Assassin’s Creed Valhalla -pelin 4-minuuttinen traileri katsottavissa: esittelyssä mystiset ja pelottomat viikingit Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Valhalla -pelin 4-minuuttinen traileri katsottavissa: esittelyssä mystiset ja pelottomat viikingit

Ubisoftin tulevan Assassin's Creed Valhalla -pelin traileri ilmestyi vappuaattona, ja tuo neljä minuuttinen katsaus tarjoaa faneille tunnelmointia ja fiilistelyä odotetusta pelistä. Päähahmo Eivorista, pelimiljööstä ja taisteluista saatiin kattavaa esittelyä trailerin myötä.

Julkaisupäiväksi ei tarjoa mitään tarkkaa päivää, vaan ilmoittaa saatavuudeksi joulupyhät 2020. Ajankohdasta tulee silti hyvä mieli, sillä peli ilmestyy kuluvana vuonna.Valhallaa pääsee pelaamaan Xbox Onella, :llä, Play Station 4:lla, :lla, :llä ja Stadialla. Ennakkotilaukset voi jo tehdä täältä.

Valhallan pelaaja pääsee valitsemaan pelaako nais- vai miespuolisella Eivorilla, joka on klaanin johtaja. Hahmo on myös muokattavissa oman mieltymyksen mukaiseksi.

Eivor johdattaa kansansa Norjan karuista rannikoilta uuteen kotiin ja hyvään viljelysmaahan, 800-luvun Englantiin. Uudessa maassa pelaajat rakentavat asuinaluetta muokkaamalla ja hankkimalla parannuksia. Lisäksi eloon oleellisesti kytkeytyvät hyökkäykset linnoituksiin ja liittolaisten hankinnat. Ubisoft vihjailee, että pelissä olisi metsästystä, kalastusta, juomapelejä sekä kisailuja viikinkien rap-taistossa.

Kaksi laadukasta indie-peliä Backpack Hero ja Figment ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Kaksi laadukasta indie-peliä Backpack Hero ja Figment ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

tarjoaa tällä viikolla ilmaiseksi kaksi helmeä -pelaajille: sekä . Tarjoukset ovat voimassa 3.–10. heinäkuuta 2025, joten muista hakea molemmat ajoissa kirjastoosi.

Backpack Hero – Taktinen roguelike, jossa voitto riippuu repun sisällön järjestelystä

Backpack Hero on indie-dungeon crawler -rogalike, jossa painopiste ei ole vain kerättävissä esineissä vaan myös niiden sijoittelussa reputauluun. Optimoi reppusi sijoittelu – esimerkiksi miekat ja kevyt panssari toimivat paremmin, kun ne ovat oikeassa paikassa. Samalla kehität kaupunkiasi Haversack Hilliä tutkimiseen kerätyillä resursseilla. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Figment – Musikaalinen pulmaseikkailu surrealistisessa mielimaailmassa

Figment on uniikki pulma-seikkailu, joka sijoittuu ihmismielen surrealistiseen maailmaan. Pelaaja ohjaa Dustya, rohkeuden ääntä, joka pyrkii kukistamaan painajaisia musikaalisten taistojen ja värikkään grafiikan avulla. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Epic jatkaa viikoittaista ilmaispeliperinnettään ja ensi viikolla luvassa ovat sekä Figment 2: Creed Valley.

Kiinnostuitko? Lataa molemmat pelit itsellesi viimeistään 10. heinäkuuta, sillä sen jälkeen ilmaistarjous päättyy. Backpack Hero sekä Figment ovat normaalisti noin 20 euron hintaisia, mutta nyt ne saa ilmaiseksi, mikä on mainio mahdollisuus kokeilla indie-seikkailuja.

Sonic, possut ja kuumönkijät: Kotimaisten pelistudioiden kesäkuun julkaisut Kommentit pois päältä artikkelissa Sonic, possut ja kuumönkijät: Kotimaisten pelistudioiden kesäkuun julkaisut

FBC: Firebreak

Suomalaiset pelistudiot ovat julkaisseet kesän kynnyksellä poikkeuksellisen määrän uusia pelejä, päivityksiä ja crossover-tapahtumia. Mukana on kansainvälisiä yhteistyöitä, kuten Sonicin saapuminen Squad Bustersiin, sekä kotimaisia klassikkosarjoja uusissa muodoissa. Lisäksi pienemmät studiot, kuten , tekevät rohkeita siirtoja uusien peliprojektien parissa. Tässä katsaus ajankohtaisiin peleihin ja ilmiöihin kotimaisessa peliskenessä.

Sonic ja kumppanit kiitävät Squad Bustersiin

Supercell ja ovat yhdistäneet voimansa tuodakseen Sonicin, Tailsin ja Knucklesin Squad Busters -peliin. Erikoistapahtuma on käynnissä 8. heinäkuuta asti, ja mukana on muun muassa Green Hill Zone -kartta, klassisia vihollisia sekä pomotaisteluita Eggmania vastaan. Hahmojen kyvyt heijastelevat heidän klassisia ominaisuuksiaan: Sonic kiihdyttää squadin voimat huippuunsa, Tails lentää Cyclonella ja Knuckles kaivaa aarteita maasta.

Pelaajat voivat ansaita rengasvaluuttaa ja avata hahmot pelaamisen kautta. Kyseessä on yksi Supercellin suurimmista crossovereista tähän mennessä.

Inferno Dragon saa oman evoluutionsa Clash Royalessa

Yhdeksän vuoden odotus palkittiin, kun Clash Royalen yksi ikonisimmista korteista, Inferno Dragon, sai vihdoin oman evoluutiomuotonsa. Evoluutiossa lohikäärmeen hyökkäysteho ei enää nollaudu kohteesta toiseen siirryttäessä, vaan kasvaa entisestään.

Julkaisu esiteltiin humoristisella trailerilla, jossa koomikko Ismo Leikola neuvottelee lohikäärmeen puolesta Supercellin pääkonttorilla. Evoluutiokauteen kuuluu useita pelimuotoja ja haasteita, jotka jatkuvat 7. heinäkuuta asti.

Sea of Tranquility – Kuun pinnalla vapaasti ajellen

Sky Trailin uusin peli Sea of Tranquility on lisätty Steamiin ennakkotilattavaksi. Pelaaja ohjastaa kuumönkijää avoimessa maailmassa ja tutkii Kuun arvoituksia tieteisfiktion hengessä. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, mutta peli on herättänyt kiinnostusta etenkin avaruusseikkailujen ystävien keskuudessa.

LEGO Hill Climb Adventures+ huristelee Apple Arcadessa

Fingersoftin uutuuspeli yhdistää LEGO-maailman ja Hill Climb Racingin tutut fysiikat. LEGO Hill Climb Adventures+ on julkaistu Apple Arcade -palvelussa, ja tarjoaa hupia kaikenikäisille pelaajille, jotka kaipaavat värikkäitä esteitä, hupaisaa vauhtia ja luovia ajoneuvoja LEGO-tyyliin.

FBC: Firebreak – Remedyn uusin kolmen hengen räiskintä

Remedy Entertainment on julkaissut uuden yhteistyöpainotteisen ammuntapelin . Peli sijoittuu Controlin maailmaan ja yhdistää yliluonnolliset ilmiöt ja tiimityön kolme pelaajaa vaativassa toimintaympäristössä. Firebreak tuo Remedyltä täysin uudenlaisen lähestymistavan moninpelaamiseen.

Autogun Heroes laajenee: PC-julkaisu, uusi demo ja paluu mobiiliin

on julkaissut ‑toimintapelin :lle osana Steam Next Festiä. Demo keräsi huomiota tapahtumassa, ja koko peli julkaistiin 18. kesäkuuta. Lisäksi Nitro sai takaisin julkaisuvastuun Autogun Heroes ‑mobiiliversiosta yhteistyön päätyttyä Unityn Supersonicin kanssa. Pelin selainversio on edelleen pelattavissa virallisella verkkosivulla.

Yhtiö on avannut fanituotekaupan ja kehittää parhaillaan uutta, laajemmalle yleisölle suunnattua peliä samaan maailmaan. Brändin ympärille ollaan selvästi rakentamassa laajempaa kokonaisuutta.

Angry Birds Reloaded saa uusia tasoja ja possurooleja

on julkaissut Angry Birds Reloaded ‑peliin päivityksen, joka sisältää 45 uutta tasoa, uusia asuja linnuille ja mahdollisuuden pelata possuina Egg Hunt ‑tapahtumassa. Uudistukset tuovat vaihtelua klassiseen kaavaan ja antavat syyn palata takaisin slingshotin äärelle.

Oceanhorn: Chronos Dungeon – uusi suunta klassikkoseikkailulle

on julkaissut ‑pelin PC:lle sekö iOS ja -laitteille. Uutuus vie sarjan roguelite-luolastoihin ja tarjoaa jopa neljän pelaajan paikallisen yhteistyötilan. Nopeat taistelut, satunnaisesti generoitu sisältö ja kerättävät esineet tuovat uudenlaista virtaa rakastettuun pelisarjaan.

Roguebound Pirates – Redbeakin kunnianhimoisin indie-seikkailu

Redbeak Games on julkaissut trailerin pelistään Roguebound Pirates, joka on kehitetty yksin kehittäjä Tuomas Aurosen toimesta. Kyseessä on merellinen roguelike-peli, jossa yhdistyy alusten kustomointi, ryöstely ja aarteiden etsintä. Julkaisun on määrä tapahtua vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä.

Tuomas kertoo soolokehityksen etuna olevan täyden luovuuden ja tehokkaan ajankäytön. Haasteena puolestaan on resurssien rajallisuus ja jatkuvan palautteen puute. Uusi projekti on hänen ensimmäinen 3D-pelinsä, joka tuo mukanaan oppimista ja visuaalista vapautta. Suunta on tarkoituksella uusi – Tuomaksen mukaan saman tekeminen käy nopeasti tylsäksi.