Avaruusseikkailu Outer Wilds saapuu pleikkarille ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Avaruusseikkailu Outer Wilds saapuu pleikkarille ensi viikolla

Aiemmin vain Xbox One -konsolille ja PC:lle saatavilla ollut avoimen maailman avaruusseikkailu Outer Wilds saapuu nyt myös Playstation 4 -konsolille lokakuun 15. päivä. Pelin on kehittänyt Mobius Digital ja julkaisijana toimii Annapurna Interactive (What Remains of Edith Finch, Flower).

Pelissä aikasilmukkaan joutunut pelaaja tutkii aurinkokunnan pieniä planeettoja 20-minuutin jaksoissa. Vaikka planeetat ovat pieniä, löytyy niiltä kuitenkin paljon tutkittavaa. Pelimaailma muuttuu myös ajan myötä.

Outer Wilds on nyt siis saatavilla Xbox One -konsolille ja PC:lle Epic Games Storen kautta. PS4 -versio saapuu ensi viikolla lokakuun 15. päivä ja peli on tulossa myös Steam -palveluun myöhemmin.

Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa

 kunnioittaa pelisarjan luomiseen vaikuttaneen Vince Zampellan muistoa. Pelin lopputeksteissä hänen nimensä näkyy ensimmäisten joukossa muiden tuotannon aikana menehtyneiden tekijöiden rinnalla.

Zampella kuoli auto-onnettomuudessa viime joulukuussa. Hän oli yksi Call of Dutyn luojista ja Respawn Entertainmentin perustajista sekä merkittävä vaikuttaja ensimmäisen persoonan ammuntapelien kehityksessä.

Hänen uransa jälki näkyy myös Titanfall- ja Star Wars Jedi -pelisarjoissa. Infinity Wardin tekemä kunnianosoitus päättää Modern Warfare 4 viimeisen tehtävän jälkeisen lopputekstijakson.

Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe

 viidennen kauden maksulliset hahmoskinit ovat herättäneet Redditissä kritiikkiä ja epäilyjä tekoälyn käytöstä. Pelaajat ovat ihmetelleet muun muassa sotilasta, joka kantaa viittä samanlaista pistoolia, sekä hihamerkkiä, jossa security on kirjoitettu muotoon ”secuty”.

Kuvia on jaettu ahkerasti, ja keskustelut ovat keränneet tuhansia tykkäyksiä ja kommentteja. Osa pelaajista pitää asujen yksityiskohtia mahdollisena merkkinä tekoälyn tuottamasta sisällöstä ja arvostelee sitä, että kosmetiikasta pyydetään rahaa.

Tekoälyn käyttöä kyseisten asujen tekemisessä ei ole vahvistettu. Battlefield 6 on kuitenkin saanut aiemminkin kritiikkiä vastaavista kosmetiikoista, joiden epäiltiin olevan tekoälyn tuottamia. Tällä kertaa huomio kohdistuu sekä asujen erikoisiin yksityiskohtiin että ilmeiseen kirjoitusvirheeseen.