä. Yhdistettynä vahvaan starttiin ja valtavaan toivelistahintaan, Cronos: The New Dawn saattaa hyvinkin jäädä elämään pitkäksi aikaa, jos sana leviää ja päivityksiä satelee.

Kauhuskenen tiiviissä julkaisukalenterissa menestys ei ole itsestäänselvyys, mutta ainakin toistaiseksi Bloober Team voi huokaista helpotuksesta, kauhu myy, ja uutuus on saanut pelaajat koukkuun.