Assassin’s Creed Valhalla suuntaa uudella lisäosalla kohti maailmanloppua Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Valhalla suuntaa uudella lisäosalla kohti maailmanloppua

Assassin's Creed Valhalla

Toimintaa, seikkailua ja roolipelaamista toisiinsa yhdistävä Assassin’s Creed Valhalla saa seuraavan ison lisäosan 10. maaliskuuta 2022. Viikinkien maailmanlopun koettelemuksiin pelaajan vievä Dawn of Ragnarök -pelilaajennus tulee erikseen ostettavaksi kaikille pääpelin ostajille 39,99 euron hintaan. Lisäosa tarjoaa pelaajalle tekemistä kymmeniksi pelitunneiksi.

Pelilaajennuksen lisäksi Ubisoft julkisti Assassin’s Creed Crossover Stories -tarinakokonaisuuden, joka tuo yhteen Eivor-viikingin ja Kassandra-soturin. Tämä ainutlaatuinen crossover-pelilaajennus on ilmainen pääpelin omistajille ja sisältää Eivorin ja Kassandran tarinan Assassin’s Creed Valhallassa sekä oman tarinansa Assassin’s Creed Odysseyssa joko Kassandran tai Alexiosin hahmolla. Nämä ilmaiseksi ladattavat pelilaajennukset ovat saatavilla tästä päivästä lähtien pelin kaikille alustoille.

Ubisoft Sofia -pelistudion luotsaama Dawn of Ragnarök on Valhallan seuraava iso lisäosa ja jatkaa näin pelin kaksivuotista tarinankaarta. Lisäosassa Eivor-soturi tutkii kohtaloaan taistelun ja viisauden Odin-jumalana. Kääpiökuningaskunta Svartalvheim on hajoamaisillaan ja luhistumassa kaaokseen. Odinin rakas poika Baldr-jumala on vangittu kuolemattomaksi sanotun tulijumala Surtrin toimesta. Näistä lähtökohdista alkaa Dawn of Ragnarökin eeppinen seikkailu, jossa pelaaja matkaa jumalten ja jättien maailmaan jakaen oikeutta ja tuhoa jumalallisin voimin ja erikoiskyvyin. Luvassa on uskomaton matka, jossa epätoivo ajaa jumalan uskomattomiin taisteluihin ja koitoksiin.

Dawn of Ragnarök -lisäosan 13. joulukuuta 2021 ja 9. huhtikuuta välisenä aikana ostavat pelaajat saavat lisäksi Twilight Pack -bonuspaketin. Se sisältää Dellingrin saattuekorpin skinin, Havardrin ilvesratsun, Twilight-varustepaketin ja Algurnir-taistelukirveen.

Pelilaajennuksen kanssa yhtäaikaisesti julkistettu Assassin’s Creed Crossover Stories -tarinakokonaisuus on sarjan ensimmäinen pelitarinoita toisiinsa risteyttävä projekti. Siitä vastaavat Ubisoft Quebec- ja Ubisoft Montreal -pelistudiot, jotka ovat yhteistyössä loihtineet tarinan ajatuksella ”mitä tapahtuisi, jos kaksi Assassin’s Creed -sankaria kohtaisivat toisensa?”. Ilmaiseksi jaettavat tarinalaajennukset ovat saatavilla Assassin’s Creed Valhalla- ja Assassin’s Creed Odyssey -pelien omistajille. Seikkailut kertovat näiden hahmojen myöhemmistä vaiheista, joissa yhdistyvät hahmojen eri tarinat. Luvassa on myös uusia pelialueita ja tehtäviä koettavaksi. Kumpikin tarina vaatii pääpelin pelaamista alkua pidemmälle ennen kuin hahmojen yhteistarinat tulevat pelattavaksi.

Assassin’s Creed Valhalla on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4 Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta PC:llä. Lisäksi peli on saatavilla Ubisoft+- ja Google Stadia -pelipalveluista.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.

Resident Evil Requiemin varhaiset kappaleet ilmestyneet julkisuuteen Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemin varhaiset kappaleet ilmestyneet julkisuuteen

Resident Evilin fanit, nyt kannattaa kirjaimellisesti pysyä netistä poissa. Capcomin odotettu uutuus, Resident Evil Requiem, on päässyt varhaisiin käsiin, ja spoilereiden pelko on todellinen. Pelin juonenkäänteet, kuten Leon S. Kennedyn kohtalo, saattavat paljastua ennen virallista julkaisua.

Requiem palaa sarjan alkujuurille ja lupaa koota yhteen pitkäaikaiset tarinalinjat fanien suosikkihahmojen, kuten Leonin ja Sherryn, kanssa. Monet fanit pitävät tätä todennäköisesti viimeisenä mahdollisuutena nähdä joitakin hahmoja ennen kuin Capcom siirtää sarjan seuraavaan vaiheeseen.

Varhaisia PS5-kappaleita on jo bongattu myymälöissä, ja eräs tunnettu Resident Evil -vuotaja Dusk Golem vahvisti, että ainakin yksi kappale on liikkeellä. Toistaiseksi spoilereita ei ole paljastettu, mutta varautuminen on fiksua.

Parasta tapaa välttää juonipaljastuksia on pysytellä poissa sosiaalisesta mediasta, YouTubesta ja Twitchistä, tai ainakin mykistää pelin nimet ja avainsanat. Julkaisupäivä, 27. helmikuuta, lähestyy nopeasti, joten spoilerivapaa elämä tulee olla tiukkaa.

Requiem yhdistää vanhan ja uuden saumattomasti nykyaikaisessa paketissa kahden päähenkilön voimin. Jos siis haluat säilyttää yllätyksen, nyt on aika vetäytyä internetin syövereistä.