Assassin’s Creed Valhalla -pelin 4-minuuttinen traileri katsottavissa: esittelyssä mystiset ja pelottomat viikingit Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Valhalla -pelin 4-minuuttinen traileri katsottavissa: esittelyssä mystiset ja pelottomat viikingit

Ubisoftin tulevan Assassin’s Creed Valhalla -pelin traileri ilmestyi vappuaattona, ja tuo neljä minuuttinen katsaus tarjoaa faneille tunnelmointia ja fiilistelyä odotetusta pelistä. Päähahmo Eivorista, pelimiljööstä ja taisteluista saatiin kattavaa esittelyä trailerin myötä.

Julkaisupäiväksi ei tarjoa mitään tarkkaa päivää, vaan ilmoittaa saatavuudeksi joulupyhät 2020. Ajankohdasta tulee silti hyvä mieli, sillä peli ilmestyy kuluvana vuonna.Valhallaa pääsee pelaamaan Xbox Onella, :llä, Play Station 4:lla, :lla, :llä ja Stadialla. Ennakkotilaukset voi jo tehdä täältä.

Valhallan pelaaja pääsee valitsemaan pelaako nais- vai miespuolisella Eivorilla, joka on klaanin johtaja. Hahmo on myös muokattavissa oman mieltymyksen mukaiseksi.

Eivor johdattaa kansansa Norjan karuista rannikoilta uuteen kotiin ja hyvään viljelysmaahan, 800-luvun Englantiin. Uudessa maassa pelaajat rakentavat asuinaluetta muokkaamalla ja hankkimalla parannuksia. Lisäksi eloon oleellisesti kytkeytyvät hyökkäykset linnoituksiin ja liittolaisten hankinnat. Ubisoft vihjailee, että pelissä olisi metsästystä, kalastusta, juomapelejä sekä kisailuja viikinkien rap-taistossa.

Arc Raiders saa rantapäivityksen – Riven Tides tuo hiekkaa, hotelleja ja jättivihollisen Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raiders saa rantapäivityksen – Riven Tides tuo hiekkaa, hotelleja ja jättivihollisen

Tieteistoimintaa ja romunkeräystä yhdistelevä laajenee kunnolla, kun julkaisee Riven Tides -päivityksen. Kyseessä on pelin tähän mennessä suurin sisältölisäys, ja se saapuu pelaajien käsiin jo 28. huhtikuuta.

Päivityksen suurin vetonaula on uusi Riven Tides -kartta, joka vie pelaajat hiekkarannoille ja rapistuneeseen lomakohteeseen. Trailerilla nähdään muun muassa hylätty Hotel Panorama Azzurro, vesiliukumäkiä, satama-alue sekä tenniskenttiä, kaikki tietenkin postapokalyptisessa kunnossa. Kyseessä on vasta toinen uusi kartta pelin julkaisun jälkeen, joten odotukset ovat olleet korkealla.

Mukana tulee myös uusi vihollinen, Arc Turbine, joka erottuu selvästi aiemmista. Siinä missä pelin tutut vastustajat ovat olleet lähinnä droneja, tämä kartion muotoinen ilmauhka on suurempi ja vaatii pelaajilta uudenlaista varautumista. Vanhoista vihollisista mukana nähdään tuttuun tapaan muun muassa Vaporizerit, Hornet-dronet ja Shredderit.

Riven Tides tuo mukanaan myös uutta tekemistä. Beachbombing-niminen erikoistilanne antaa pelaajille mahdollisuuden etsiä arvokasta saalista rannikkoalueilta Dockmaster’s Detectorin avulla. Lisäksi Last Resort -tapahtuma palkitsee pelaajia kokemuspisteistä ja keräiltävistä pienoismalleista 25. toukokuuta asti, ja Avian Alarm -projekti tarjoaa lisäpalkintoja, kuten pelivaluuttaa ja kosmeettisia varusteita.

Samalla peliin tehdään muutoksia aiemmin kritisoituun Expedition-järjestelmään, missä jatkossa lisäpisteitä saa tekemällä vahinkoa vihollisille pelkän varaston arvon sijaan. Päivitys julkaistaan ilmaiseksi :lle, :lle, Xboxille, ja -pelaajille luvataan vielä entistä siistimpi grafiikka uuden kuvanparannusteknologian ansiosta.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta :lle, |S:lle ja :lle. Switch 2 -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.