Asterix & Obelix XXL -uusinto saapui konsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Asterix & Obelix XXL -uusinto saapui konsoleille ja PC:lle

Asterix & Obelix XXL Romastered

Kautta Teutateksen, voittamattomat gallialaiset eli Asterix ja Obelix ovat palanneet viihdyttämään sarjakuvafaneja ja pelaajia värikkään toimintaseikkailun myötä. Näin kuuluisa taistelijakaksikko syöksyy nykyisen sukupolven pelilaitteille.

Asterix & Obelix XXL – ROMASTERED on vekkuli yhdistelmä letkeää seikkailua ja viihdyttävää toimintaa. Näin toisiinsa yhdistyvät humoristinen tarinankerronta ja mutkaton taistelujärjestelmä.

Tarinan keskiössä Asterix ja Obelix, mukanaan pikku koira Idefix, joutuvat pelastustehtävään. Pian sankareille nimittäin käy selväksi, että roomalaiset ovat kaapanneet kyläläiset, mikä tietenkin vaatii välittömiä toimenpiteitä. Tästä alkaa kiehtova matka, jonka aikana sankarit vierailevat Normandiassa, Kreikassa, Itävallassa ja Egyptissä. Vastaansa he saavat roomalaisten lisäksi sekä merirosvoja että viikinkejä!

Remasteroitu Asterix & Obelix XXL -pelikokemus sisältää uusitun peligrafiikan, entistä upeammat hahmoanimaatiot ja aiempaa sulavamman pelattavuuden. Lisäksi remasteroitu peliversio sisältää neljä uutta pelitilaa, jotka tarjoavat paljon hauskaa koettavaa pelihahmojen faneille. Kuin kirsikkana kakun päällä pelaajat voivat halutessaan vaihtaa pelin grafiikan vuoden 2003 retrografiikkaan!

Asterix & Obelix XXL – ROMASTERED on nyt julkaistu PlayStation 4, Xbox One ja Nintendo Switch -pelikonsoleille sekä PC:lle.

Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe

 viidennen kauden maksulliset hahmoskinit ovat herättäneet Redditissä kritiikkiä ja epäilyjä tekoälyn käytöstä. Pelaajat ovat ihmetelleet muun muassa sotilasta, joka kantaa viittä samanlaista pistoolia, sekä hihamerkkiä, jossa security on kirjoitettu muotoon ”secuty”.

Kuvia on jaettu ahkerasti, ja keskustelut ovat keränneet tuhansia tykkäyksiä ja kommentteja. Osa pelaajista pitää asujen yksityiskohtia mahdollisena merkkinä tekoälyn tuottamasta sisällöstä ja arvostelee sitä, että kosmetiikasta pyydetään rahaa.

Tekoälyn käyttöä kyseisten asujen tekemisessä ei ole vahvistettu. Battlefield 6 on kuitenkin saanut aiemminkin kritiikkiä vastaavista kosmetiikoista, joiden epäiltiin olevan tekoälyn tuottamia. Tällä kertaa huomio kohdistuu sekä asujen erikoisiin yksityiskohtiin että ilmeiseen kirjoitusvirheeseen.

GTA 6 saattaa ilmestyä PC:lle jo alkuvuodesta 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 saattaa ilmestyä PC:lle jo alkuvuodesta 2027

-pelaajien ei ehkä tarvitse odottaa julkaisua yhtä pitkään kuin pelisarjan edellisen osan kohdalla. GamesBeatin raportin mukaan Rockstar Gamesin odotettu jättipeli saattaisi saapua tietokoneille jo vuoden 2027 ensimmäisellä neljänneksellä eli tammi-maaliskuussa.

julkaistaan aluksi ja Xbox Series X|S 19. marraskuuta 2026. ei ole vielä vahvistanut PC-version julkaisupäivää, joten alkuvuoden aikatauluun kannattaa toistaiseksi suhtautua huhuna.

Mahdollinen julkaisuikkuna olisi PC-pelaajille iloinen yllätys. saapui tietokoneille vasta noin puolitoista vuotta konsolijulkaisunsa jälkeen. Jos kuudes osa seuraisi raportoitua aikataulua, odotus jäisi tällä kertaa huomattavasti lyhyemmäksi.

Pitkä odotus on saanut osan PC-pelaajista pohtimaan, pitäisikö pelin vuoksi hankkia kokonaan uusi konsoli. Jos raportin tiedot pitävät paikkansa, maltti saattaa kuitenkin palkita jo muutaman kuukauden kuluttua konsolijulkaisusta. Toistaiseksi PC-pelaajien kannattaa silti pitää ostohousut jalassa ja odottaa Rockstarin virallista vahvistusta.