Assassin’s Creed Valhalla suuntaa uudella lisäosalla kohti maailmanloppua Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Valhalla suuntaa uudella lisäosalla kohti maailmanloppua

Assassin's Creed Valhalla

Toimintaa, seikkailua ja roolipelaamista toisiinsa yhdistävä Assassin’s Creed Valhalla saa seuraavan ison lisäosan 10. maaliskuuta 2022. Viikinkien maailmanlopun koettelemuksiin pelaajan vievä Dawn of Ragnarök -pelilaajennus tulee erikseen ostettavaksi kaikille pääpelin ostajille 39,99 euron hintaan. Lisäosa tarjoaa pelaajalle tekemistä kymmeniksi pelitunneiksi.

Pelilaajennuksen lisäksi Ubisoft julkisti Assassin’s Creed Crossover Stories -tarinakokonaisuuden, joka tuo yhteen Eivor-viikingin ja Kassandra-soturin. Tämä ainutlaatuinen crossover-pelilaajennus on ilmainen pääpelin omistajille ja sisältää Eivorin ja Kassandran tarinan Assassin’s Creed Valhallassa sekä oman tarinansa Assassin’s Creed Odysseyssa joko Kassandran tai Alexiosin hahmolla. Nämä ilmaiseksi ladattavat pelilaajennukset ovat saatavilla tästä päivästä lähtien pelin kaikille alustoille.

Ubisoft Sofia -pelistudion luotsaama Dawn of Ragnarök on Valhallan seuraava iso lisäosa ja jatkaa näin pelin kaksivuotista tarinankaarta. Lisäosassa Eivor-soturi tutkii kohtaloaan taistelun ja viisauden Odin-jumalana. Kääpiökuningaskunta Svartalvheim on hajoamaisillaan ja luhistumassa kaaokseen. Odinin rakas poika Baldr-jumala on vangittu kuolemattomaksi sanotun tulijumala Surtrin toimesta. Näistä lähtökohdista alkaa Dawn of Ragnarökin eeppinen seikkailu, jossa pelaaja matkaa jumalten ja jättien maailmaan jakaen oikeutta ja tuhoa jumalallisin voimin ja erikoiskyvyin. Luvassa on uskomaton matka, jossa epätoivo ajaa jumalan uskomattomiin taisteluihin ja koitoksiin.

Dawn of Ragnarök -lisäosan 13. joulukuuta 2021 ja 9. huhtikuuta välisenä aikana ostavat pelaajat saavat lisäksi Twilight Pack -bonuspaketin. Se sisältää Dellingrin saattuekorpin skinin, Havardrin ilvesratsun, Twilight-varustepaketin ja Algurnir-taistelukirveen.

Pelilaajennuksen kanssa yhtäaikaisesti julkistettu Assassin’s Creed Crossover Stories -tarinakokonaisuus on sarjan ensimmäinen pelitarinoita toisiinsa risteyttävä projekti. Siitä vastaavat Ubisoft Quebec- ja Ubisoft Montreal -pelistudiot, jotka ovat yhteistyössä loihtineet tarinan ajatuksella ”mitä tapahtuisi, jos kaksi Assassin’s Creed -sankaria kohtaisivat toisensa?”. Ilmaiseksi jaettavat tarinalaajennukset ovat saatavilla Assassin’s Creed Valhalla- ja Assassin’s Creed Odyssey -pelien omistajille. Seikkailut kertovat näiden hahmojen myöhemmistä vaiheista, joissa yhdistyvät hahmojen eri tarinat. Luvassa on myös uusia pelialueita ja tehtäviä koettavaksi. Kumpikin tarina vaatii pääpelin pelaamista alkua pidemmälle ennen kuin hahmojen yhteistarinat tulevat pelattavaksi.

Assassin’s Creed Valhalla on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4 Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta PC:llä. Lisäksi peli on saatavilla Ubisoft+- ja Google Stadia -pelipalveluista.

Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä

Farming Simulator 25 jatkaa kulkuaan kuin aurinkoisen aamun traktori, tasaisesti, varmasti ja nyt myös ennätysnopeasti. GIANTS Softwaren maanviljelysimulaatio on rikkonut komean neljän miljoonan myydyn pelin rajapyykin, ja juhlan kunniaksi pelaajille tarjoillaan jotakin harvinaista herkkua, nimittäin maailman nopein traktori, JCB Fastrac Two, joka kiitää jopa 245 km/h. Kyllä, luit oikein, tämä traktori ohittaisi moottoritiellä useimmat henkilöautot.

JCB Fastrac Two’n nopeus ei ole pelkkää pelimaailman fantasiaa, vaan Guinness World Records -ennätys, jonka brittiläinen Guy Martin nappasi Yorkissa hurjalla 245 km/h huippuvauhdilla ja 217 km/h keskinopeudella. Nyt sama menopeli on tarjolla Farming Simulator 25:n pelaajille täysin ilmaisena lisäyksenä ja se saattaa muuttaa käsityksen traktorilla ajamisesta varsin pysyvästi.

Pelissä vauhdin huumaa pääsee kokeilemaan yli 400 muun ajoneuvon rinnalla. Samalla Farming Simulator 25 juhlistaa toista pelivuottaan isolla laajennuksella ja kahdella lisäosalla, joiden sisällöstä kerrotaan lisää myöhemmin. Käytännössä pelaajille on luvassa entistä enemmän tekemistä, maisemia ja maatalouden pieniä iloja.

Simulaation tekninen puoli on sekin ottanut harppauksia eteenpäin. Pelimoottorin uudistukset tuovat mukanaan näyttävämmät sumut, dynaamiset säävaihtelut sekä realistisemman maan muokkautumisen ominaisuuksia, jotka saavat maatilapelin näyttämään ja tuntumaan elävämmältä kuin koskaan.

Farming Simulator 25 sekä Highlands Fishing Edition -pelipaketti ovat saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja Macille. Lisäksi erityinen Signature Edition saapuu Nintendo Switch 2:lle 9. joulukuuta. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten virtuaaliviljely sopii koko perheelle, myös niille, joille traktori on tuttu vain ohikiitävistä moottoritien kohtaamisista.

Huhu: GTA 6 saattaa olla matkalla Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: GTA 6 saattaa olla matkalla Switch 2:lle

Grand Theft Auto VI

Pelikansa kuiskii jälleen, ja tällä kertaa puheenaiheena on Grand Theft Auto 6:n mahdollinen saapuminen Nintendo Switch 2:lle. Rockstar Games on toistaiseksi luvannut pelin julkaistavan marraskuussa 2026 vain PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, mutta kaksi tunnettua alan vuotajaa väittävät studion testaavan pelin suorituskykyä myös Nintendon tulevalla konsolilla.

Tietojen mukaan Rockstarin Switch 2 -testit eivät liity GTA 6:n julkaisuviiveeseen, eikä mahdollinen Switch-versio ilmestyisi samaan aikaan muiden alustojen kanssa. Toisin sanoen, vaikka ovi ei ole kiinni, se ei ole myöskään kovin leveästi auki. Vuotajat muistuttavatkin, että testit eivät automaattisesti tarkoita toteutuvaa porttausta.

Switch 2 -konsoli on kuitenkin merkittävä tekninen harppaus. Laitteen kerrotaan kykenevän 4K-resoluutioon ja 60 FPS -suorituskykyyn telakkatilassa sekä hyödyntävän Nvidian DLSS-teknologiaa. Se on taso, joka mahdollistaisi GTA 6:n kaltaisten graafisten jättiläisten tuomisen kannettavalle alustalle, ainakin teoriassa.

Tällä hetkellä Rockstarin ainoa varma panostus Switch 2:een on Red Dead Redemptionin uusi versio, jota kehitetään yhteistyössä Double Elevenin ja Cast Iron Gamesin kanssa. GTA 6:n kohtalo jää toistaiseksi ilmaan, mutta kuten aina näissä huhumyllyissä, fanien kannattaa pitää odotukset realistisina, vaikka toivo elääkin.