Assassin’s Creed Valhalla sai odotetun transmogrifikaatio ominaisuuden Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Valhalla sai odotetun transmogrifikaatio ominaisuuden

Assassin's Creed Valhalla

Ubisoftin toimintaroolipeli Assassin’s Creed Valhalla on saanut paljon toivotun transmogrifikaatio ominaisuuden, joka mahdollistaa varusteiden ulkonäön vaihtamisen ominaisuudet säästäen.

Ominaisuus on löytynyt aiemmista Assassin’s Creed -peleistä, mutta Valhallasta tämä on aiemmin puuttunut. Fanit eivät kuitenkaan ole täysin tyytyväisiä sillä ominaisuus maksaa pelin sisäistä Silver valuuttaa 50 yksikön verran.

Peliä pelanneet tietävät, että kyseinen valuutta ei kasva puissa vaan sitä on hankala kerätä. Aiemmassa Assassin’s Creed Odyssey ja Origins -peleissä sama ominaisuus on ollut ilmainen, mutta nyt Ubisoft ohjaa selkeästi pelaajia mikromaksujen pariin. Silver valuuttaa voi ostaa pelissä oikealla rahalla.

Transmogrifikaation lisäksi peliin saatiin myös uusia skillejä ja The Ostara Festival -tapahtuman, jossa Ravensthorpe puhkeaa kukkaan ja luvassa on erityisiä tehtäviä ja palkintoja.

Assassin’s Creed Valhalla on saatavilla Xbox Series X ja S-, Xbox One-, PlayStation 5- sekä PlayStation 4 -konsoleille sekä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta PC:lle. Lisäksi peli on saatavilla Ubisoft+- ja Google Stadia-pelipalveluista.

Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja Kommentit pois päältä artikkelissa Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja

on tehnyt rohkean liikkeen viemällä omia pelejään kilpailijan konsolille, ja nyt päätös näyttää maksavan itsensä takaisin. Tuoreen raportin mukaan -pelit ovat tuottaneet Sonyn -alustalla jo noin 667 miljoonaa dollaria, eli karkeasti noin 615 miljoonaa euroa, eikä luku sisällä edes suurimpia hittipelejä.

Myyntilistoja johtaa , jota on myyty :llä peräti 5,8 miljoonaa kappaletta. Perässä tulevat ja , jotka ovat myös löytäneet yleisönsä Sonyn leirissä. Kaikki pelit eivät kuitenkaan ole menestyneet yhtä hyvin, sillä osa nimikkeistä on jäänyt selvästi pienempiin myyntilukuihin.

Mielenkiintoista on, että luvut eivät sisällä jättisarjoja kuten tai . Toisin sanoen todellinen kokonaistuotto voi olla huomattavasti suurempi. Tämä antaa vahvaa tukea Microsoftin uudelle strategialle, jossa pelejä julkaistaan laajemmin eri alustoille yksinoikeuksien sijaan.

Taustalla on isompi muutos Xboxin suunnassa. Yhtiö on viime aikoina karsinut kustannuksia, tehnyt organisaatiomuutoksia ja hionut palveluitaan, kuten Game Passia. Uusi johto pyrkii selvästi hakemaan kasvua laajemmasta yleisöstä, vaikka se tarkoittaisi pelien viemistä suoraan kilpailijan konsolille.

Kaiken perusteella vaikuttaa siltä, että Xbox ei enää pelaa vain yhdellä kentällä. Kysymys kuuluukin jatkaako Microsoft monialustastrategiaa, vai palaako se vielä joskus tiukemmin yksinoikeuslinjaan?

Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille

Uusi jättiläishirviöitä ja tuhoa yhdistelevä peli on julkistettu ja se kuulostaa siltä, että kaupunkisuunnittelijat saattavat haluta katsoa muualle. Peli tarjoaa mahdollisuuden pelata sekä hirviönmetsästäjänä että itse kaijuna, joka levittää kaaosta ympäri täysin tuhottavia kaupunkeja.

Pelin keskiössä on niin sanottu BeastLink-mekaniikka, jossa pelaajat ensin keräävät resursseja ja herättävät nukkuvia jättiläishirviöitä, ja sen jälkeen näkökulma vaihtuu täysin. Kun yhteys hirviöön on muodostettu, peli muuttuu taktisesta selviytymisestä täysimittaiseksi kaupunkia repiväksi taisteluksi, jossa rakennukset eivät kauaa pysy pystyssä.

Mukana on heti neljä erilaista kaijua kuten sarvimainen lisko, härkähai ja vampyyrilepakko, sekä ajoneuvoihin perustuvaa taistelua ja valtavia, jopa 250 000 tuhoutuvaa objektia sisältäviä karttoja. Taustalla pyörii kehittäjä , joka tunnetaan aiemmista suurista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan.

Studio lupaa, että peli rakentuu vahvasti yhteisön palautteen varaan. Ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa jo 8. toukokuuta, ja mukaan voi hakea Steamin kautta. Early access -vaihe käynnistyy myöhemmin kesällä, joten hirviöiden tuhoisat karkelot eivät ole enää kaukana.

Jos lupaukset pitävät, tämä ei ole vain peli, vaan täydellinen kaupunkien uudelleenjärjestely jättiläishirviöiden ehdoilla.