Assassin’s Creed Valhalla -toimintapeli ilmestyy marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Valhalla -toimintapeli ilmestyy marraskuussa

Assassin's Creed Valhalla

Ubisoft julkisti eilisiltaisessa Forward-pelitapahtumassaan, että Assassin’s Creed Valhalla -toimintapeli tuo viikingit muinaiseen Englantiin 17. marraskuuta 2020.

Assassin’s Creed Valhalla -toimintapeli julkaistaan ensin Xbox One- ja PlayStation 4 -pelikonsoleille sekä PC:lle. Tietokoneille peli julkaistaan Epic Game Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta. Lisäksi peli julkaistaan Stadia- ja UPLAY+-pelitilauspalveluille. Peli julkaistaan myöhemmin myös uuden sukupolven Xbox Series X- ja PlayStation 5 -pelikonsoleille. Pelin Xbox One- ja PlayStation 4 -pelien omistajat voivat myöhemmin päivittää pelinsä ilmaiseksi uuden sukupolven pelikonsoleille.

Ubisoft Forward -tapahtumassa näytetty pelivideo esittelee pelisarjan uudet taistelutavat ja pelimekaniikat. Näitä ovat kahden käden taistelutyyli, erilaiset ryöstöretket ja hyökkäykset sekä avoimen pelimaailman tarjoamat mahdollisuudet. Ryöstöretket ovat toiminnantäyteisiä ja brutaaleja hyökkäyksiä, jotka esittelevät ennennäkemättömän tavan taistella ja toimia suurissa taisteluissa. Yhteenotot ovat entistä verisempiä, rajumpia ja yksityiskohtaisempia. Pelihahmo voi esimerkiksi irrottaa vihollisilta raajoja ja päitä. Päähenkilö Eivor voi käyttää kahdessa kädessä erilaisia kirveitä, miekkoja ja jopa kilpiä. Vastassa onkin pelisarjan monipuolisin viholliskatras, joten eri keinoja myös tarvitaan. Lisäksi pelisarjan legendaarinen piiloterätoiminto tekee paluun Valhallan myötä.

Assassin’s Creed Valhalla yhdistää perinteistä avoimen pelimaailman toimintaa ja hahmokohtaista roolipelaamista toisiinsa saumattomalla tavalla. Oman hahmon kehittäminen on keskiössä yhdessä kiehtovan tarinalinjan ja tämän tarjoaman tehtäväkokonaisuuden rinnalla. Lisäksi pelin ainutlaatuisen upeat maastot ja ympäristöt sekä häkellyttävä graafinen ilme tekevät pelikokemuksesta ensiluokkaisen seikkailun. Henkeäsalpaavan upea ja monipuolinen musiikki sinetöi kokonaisuuden vaikuttavalla tavalla.

Pelaaja voi myös räätälöidä omaa hahmoaan erilaisin hiustyylein, tatuoinnein, sotamaalauksin, varustein ja asein. Lisäksi pelaaja voi vapaasti valita pelaako hän mies- vai naishahmoa. Pelaajan tekemät päätökset niin politiikan, sotimisen kuin keskusteluidenkin suhteen määrittävät pelin tarinan kulkua kiehtovalla tavalla.

Pelin lisäksi Assassin’s Creed Valhallan pelimusiikki ja kirjat ovat ennakkotilattavissa. Kirjalliset julkaisut sisältävät romaanin, sarjakuvaopuksen ja pelin taidekirjan.

Pelin ääniraidasta julkaistaan 17. heinäkuuta seitsemän kappaleen ep-julkaisu. Sen musiikista vastaavat säveltäjät Jesper Kyd ja Sarah Schachner, joiden lisäksi mukana on Einar Selvikin säveltämä lisäkappale. Minijulkaisu on kuultavissa Spotifyssä ja ostettavissa iTunes-palvelusta 17. heinäkuuta alkaen. Pelin täydellinen ääniraita julkaistaan myöhempänä ajankohtana.

Matthew J. Kirbyn kirjoittama Assassin’s Creed Valhalla – Geirmund’s Saga -romaani sijoittuu pelimaailmaan. Kirja kertoo Geirmund Hellskinin tarinan, joka tahtoo osoittaa arvonsa viikinkisoturina ja joka tämän tehdäkseen osallistuu ryöstöretkelle Englantiin. Kirjan kannen on tehnyt arvostettu korealaisartisti Jung Gi Kim.

Dark Horse Comicsin julkaisema sarjakuvakirja Assassin’s Creed Valhalla – Song of Glory on pelin esiosa ja kertoo Eivor- ja Sigurd-viikinkien seikkailuista ennen pelin tapahtumia. Cavan Scottin kirjoittaman, Martin Tunican kuvittaman ja Michael Atiyehin tussaamaan sarjakuvakirjatarinan ensimmäinen osa julkaistaan 21. lokakuuta 2020.

Art of Assassin’s Creed Valhalla- ja Art of Assassin’s Creed Valhalla Deluxe Edition -taidekirjat esittelevät pelimaailmaa upein kuvin ja värein syöksyen syvälle pelimaailman graafiseen ilmeeseen. Taidekirjan molemmat versiot ovat upeaa katsottavaa niin pelisarjan faneille kuin uusillekin pelaajille.

Trackmania juhlii 20 vuotta e-urheilua – talvipäivitys tuo uusia pelialueita Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania juhlii 20 vuotta e-urheilua – talvipäivitys tuo uusia pelialueita

Trackmania

Trackmania näyttää taas miksi se on yksi kilpa-ajopelien kestohiteistä. Vuonna 2003 alkunsa saanut Trackmania Nations ESWC käynnisti koko sarjan e-urheilutaipaleen, ja nyt Ubisoft sekä pelin kehittäjä Nadeo juhlistavat 20-vuotista perintöä uudella sisällöllä ja maailmanlaajuisilla kilpailuilla.

Uudet kampanjat ja kisat eivät ole vain nostalginen kumarrus vanhoille faneille. Trackmania on mukana Esports World Cup -sarjassa ja myös Esports Nations Cup -kilpailussa, joissa huippukuljettajat ympäri maailmaa kilpailevat palkintopoteista ja kansallisesta kunniasta.

Uusi talvipäivitys tuo maisemia ja kisaa

20-vuotisen taipaleen kunniaksi julkaistu talvipäivitys avaa uuden Winter Campaignin. Päivitys sisältää neljä täysin uutta pelialuetta. Pohjoismaisia talvitunnelmia tarjoava White Shore vie jäisille rannoille, Green Coast esittelee vehreitä eurooppalaisia laaksoja, Red Island sukeltaa amerikkalaiseen kanjonimaisemaan ja Blue Bay tuo mukaan aasialaista trooppista väriloistoa.

Näille alueille on rakennettu yhteensä 25 uutta ajorataa. Ne haastavat sekä nopeuden että ajolinjojen hallinnan. Lisäksi ratojen rakenteluun tarkoitetut rakennuspalikat heijastavat uusien alueiden tyyliä ja tunnelmaa, mikä avaa entistä enemmän mahdollisuuksia yhteisön luovuudelle.

Viikoittaiset tapahtumat pitävät vauhdin yllä

Päivitys tuo mukanaan myös uusia kisamuotoja. Viikoittain vaihtuvat Weekly Grand Track- ja Weekly Grand Enduro -tapahtumat tarjoavat vaihtelua ja jatkuvaa tekemistä. Pelaajat palkitaan etenemisestä mitaleilla ja autojen erikoispinnoitteilla.

Viikon kohokohta on kuitenkin Cup of the Week. Se tarjoaa kampanjahaasteita eri tasoisille ajajille ja kerää yhteen koko yhteisön mittaamaan taitojaan samoilla radoilla.

Tie kohti huippukilpailuja

Parhaat kuljettajat voivat tähdätä suoraan Esports World Cup- ja Esports Nations Cup -kisoihin. Pelissä eteneminen tapahtuu virallisten kausikampanjoiden kautta, joissa mustat radat testaavat ajotaitoa armottomasti.

Kilpailullinen polku on rakennettu selkeäksi. Aloittelijat pääsevät mukaan helposti, mutta huipulle nouseminen vaatii täydellistä suoritusta, nopeita refleksejä ja ratojen syvällistä ymmärtämistä.

Ilmainen peruspeli, lisää sisältöä maksullisille

Trackmania on yhä pelattavissa ilmaiseksi perusversiona. Lisäksi tarjolla ovat Standard- ja Club-versiot, jotka avaavat enemmän sisältöä, ratoja ja yhteisötoimintoja. Tämä malli pitää kynnyksen matalana, mutta tarjoaa sitoutuneille pelaajille runsaasti lisäarvoa.

Kaksikymmentä vuotta e-urheilua ei ole hidastanut Trackmaniaa. Päinvastoin. Sarja tuntuu vahvemmalta ja monipuolisemmalta kuin koskaan.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X ja S -konsoleille, sekä PC:lle. Pelin Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 euron ja 29,99 euron hintaan.

Reigns: The Witcher tuo noiturin mobiiliin ja PC:lle 25. helmikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Reigns: The Witcher tuo noiturin mobiiliin ja PC:lle 25. helmikuuta

Indiejulkaisija Devolver Digital on julkistanut uuden korttipohjaisen pelin nimeltä Reigns: The Witcher, joka syntyy yhteistyössä CD Projekt Redin kanssa. Peli yhdistää Reigns-sarjan tutun pyyhkäisymekaniikan The Witcherin synkkään fantasiamaailmaan eli kyllä, nyt Geraltin kohtalo ratkeaa vasemmalle tai oikealle swaippaamalla.

Pelimekaniikka on Reigns-faneille tuttua. Pelaajalle tarjotaan satunnaisia tilanteita ja valintoja, joihin vastataan pyyhkäisyllä. Trailerilla vilahtelee liuta Witcher-sarjan tunnettuja hahmoja, kuten Yennefer, Triss, Vesemir, Dandelion, Bloody Baron ja tietenkin Roach. Mukana on myös hieman erikoisempia nimiä kuten Maisy-lehmä, jonka taustoista ei olla aivan varmoja.

Tarinallisesti peli esitetään Dandelionin kirjoittamina ja esittäminä näytelminä, joissa Geraltin seikkailut saavat välillä varsin luovia tulkintoja. Pelaajan tehtävänä on pitää noituriin liittyvä maine tasapainossa, jotta tarina ei pääty ennenaikaisesti. Kuolemilta ei silti vältytä, mutta jokainen pelikerta palkitsee uusilla lauluvihkoilla ja mahdollisuudella esiintyä yhä suuremmille yleisöille, jonka tavoitteena on jonkinlainen tarinallinen kuolemattomuus.

Reigns: The Witcherin kehittää Nerial, joka vastaa myös alkuperäisestä Reigns-sarjasta. Peli julkaistaan 25. helmikuuta PC:lle Steamissa sekä mobiililaitteille Google Playhin ja Applen App Storeen.

Ajankohta on Witcher-faneille osuva. The Witcher 4 on kyllä täydessä tuotannossa, mutta ei ehdi julkaisuun vuonna 2026. CD Projektilla on kuitenkin kunnianhimoinen suunnitelma, joka ulottuu vuosiksi eteenpäin ja sisältää myös The Witcher 5:n ja 6:n. Sitä ennen huhut kertovat vielä yhdestä mahdollisesta seikkailusta The Witcher 3:ssa, mutta toistaiseksi täysin epävirallisella tasolla.