Assassin’s Creed Valhalla -pelin uudella esittelyvideolla perehdytään viikinkien arkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Valhalla -pelin uudella esittelyvideolla perehdytään viikinkien arkeen

Assassin’s Creed Valhalla

Marraskuussa julkaistava Assassin’s Creed Valhalla tarjoaa pelaajalle eeppisen viikinkisaagan täynnä hurjia taisteluita, valloitusretkiä ja kiehtovia käänteitä. Mielenkiintoisen tarinan siivittämä toimintaroolipeli on koettavissa mies- tai naispuolisen viikinkisoturin silmin. Matka kahinoiden täyttämästä Norjasta Englantiin ei ole ongelmaton, mutta perillä odottavat vehreät viljelysmaat ja suuret rikkaudet. Erilaiset liittoumat avaavat uusia tehtäväpolkuja ja sivuaktiviteetteja, jotka pitävät pelaajan kiireisenä. Englanti on myös täynnä upeita maisemia ja upeita paikkoja tutkittavaksi.

Pelin uusin esittelyvideo käy läpi pelin erilaisia ominaisuuksia ja tekemisiä. Esittelyssä ovat myös Eivor-päähahmon erilaiset taisteluvaihtoehdot ja erilaisia taitoja avaava kykypuu. Samalla sivutaan pelihahmon joukkoihin lukeutuvia läheisiä hahmoja, joiden taidoilla voidaan parantaa jo olemassa olevia resursseja, kuten esimerkiksi pelaajan viikinkilaivaa.

Samalla Ubisoft julkisti pelin pc-version minimivaatimukset ja suosituskokoonpanon pelitietokoneelle pelin pelaamiseen. Nämä tiedot löytyvät yksityiskohtaisesti täältä.

Assassin’s Creed Valhalla julkaistaan 10. marraskuuta 2020 Xbox Series X-, Xbox Series S-, Xbox One- ja PlayStation 4 -pelikonsoleille sekä sekä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta PC:llä. Lisäksi peli tulee saataville UPLAY+- ja Google Stadia-pelipalveluihin. Peli julkaistaan myös PlayStation 5 -pelikonsolille sen julkaisun yhteydessä.

Battlefield 6:n Wicked Grin -asu sai hillitymmän ilmeen Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n Wicked Grin -asu sai hillitymmän ilmeen

Battlefield 6:n kiistelty Wicked Grin -asu on kokenut uuden muodonmuutoksen, ja pelaajat juhlivat nyt sen hillittyä ulkonäköä. Päivitys 1.1.3.0, osa Winter Offensive -kauden finaalia, toi mukanaan lukuisia muutoksia pelin tasapainoon ja ääniin, mutta suurin keskustelunaihe oli ehdottomasti tuo aikaisemmin räikeä ja hymyilevä asu.

Alun perin kirkkaan siniset värit ja hammashymy tekivät asusta vaikeasti sulavan, mutta nyt värimaailma on pehmeämpi ja alkuperäinen hymy poistettu kokonaan. Ainoastaan kirkkaan keltainen käsivarsinauha muistuttaa vielä päivityksen jälkeisestä ilmeestä. Monet fanit pitävät tätä voittona pelaajayhteisön vaikutusvallalle, sillä se kertoo, että kehittäjät kuuntelevat palautetta.

Wicked Grin nousi esiin pelin julkaisun jälkeen esimerkkinä siitä, että jotkut peliyhteisössä pelkäsivät Fortnite-tyylisten asujen leviävän Battlefield 6:een. Aiemmin System Override -asu, lempinimeltään “Monster Energy -asu”, herätti jo keskustelua realistisen visuaalisen tyylin vaarantumisesta. Nyt BF Studios on kuunnellut pelaajia ja hillinnyt Wicked Grinin sekä aiemman System Override -asun ilmettä.

Päivitys tuo myös uutta pelattavaa, kuten lumiset kentät ja Ice Climbing Axe -lähiaseen, mutta suuri osa keskustelua keskittyy silti kosmetiikkaan. Pelaajat ottavat muutoksen vastaan hymyillen, tosin vähän vähemmän hampaita näkyen.

Battlefield 6 julkaistiin 10. lokakuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle, ja BF Studios jatkaa pelin tasapainottamista sekä uusien sisältöjen lisäämistä ensimmäisen kauden aikana. Pelaajien mukaan tämä on esimerkki siitä, että ääniä kuunnellaan, kunhan ne ovat tarpeeksi voimakkaita.

Assassin’s Creed Black Flag palaa merille Resynced-versiona Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Black Flag palaa merille Resynced-versiona

Ubisoft nostaa purjeet ja piraattihatut jälleen esiin! Assassin’s Creed Black Flag saa pitkään odotetun remake-version nimeltään Assassin’s Creed Black Flag Resynced. Uusi versio on jo löytynyt viralliselta PEGI-ikärajastussivustolta, ja se on tarkoitettu täysi-ikäisille väkivallan ja kielenkäytön vuoksi.

Remaken tarkka julkaisupäivä on arviolta maaliskuun 23. päivä 2026, ja Ubisoftilta odotetaan lisätietoja pian. Fanien odotus on ollut pitkä, sillä peli on vuotanut lukemattomia kertoja netissä ja herättänyt spekulaatioita vuosien ajan. Nyt nimi on vahvistettu, ja huhujen mukaan peliin tulee myös mahdollisuus tehdä pelinsisäisiä ostoksia.

Vaikka Ubisoft ei ole vielä paljastanut kaikkia yksityiskohtia, on todennäköistä, että klassikon ikimuistettavat meriseikkailut ja Freedom Cry -lisäosa saavat uuden elämän. On myös epäselvää, miten remake liittyy Animus Hubiin, jossa nykyään voi ostaa kosmeettista sisältöä ja mahdollisia tulevia lisäosia.

Peli on osa Ubisoftin julkaisusuunnitelmaa ennen yhtiön talousvuoden loppua 31. maaliskuuta 2026. Fanit voivat siis pian valmistautua purjehtimaan Karibian merille jälleen kerran, mutta tällä kertaa uudistetussa ja entistä terävämmässä muodossa.