Ubisoft aloitti yhteistyön Lot18-viinivalmistajan kanssa ja toi markkinoille rajoitetulla määrällä Assassin's Creed -viinisarjan. Toimintaseikkailupelin hahmoista Aveline, Arno, Altaïr, Bayek, Connor sekä Ezio saivat oman pullonsa. Monet pelihahmoista ovat lähtöisin tunnetuilta viinialueilta, kuten Italiasta ja Ranskasta.
Viiniä on myynnissä vain rajoitettu määrä, eikä tuotantoa jatketa myyntien jälkene. Juomat ovat tilattavissa 20 dollarin hinnalla Lot18:n sivuilta.
Koko viinisarja:
2017 Aveline de Grandpré Appellation Côtes du Rhône Contrôlée
2017 Arno Dorian Qualitätswein Niederösterreich Zweigelt
2017 Altaïr Ibn-La'ahad Loire Valley IGP Cabernet Franc
Ubisoft on vahvistanut pitkään liikkuneet huhut, uusi Ghost Recon -peli on tulossa, ja se saattaa mullistaa sarjan tutun kaavan. Yhtiön toimitusjohtaja Yves Guillemot paljasti uutisen osana osakkeenomistajien kokousta, jossa keskusteltiin Ubisoftin tulevista projekteista.
Guillemot mainitsi, että Ghost Recon kuuluu niihin peleihin, joiden avulla Ubisoft aikoo edetä vahvasti kasvavilla markkinoilla. Yhtiön talousjohtaja Frederick Duguet puolestaan vihjasi, että peli tulee olemaan ”first-person-shooter-tyyppinen”, mikä tarkoittaisi suurta muutosta sarjalle, joka on viimeiset 20 vuotta nojannut kolmannen persoonan kuvakulmaan.
Uusi Ghost Recon tulee siis mahdollisesti olemaan täysiverinen FPS – ratkaisu, joka varmasti herättää tunteita fanikunnassa. Ubisoftin aiemmat menestykset, kuten Wildlands (2017), sekä heikommin vastaanotettu Breakpoint (2019), ovat olleet vahvasti avoimen maailman taktiikkapainotteisia kolmannen persoonan pelejä.
Julkaisuaikataulusta ei ole tietoa, mutta kommentit vihjaavat, että peli on vielä kaukana valmiista. Samalla Ubisoft jatkaa suurten sarjojensa laajentamista, muun muassa The Divisionin ja Assassin's Creed -Netflix-sarjan kautta.
Ubisoftin merirosvoteemainen Skull and Bones jatkuu toisen pelivuotensa toisella kaudella. Uusi kausi, nimeltään Oaths of War, tuo mukanaan isompia taisteluita, uusia ominaisuuksia ja mahdollisuuden ottaa osaa entistä kunnianhimoisempaan merisotaan.
Jännitteet kasvavat Intian valtamerellä
Avoimen maailman meriseikkailu syvenee taas sekä tarinan että sisältöjen osalta. Kauden aikana pelaajat tempautuvat mukaan yhä kireämpiin tunnelmiin Intian valtamerellä, kun eri ryhmät valmistautuvat ottamaan kunnolla yhteen.
Uusi sotalaiva ja pelottava Megafort
Tällä kaudella peliin saadaan ensimmäistä kertaa raskaampaa kalustoa, kun käyttöön tulee uusi laivatyyppi: fregatti. Se on iso sotalaiva, jolla on jykevät suojaukset, tehokas aseistus ja uusi Grit-ominaisuus. Tämä tekee siitä kovan vastuksen niin pelaajille kuin vihollisillekin.
Lisäksi mukaan tulee pelin tähän mennessä suurin linnoitus – Megafort. Kyseessä on lähes murtumaton linnake, jonka puolustukset ja aseistus vaativat kaatamiseen suunnittelua ja yhteistyötä. Yksin sitä ei kannata lähteä haastamaan.
Valintoja ja seurauksia
Kauden puolivälissä pelaajat joutuvat valitsemaan puolensa kahden suuren valtakunnan välillä. Valinnalla on vaikutuksensa, ja pelaajan on myös mahdollista vaihtaa puolta kauden edetessä. Molemmat vaihtoehdot tuovat mukanaan sekä etuja että riskejä.
Mukana on myös uusi Smugglers Pass -järjestelmä, josta voi tienata kaikenlaista – aseita, panssareita, ulkoasupäivityksiä ja muuta mukavaa.
Ilmaisviikonloppu luvassa
Jos peli ei ole vielä tuttu, sitä pääsee kokeilemaan maksutta tulevana viikonloppuna. Ilmaispelijakso käynnistyy keskiviikkona 17.7. klo 18.00 ja päättyy sunnuntaina 21.7. klo 15.00.
Merirosvoseikkailua ilman rajoja
Skull and Bones on massiivinen verkkomoninpeli, jossa yhdistyvät meritaistelut, selviytymiselementit ja vapaasti tutkittava maailma. Peli panostaa ristiinpelaamiseen, eli voit pelata kavereiden kanssa riippumatta siitä, onko käytössä konsoli vai tietokone.