Atomic Heart -pelistä saatiin kattava pelivideo Kommentit pois päältä artikkelissa Atomic Heart -pelistä saatiin kattava pelivideo

Atomic Heart

Finlandin jakelemasta ja Focus Entertainmentin julkaisemasta -toimintapelistä on julkaistu pelattavuutta ja tapahtumia esittelevä video. Toisen maailmansodan jälkeiseen, mutta vaihtoehtoiseen historiaan sijoittuva tarina syöksee pelaajan keskelle sotaisaa painajaista. Kun murhanhimoiset koneet ja tuhoisat robotit ottavat pelaajan ohjaaman hahmon kohteeksi, ei pelkällä puheilla ja nopeilla jaloilla selvitä. On aika tarttua aseisin ja taistella itsensä ulos dystopiasta.

Elokuvamaiset kohtaamiset, nopeatempoinen toiminta ja vimmaisa räiske ovat kaikki keskeisessä osassa räiskintäpelin maailmaa. Robottien ja tappokoneiden ohella toimintaa värittävät hirviömäiset mutantit ja muut uhat, jotka pitävät pelaajan varpaillaan ja adrenaliinin virtaamassa. Apuna pelaajalla ovat aseet ja varusteet päivitysosineen.

Pelissä on kolme vaikeustasoa, joten sen tapahtumat sopivat yhtäältä uusille pelaajille kuin kaiken kokeneille veteraanipelaajillekin. Kokipa pelin kiehtovan tarinan tai räväkän toiminnan kautta, Heart tarjoaa täysilaidallisen unohtumattomia hetkiä.

Atomic Heart julkaistaan 21. helmikuuta 2023 sekä 5, Series ja S, ja -pelikonsoleille että :lle.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen

Ubisoft on raottanut verhoa -sarjan tulevaisuudesta, ja luvassa on isoja uutisia niin nostalgikoille kuin uusillekin pelaajille. Pitkään huhuttu uusintaversio pelistä Assassin’s IV: Black Flag on nyt virallisesti esitelty ensimmäistä kertaa. Samalla yhtiö vahvisti, että Assassin’s Creed Unity saa ilmaisen 60 ruudun sekuntinopeuteen nostavan päivityksen nykykonsoleille.

Ubisoftin tuoreen blogikirjoituksen mukaan sarjan tuorein osa lähestyy ensimmäistä vuosipäiväänsä. Julkaisun jälkeen peliä on hiottu aktiivisesti pelaajapalautteen perusteella, esimerkiksi parkour-liikkumista on parannettu yhteisön toiveiden mukaisesti. Shadows siirtyy pian tukensa viimeiseen vaiheeseen, mikä tarkoittaa harvempia päivityksiä kehittäjien siirtyessä uusiin projekteihin.

Tulossa on myös täysin uusia suuntia. on Ubisoft Montrealin kehittämä synkempi ja tarinavetoisempi Assassin’s Creed -kokemus, jota luotsaa sarjan veteraanitekijä Jean Guesdon. : Codename Invictus puolestaan keskittyy moninpeliin ja PvP-toimintaan For Honor -kehitystiimin veteraanien voimin. Lisäksi kehityksessä on muun muassa , ja Ubisoft vihjaa myös yhteistyöpelimuodon mahdollisesta paluusta tulevaisuudessa.

Teknisellä puolella fanit saavat konkreettista iloa heti, kun Unityn ilmainen 60 -päivitys julkaistaan :lle sekä |S -konsoleille. Tämä tarkoittaa sulavampaa seikkailua 1700-luvun Pariisissa ilman lisäkustannuksia.

Sarja laajenee myös pelien ulkopuolelle. Ubisoft lupaa lisätietoa pitkään kehitteillä olleesta Assassin’s Creed -live action -sarjasta, joka on tulossa -palveluun. Lisäksi useita Assassin’s Creed -pelejä voi kokeilla maksutta Xboxin Free Play Days -tapahtumassa 2.–6. huhtikuuta. Näyttää siltä, että salamurhaajien veljeskunta ei ole katoamassa minnekään, päinvastoin, se vasta lämmittelee seuraavaa loikkaansa.

Huhut: Sony jarruttaa PlayStation-yksinoikeuksien PC-julkaisuja Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut: Sony jarruttaa PlayStation-yksinoikeuksien PC-julkaisuja

on lähteiden mukaan aikeissa höllentää tahtia -yksinoikeuspelien tuomisessa PC:lle. Syynä kerrotaan olevan odotuksia heikommat myyntiluvut sekä huoli siitä, että PC-julkaisut voisivat syödä -konsolin ja sen seuraajien vetovoimaa.

Lähteiden mukaan moninpelit eivät kuitenkaan ole katoamassa muilta alustoilta. Esimerkiksi sekä Marvel Tōkon: Fighting Souls ovat yhä tulossa useammalle alustalle. Sen sijaan yksinpeleissä saatetaan nähdä tiukempaa yksinoikeuslinjaa. ja Housemarquen uusi toimintapeli pysyisivät toistaiseksi vain PS5:llä.

Sony aloitti näkyvän PC-laajentumisen vuonna 2020 tuomalla -palveluun isoja nimiä, kuten ja The Last of Us Part I. Myöhemmin Ghost of Tsushima: Director’s Cut toi PC:lle jopa -ominaisuuksia, kuten trophyt ja PSN-profiilit erillisen overlayn kautta. Kaikki ei kuitenkaan sujunut kitkattomasti. herätti närää pakollisen PSN-kirjautumisen vuoksi, ja Sony perääntyi vaatimuksesta palautteen jälkeen.

Sony ei kommentoinut väitteitä. Taustalla voi vaikuttaa myös laajempi strateginen pohdinta. Viime kuussa raportoitiin, että yhtiö saattaa siirtää seuraavan sukupolven konsolin julkaisua vuosiin 2028–2029 tekoälybuumin aiheuttaman muistipulan vuoksi. Jos tiedot pitävät paikkansa, Sony näyttää tasapainoilevan PC-markkinoiden ja perinteisen konsolistrategiansa välillä, eikä tämä päätös ole ihan yksinkertainen.