Assassin’s Creed Valhalla -pelisarja laajentuu toisen pelivuoden lisäsisällöllä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Valhalla -pelisarja laajentuu toisen pelivuoden lisäsisällöllä

Assassin’s Creed Valhalla

Ubisoft Forward -tapahtumassa julkistettiin ensimmäistä kertaa pelisarjan historiassa kokonaan uusi pelivuosi jo olemassa olevalle Assassin’s Creed -pelille. Viikinkien valloituksista kertova Assassin’s Creed Valhalla -toimintaroolipeli saa toisen pelivuoden, jonka myötä peli laajenee entistäkin valtavammaksi avoimen pelimaailman kokemukseksi uusien tehtävien ja seikkailujen myötä.

Pelin ensimmäinen pelivuosi on parhaillaan käynnissä pelin ensimmäisen lisäosapäivityksen muodossa. Wrath of the Druids -pelilaajennus tutustuttaa pelaajan Irlannin druidimyytteihin ja saarivaltion kiehtoviin valtakamppailuihin. Se myös syventää viikinkien perustaman Dublinin taustoja.

Seuraavaksi vuorossa on historiallisesti kuuluisa Pariisin piiritys, kun viikinkilaivat seilaavat Ranskan merkittävimmän kaupungin aluevesille. Luvassa on jännitysnäytelmä piiritystaistelun muodossa sekä kokonaan oma kiehtova tarinansa. Mukana on myös uusia aseita ja varusteita sekä uudenlaisia taitoja ja vihollisia. Laajennuksen myötä paluun tekevät pidetyt Black Box -soluttautumistehtävät. The Siege of Paris sisältyy pelin kausikortin hintaan, mutta on myös erikseen ostettavissa 24,99 euron hintaan. Lisäosa julkaistaan kuluvan kesän aikana.

Lisäksi peli saa oman Discovery Tour -pelimuotonsa, jonka ansiosta pelaaja pääsee tutustumaan viikinkien historiaan ilman taisteluita ja tarinaa. Tämä opetuspelimuoto keskittyy historian opettamiseen ja aikakaudesta oppimiseen ilman pelillisiä haasteita. Tämä on tarkoitettu kaiken ikäisille historiasta kiinnostuneille pelaajille, jotka haluavat rauhassa tutkia pelimaailman ympäristöä ja näissä olevia hahmoja sekä samalla oppia yksityiskohtaisia asioita historiankulusta ja erilaisista aikalaistavoista.

Näiden ohella Assassin’s Creed Valhalla saa myös valikoiman ilmaisia päivityksiä, kuten erilaisia tapahtumia ja hahmoasuja.

Assassin’s Creed Valhalla on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta PC:llä. Lisäksi peli on saatavilla Ubisoft+- ja Google Stadia -pelipalveluista.

Nyt on kuumottava peli? – Holstin on selviytymiskauhua 90-luvun Puolassa Kommentit pois päältä artikkelissa Nyt on kuumottava peli? – Holstin on selviytymiskauhua 90-luvun Puolassa

Team17 on tehnyt maailmanlaajuisen julkaisusopimuksen puolalaisen Sonkan kanssa Holstin-pelistä, psykologisesta selviytymiskauhusta, joka ammentaa tunnelmansa 90-luvun Puolasta. Peli on tulossa PlayStationille, Xboxille, Switchille ja PC:lle.

Team17:n yleisjohtaja Harley Homewood kuvailee yhteistyötä unelmaparin syntymiseksi. Studio on ihastellut Holstinia jo pitkään ja näkee siinä poikkeuksellisen vahvaa tarinankerrontaa sekä lupaavia uusia gameplay-ideoita. Sonkan toimitusjohtaja ja pelin ohjaaja Rafal Sankowski on yhtä innoissaan. Hänen mukaansa yhteistyö mahdollistaa niin laajemmat tuotantoresurssit, paremman ääninäyttelyn kuin lisää tilaa oudoille ja aidosti puolalaisille pääsiäismunille.

Holstin on kerännyt hiljalleen mainetta jo alkuvuodesta 2023 lähtien, kiitos sen omaperäisen visuaalisen tyylin, teknologian ja jatkuvasti julkaistujen kokeellisten demo­versioiden. Nyt Team17:n tuki antaa projektilla mahdollisuuden kasvaa seuraavalle tasolle.

Pelissä tunnelma on kuin Resident Evilin, Silent Hillin ja ripauksen Twin Peaksin risteytys. Pelaaja saapuu Jeziorne-Kolonian kylään, jossa jokin on mennyt pahasti pieleen. Kadut valuvat likaista mönjää, ihmiset murenevat sisältäpäin ja luonto näyttää sairastuneen. Selviytymistä ei helpota se, että kyläläiset menettävät hiljalleen järkeään, mutta he ovat ainoita joilta voi saada vastauksia.

Holstin erottuu myös omalla 2XD-renderöintitekniikallaan, joka yhdistää käsin piirretyn pikselitaiteen ja reaaliaikaisen valaistuksen useisiin kamerakulmiin. Isometrisestä kuvakulmasta kolmannen persoonan ampumiseen, ensimmäisen persoonan ajokohtauksiin ja jopa tasoloikkamaisiin osuuksiin. Koko paketti kruunataan englannin- ja puolankielisellä ääninäyttelyllä.

Jos kaikki etenee suunnitellusti, tämä oudon kiehtova Puola-kauhu voi osoittautua yhdeksi ensi vuoden kiinnostavimmista selviytymiskokemuksista.

Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian

Square Enix on melkein maalissa Final Fantasy VII Remake -trilogian viimeisen osan kanssa. Pelin ohjaaja Naoki Hamaguchi kertoo, että varsinainen pelielämys on enimmäkseen valmis ja tiimi keskittyy nyt viimeistelyyn.

Hamaguchi paljasti haastattelussa, että he ovat hyvin luottavaisia projektin etenemiseen ja odottavat innolla, että fanit pääsevät pelaamaan. Uuden tiedon jakaminen on pian ajankohtaista, mutta julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu.

Pelin virallinen nimikin on lähes päätetty, ja valinta kahden vaihtoehdon välillä tehdään vielä vuoden loppuun mennessä. Hamaguchi lupaa, että trilogian fanit voivat odottaa uudenlaista ja jännittävää pelikokemusta, joka jatkaa sarjan tarinaa.

Vaikka Part 3 päättää Remake-trilogian, Square Enixillä ei vielä ole julkistettua seuraavaa projektia, mutta odotukset sen ympärillä ovat korkealla. Fanit saavat pian lisää paljastuksia, ja odotus PS5:n viimeisen FFVII-osan pelaamiseen käy yhä kutkuttavammaksi.