Assassin’s Creed Valhalla -pelisarja laajentuu toisen pelivuoden lisäsisällöllä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Valhalla -pelisarja laajentuu toisen pelivuoden lisäsisällöllä

Assassin’s Creed Valhalla

Ubisoft Forward -tapahtumassa julkistettiin ensimmäistä kertaa pelisarjan historiassa kokonaan uusi pelivuosi jo olemassa olevalle Assassin’s Creed -pelille. Viikinkien valloituksista kertova Assassin’s Creed Valhalla -toimintaroolipeli saa toisen pelivuoden, jonka myötä peli laajenee entistäkin valtavammaksi avoimen pelimaailman kokemukseksi uusien tehtävien ja seikkailujen myötä.

Pelin ensimmäinen pelivuosi on parhaillaan käynnissä pelin ensimmäisen lisäosapäivityksen muodossa. Wrath of the Druids -pelilaajennus tutustuttaa pelaajan Irlannin druidimyytteihin ja saarivaltion kiehtoviin valtakamppailuihin. Se myös syventää viikinkien perustaman Dublinin taustoja.

Seuraavaksi vuorossa on historiallisesti kuuluisa Pariisin piiritys, kun viikinkilaivat seilaavat Ranskan merkittävimmän kaupungin aluevesille. Luvassa on jännitysnäytelmä piiritystaistelun muodossa sekä kokonaan oma kiehtova tarinansa. Mukana on myös uusia aseita ja varusteita sekä uudenlaisia taitoja ja vihollisia. Laajennuksen myötä paluun tekevät pidetyt Black Box -soluttautumistehtävät. The Siege of Paris sisältyy pelin kausikortin hintaan, mutta on myös erikseen ostettavissa 24,99 euron hintaan. Lisäosa julkaistaan kuluvan kesän aikana.

Lisäksi peli saa oman Discovery Tour -pelimuotonsa, jonka ansiosta pelaaja pääsee tutustumaan viikinkien historiaan ilman taisteluita ja tarinaa. Tämä opetuspelimuoto keskittyy historian opettamiseen ja aikakaudesta oppimiseen ilman pelillisiä haasteita. Tämä on tarkoitettu kaiken ikäisille historiasta kiinnostuneille pelaajille, jotka haluavat rauhassa tutkia pelimaailman ympäristöä ja näissä olevia hahmoja sekä samalla oppia yksityiskohtaisia asioita historiankulusta ja erilaisista aikalaistavoista.

Näiden ohella Assassin’s Creed Valhalla saa myös valikoiman ilmaisia päivityksiä, kuten erilaisia tapahtumia ja hahmoasuja.

Assassin’s Creed Valhalla on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta PC:llä. Lisäksi peli on saatavilla Ubisoft+- ja Google Stadia -pelipalveluista.

Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian

Square Enix on melkein maalissa Final Fantasy VII Remake -trilogian viimeisen osan kanssa. Pelin ohjaaja Naoki Hamaguchi kertoo, että varsinainen pelielämys on enimmäkseen valmis ja tiimi keskittyy nyt viimeistelyyn.

Hamaguchi paljasti haastattelussa, että he ovat hyvin luottavaisia projektin etenemiseen ja odottavat innolla, että fanit pääsevät pelaamaan. Uuden tiedon jakaminen on pian ajankohtaista, mutta julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu.

Pelin virallinen nimikin on lähes päätetty, ja valinta kahden vaihtoehdon välillä tehdään vielä vuoden loppuun mennessä. Hamaguchi lupaa, että trilogian fanit voivat odottaa uudenlaista ja jännittävää pelikokemusta, joka jatkaa sarjan tarinaa.

Vaikka Part 3 päättää Remake-trilogian, Square Enixillä ei vielä ole julkistettua seuraavaa projektia, mutta odotukset sen ympärillä ovat korkealla. Fanit saavat pian lisää paljastuksia, ja odotus PS5:n viimeisen FFVII-osan pelaamiseen käy yhä kutkuttavammaksi.

Battlefield 6:n Wicked Grin -asu sai hillitymmän ilmeen Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n Wicked Grin -asu sai hillitymmän ilmeen

Battlefield 6:n kiistelty Wicked Grin -asu on kokenut uuden muodonmuutoksen, ja pelaajat juhlivat nyt sen hillittyä ulkonäköä. Päivitys 1.1.3.0, osa Winter Offensive -kauden finaalia, toi mukanaan lukuisia muutoksia pelin tasapainoon ja ääniin, mutta suurin keskustelunaihe oli ehdottomasti tuo aikaisemmin räikeä ja hymyilevä asu.

Alun perin kirkkaan siniset värit ja hammashymy tekivät asusta vaikeasti sulavan, mutta nyt värimaailma on pehmeämpi ja alkuperäinen hymy poistettu kokonaan. Ainoastaan kirkkaan keltainen käsivarsinauha muistuttaa vielä päivityksen jälkeisestä ilmeestä. Monet fanit pitävät tätä voittona pelaajayhteisön vaikutusvallalle, sillä se kertoo, että kehittäjät kuuntelevat palautetta.

Wicked Grin nousi esiin pelin julkaisun jälkeen esimerkkinä siitä, että jotkut peliyhteisössä pelkäsivät Fortnite-tyylisten asujen leviävän Battlefield 6:een. Aiemmin System Override -asu, lempinimeltään “Monster Energy -asu”, herätti jo keskustelua realistisen visuaalisen tyylin vaarantumisesta. Nyt BF Studios on kuunnellut pelaajia ja hillinnyt Wicked Grinin sekä aiemman System Override -asun ilmettä.

Päivitys tuo myös uutta pelattavaa, kuten lumiset kentät ja Ice Climbing Axe -lähiaseen, mutta suuri osa keskustelua keskittyy silti kosmetiikkaan. Pelaajat ottavat muutoksen vastaan hymyillen, tosin vähän vähemmän hampaita näkyen.

Battlefield 6 julkaistiin 10. lokakuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle, ja BF Studios jatkaa pelin tasapainottamista sekä uusien sisältöjen lisäämistä ensimmäisen kauden aikana. Pelaajien mukaan tämä on esimerkki siitä, että ääniä kuunnellaan, kunhan ne ovat tarpeeksi voimakkaita.