Avatar: Frontiers of Pandora -toimintapelin toinen tarinalaajennus ilmestyi Kommentit pois päältä artikkelissa Avatar: Frontiers of Pandora -toimintapelin toinen tarinalaajennus ilmestyi

Avatar: Frontiers of Pandora

Ubisoft on julkaissut toisen tarinalaajennuksen suosittuun Avatar: Frontiers of Pandora -peliinsä. Secrets of the Spires -niminen laajennus tuo mukanaan uuden tarinakokonaisuuden sekä parannuksia PlayStation 5 Pro -pelaajille.

Laajennus vie pelaajat uudelle alueelle länteen, jossa he kohtaavat ennestään tuntemattoman na’vi-klaanin. Pelimaailma laajenee vuoristoisella ympäristöllä, joka sisältää korkeita maastoja, kanjoneja ja luolia. Uusi ympäristö haastaa pelaajan lentotaidot ja tuo mukanaan uuden ilmassa liikkuvan vihollisen, chiropteran.

Pelaajat kohtaavat myös entistä voimakkaampia RDA-joukkoja ja oppivat uusia taitoja taistellessaan niitä vastaan. Uutena aseena pelaajat saavat käyttöönsä jalustallisen varsijousen, joka on erityisen hyödyllinen ilmataisteluissa.

PlayStation 5 Pro -käyttäjille päivitys tuo merkittäviä parannuksia:

  • 60 ruudun sekuntinopeuden
  • Korkeamman näyttötarkkuuden
  • PlayStation Spectral Super Resolution -ominaisuuden, joka parantaa grafiikkaa ja suorituskykyä

Secrets of the Spires sisältyy pelin kausikorttiin yhdessä aiemman The Sky Breaker -lisäosan kanssa. Kausikortin omistajat saavat myös ylimääräisen tehtävän ja kosmeettisia vaihtoehtoja pelihahmolleen.

Avatar: Frontiers of Pandora perustuu suosittuihin Avatar-elokuviin ja tarjoaa pelaajille mahdollisuuden tutkia Pandoran planeettaa avoimessa pelimaailmassa. Peli yhdistää toimintaa, seikkailua ja tutkimista ja se on saatavilla PlayStation 5- ja Xbox Series X -konsoleille sekä PC:lle. Peli on myös osa Ubisoft+ -pelipalvelua PC:llä. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Legendaarinen Tappajahai -peli saapuu Switchille myöhemmin tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen Tappajahai -peli saapuu Switchille myöhemmin tällä viikolla

Kyllä, Limited Run Games on vahvistanut (Bluesky-palvelun kautta), että pelin digitaalinen versio julkaistaan perjantaina 13. helmikuuta 2026.

Limited Run Games on ilmoittanut erittäin jännittävästä parannetusta versiosta vuoden 1987 NES-klassikosta Jawsista, ja heillä on valmiina myös tyypilliset näyttävä fyysiset versiot.

Nämä uudet fyysiset versiot pelistä sisältävät 8-bittisen alkuperäisversion, johon on nyt lisätty moderneja mukavuuksia, kuten pikatalennus. Mutta tietysti pääosassa on ”massiivisesti laajennettu” Jaws Enhanced Edition, joka suurentaa seikkailua sisällyttämällä siihen neljän Jaws-elokuvan elementtejä, eikä vain yhden hyvän.

Alun perin LJN:n vuonna 1987 julkaisemassa pelissä ohjaat venettä ja metsästät erilaisia ilkeitä meren asukkaita, mukaan lukien tietysti sen suuren kumihain, joka kauhistutti katsojia niin pahasti aikoinaan.

Tässä on pelin molempien versioiden ominaisuuksia, sekä kehittäjien omat kuvat fyysistä kopioista:

Jaws Retro Edition -ominaisuudet:
Tallenna missä tahansa, kelaa taaksepäin, saavutukset ja palkinnot
musiikkisoitin, ja galleria.

Kuva: Limited Run Games

Jaws Enhanced Version -ominaisuudet:
Retro Editionin ominaisuudet ja sen lisäksi merkittävästi laajennettu, moniosainen seikkailu, joka on täynnä viittauksia ja kunnianosoituksia kaikkiin neljään Jaws-elokuvaan, uudet tehtävät ja tavoitteet, uudet kyvyt ja aseet veneellesi ja sukeltajallesi, ja haastavampia vihollisia ja enemmän tapoja käsitellä niitä.

Kuva: Limited Run Games

Pitkän linjan Assassin’s Creed -suunnittelija jättää Ubisoftin Kommentit pois päältä artikkelissa Pitkän linjan Assassin’s Creed -suunnittelija jättää Ubisoftin

Ubisoftin Montreal-studiolla tapahtuu taas, kun pitkän linjan pelisuunnittelija Luc Couture on ilmoittanut jättävänsä yhtiön 24 vuoden jälkeen. Couture kertoi lähdöstään sosiaalisessa mediassa ja kuvaili uraansa uskomattomaksi matkaksi, mutta myönsi kaipaavansa nyt muutosta, niin ammatillisesti kuin henkilökohtaisestikin.

Couture aloitti Ubisoftilla jo vuonna 2002 Prince of Persia -pelien parissa ja nousi vuosien varrella keskeiseksi tekijäksi muun muassa Assassin’s Creed -sarjassa, Watch Dogs 2:ssa, Legionissa ja Far Cry 4:ssä. Seuraava askel vie hänet pienempään studioon muiden pelialan veteraanien kanssa. Yksityiskohdat ovat vielä salassa, mutta viesti on selvästi se, että mies ei ole jäämässä eläkkeelle, vaan vaihtaa maisemaa.

Ajankohta ei ole Ubisoftille helppo. Yhtiö käy läpi suurta rakennemuutosta, irtisanomisia on luvassa ja henkilöstö on protestoinut johdon toimia vastaan. Myös toimitusjohtaja Yves Guillemot on joutunut kovaan kritiikkiin. Couture ei ole ainoa konkari, joka on lähtenyt, sillä Assassin’s Creed -sarjan entinen vetäjä Marc-Alexis Côté poistui syksyllä ja haastoi Ubisoftin oikeuteen noin 1,2 miljoonan euron korvauksista.

Couturen lähtö näyttääkin osalta suurempaa muutosta, jossa Ubisoftin vanha kaartin tekijäjoukko alkaa hajota. Onko tämä yksittäinen urasiirto vai alku suuremmalle veteraanien joukkopaolle? Varmaa on ainakin se, että Ubisoftin tulevaisuus näyttää tällä hetkellä kaikkea muuta kuin vakaalta.