Avaruusstrategiapeli Endless Space on nyt ladattavissa ilmaiseksi lauantaihin asti Kommentit pois päältä artikkelissa Avaruusstrategiapeli Endless Space on nyt ladattavissa ilmaiseksi lauantaihin asti

Endless Space

Vuoropohjainen avaruusstrategiapeli Endless Space on nyt ladattavissa ilmaiseksi aina lauantaihin asti Humble Storesta. Alunperin vuonna 2012 ilmestyneen pelin on kehittänyt Amplitude Studios.

Pelissä ohjaat yhtä yli kymmenestä ryhmittymästä tavoitellen galaktista herruutta. Valittavaksesi jää hallitsetko kaupankäynnillä ja diplomatialla, tutkimusmatkailulla ja resurssien keräämisellä, teknologian ylivallalla vai tuhoatko vain kaiken eteesi tulevan.

Voit rakentaa liittoja vihollisryhmittymien kanssa tai vaihtoehtoisesti rikkoa ne. Pelattavana on myös monia erilaisia pelimuotoja aina nopeista pienistä taisteluista aina valtaviin loputtomiin sotiin. Pelimaailmat perustuvat sattumaan ja jokainen pelikerta voi olla täysin erilainen.

Pelipaketti sisältää alkuperäisen Endless Space -pelin ja Endless Space: Disharmony -lisäosan. Voit ldata pelin Humble Storesta PC:lle ja Macille. Peli vaatii Steam -tilin.

Megabonk myynyt jo yli miljoona kappaletta Kommentit pois päältä artikkelissa Megabonk myynyt jo yli miljoona kappaletta

Indiestudio Vedinadin tuore peli Megabonk on osoittautunut todelliseksi yllätyshitiksi. Vain kahdessa viikossa peli on rikkonut miljoonan myydyn kappaleen rajan Steamissa, ja arvioiden mukaan kokonaismyynti on jo 1,3 miljoonaa. Samalla huippuhetkellä yli 117 000 pelaajaa on ollut samanaikaisesti linjoilla.

Megabonk jatkaa Vampire Survivorsin viitoittamalla tiellä, mutta tuo roguelike-selviytymiseen oman käänteensä, Peli on kolmiulotteinen ja sen hahmovalikoima on kaikkea muuta kuin tavallinen, sillä mukana on esimerkiksi aurinkolaseja käyttävä skeittaava luuranko.

VGI:n (Video Game Insights) tilastojen mukaan Megabonkilla on vahva pelaajakuntien päällekkäisyys muiden suosittujen roguelike-pelien kanssa, yli 60 % pelaajista omistaa myös Vampire Survivorsin, Warframen tai Risk of Rain 2:n.

Pelin suosio on nostanut sen parhaillaan viidenneksi Steam-myyntilistoilla, juuri EA Sports FC 26:n taakse. Arvosteluissa vastaanotto on ollut erinomainen, yli 19 000 arvostelua ja keskiarvona erittäin positiivinen.

Megabonk liittyy vuoden 2025 yllättäjien joukkoon muiden Steam-hittien, kuten Schedule I:n ja Peakin, rinnalle. Näyttää siltä, että pelaajien nälkä nopeisiin, addiktoiviin selviytymiskokemuksiin ei ole hiipumassa, päinvastoin.

CloverPit myi puoli miljoonaa kappaletta vain kahdeksassa päivässä Kommentit pois päältä artikkelissa CloverPit myi puoli miljoonaa kappaletta vain kahdeksassa päivässä

Indiestudio Panik Arcaden uusi roguelite CloverPit on startannut hurjalla vauhdilla. Vain kahdeksassa päivässä peliä on myyty jo 500 000 kappaletta, ja se rikkoi viikonloppuna myös oman Steam-ennätyksensä, kun samanaikaisesti pelasi yli 25 000 pelaajaa.

CloverPit yhdistää kolikkopelien estetiikan ja rogueliten koukuttavan pelattavuuden. Tunnelma on karmivan ruosteinen. Ränsistyneet peliautomaatit ja hylätyt pankkiautomaatit luovat synkän, mutta kiehtovan miljöön.

Menestys on toistaiseksi täysin Steamissa syntynyt, ja kehittäjä onkin painottanut tätä somekanavillaan sen jälkeen, kun App Storeen ilmestyi nopeasti tuskin pelattava mobiiliklooni.

Nopea myyntiluku kertoo jälleen, että pelaajilla riittää nälkää uusille, erikoisille rogue-lite-kokemuksille, etenkin kun niissä yhdistyy odottamaton idea ja koukuttava toistettavuus.