Astro Bot DualSense-ohjain on käynyt kaupaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Astro Bot DualSense-ohjain on käynyt kaupaksi

Sonyn uusi rajoitettu erä DualSense-ohjainta on jo loppuunmyyty useimmista Yhdysvaltain vähittäismyyjiltä.

Astro Bot -teemainen DualSense-ohjain tuli ennakkotilaukseen 9. elokuuta, ja se osoittautui välittömästi suosituksi. Useat jälleenmyyjät, kuten GameStop, Target ja Walmart, ovat jo ilmoittaneet laitteen loppuunmyynnistä. Amazon ja Best Buy eivät ole vielä avanneet ennakkotilauksia.

Ainoa paikka, jossa ohjainta voi vielä ennakkotilata Yhdysvalloissa, on PlayStation Direct. Sony on kuitenkin rajoittanut tilaukset yhteen per asiakas.

Astro Bot -ohjaimen voi odottaa löytyvän jälleenmyyjistä 6. syyskuuta, jolloin sekä ohjain että Astro Bot -peli julkaistaan. Target on jo vahvistanut, että ohjainta on saatavilla julkaisupäivästä alkaen.

Aiemminkin Sony on kohdannut ongelmia rajoitettujen erien kanssa, kuten PlayStation Portalin kohdalla marraskuussa 2023. Myös tuolloin tilaukset rajoitettiin yhteen per asiakas.

Astro Bot -peli hyödyntää DualSense-ohjaimen ominaisuuksia, kuten haptista palautetta ja adaptiivisia laukaisimia. Peli käyttää myös ohjaimen kosketuspaneelia, mutta ei yhtä laajasti kuin edeltäjänsä Astro’s Playroom.


Lähde: Gamerant

Housemarquen uusi toimintahelmi Saros etenee Kommentit pois päältä artikkelissa Housemarquen uusi toimintahelmi Saros etenee

Housemarquen seuraava iso julkaisu, Saros, on ottanut jälleen yhden askeleen kohti pelaajien käsiä. Sekä pelin Standard- että Digital Deluxe -versiot on nyt arvioitu Taiwanin peliluokituslautakunnassa, mikä käytännössä viittaa siihen, että ennakkotilaukset avautuvat lähiviikkoina, elleivät jopa päivinä. Saros sai PG-15-luokituksen väkivaltaisen sisällön vuoksi.

Pelin ensimmäinen kunnon gameplay-esittely lupasi vauhdikasta luotisadetta kolmannen persoonan kuvakulmasta, tuttua Housemarquen tyyliä. Saros erottuu kuitenkin Returnalista tarjoamalla pysyvämpää edistymistä kuolemien välillä, mikä voi houkutella mukaan myös pelaajia, joita roguelike-rankaisut eivät ennen innostaneet.

Tarina sijoittuu Carcosan planeetalle, jossa Soltari-sotilas Arjun Devraj (äänenä ja hahmona Rahul Kohli) etsii kadonnutta siirtokuntaa. Mukanaan hänellä on Soltari Shield -kilpi, joka sekä torjuu iskuja että imee energiaa vihollislaukauksista. Tämän voiman avulla Devrajin oikea käsivarsi voi muuntua Carcosan energia-aseiksi, juuri sellaiseksi visuaaliseksi ilotulitukseksi, jota Housemarquelta odotetaan.

Teknisellä puolella Saros tähtää 60 fps -ruudunpäivitykseen perus-PS5:llä, sisäisen tarkkuuden vaihdellessa noin 1080p:n ja 1152p:n välillä. Kuva ei ehkä ole terävimmästä päästä, mutta sulavuus onkin tekijä, josta studio on aina ollut ylpeä. PS5 Pro -versiolta sen sijaan sopii odottaa parempaa kuvanlaatua PSSR-upscalingin ja korkeamman tarkkuuden ansiosta, mahdollisesti jopa säteenseurannan höystämänä.

Saros julkaistaan PlayStation 5:lle yksinoikeudella 20. maaliskuuta 2026.

Pikkuinen pelikonsoli yllätti – Nex Playground ohitti Xboxin Black Friday -viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Pikkuinen pelikonsoli yllätti – Nex Playground ohitti Xboxin Black Friday -viikolla

Yhdysvalloissa koettiin Black Friday -viikolla erikoinen käänne, kun lähes tuntematon Nex Playground -pelikonsoli kiri myynneissä Xboxin ohi. Android-pohjainen, liikeohjaukseen tukeutuva laite nappasi 14 prosenttia koko viikon myyntimarkkinasta ja jätti Xboxin neljänneksi. Laite maksaa normaalisti noin 230 euroa, mutta sitä myydään usein alle 185 eurolla, mikä lienee osasyy sen yllättävään nousukiitoon.

Samaan aikaan PlayStation 5 pyyhälsi selkeään johtoon 47 prosentin osuudella, todennäköisesti reilujen alennusten ansiosta. Toisena seurasi Nintendo Switch 2, joka vei 24 prosenttia myynneistä, joten Xbox jäi väkisinkin taka-alalle.

Nex Playground ei kuitenkaan ilmestynyt tyhjästä. Vuonna 2023 julkaistu kameraohjattava perhepelikonsoli tarjoaa Fruit Ninjan kaltaisia koko perheen pelejä, ja sen simppeleitä, lelumaisia lähtökohtia on jopa verrattu Nintendo-filosofiaan. Konsoli on kasvanut Yhdysvalloissa hiljalleen ilmiöksi ja onnistui jopa ohittamaan PS5:n myyntitilastoissa viikkoa ennen Black Fridayta.

Iso-Britanniassa Black Friday -viikon selvä voittaja oli niin ikään PlayStation 5, joka nappasi peräti 62 prosenttia laitemyynnistä. Xboxin osuus jäi 10 prosenttiin ja Switch 2:n 23 prosenttiin, mutta Nex Playgroundia ei siellä vielä nähty yhtä vahvasti. Jos Yhdysvaltain kehitys kuitenkaan antaa osviittaa, saattaa markkinoilla olla tilaa vielä yhdelle yllättäjälle lisääkin.