Avoimen maailmaan Dragon’s Dogma 2 -roolipeli esittäytyy toiminnan täyteisellä trailerilla Kommentit pois päältä artikkelissa Avoimen maailmaan Dragon’s Dogma 2 -roolipeli esittäytyy toiminnan täyteisellä trailerilla

Dragon's Dogma 2

PAN Vision Finlandin jakelemasta ja Capcomin julkaisemasta Dragon’s Dogma 2 -toimintapelistä on saatu uutta videokuvaa State of Play -pelitapahtumassa.

Avoimen pelimaailman, kiehtovia taisteluita ja jännittävää ryhmäseikkailua tarjoava Dragon’s Dogma 2 -roolipeli on sekoitus myyttisiä taruolentoja ja persoonallista fantasiaympäristöä. Siinä yhdistyvät sekä länsimaalaiset myytit ja hirviöt että monet fantasiatarinoista tutut piirteet persoonalliseen lopputulokseen. Peliä esiteltiin lisää Sony State of Play -tapahtumassa, jossa nähtiin ensimmäistä kertaa Wayfarer-ammatti. Samalla luotiin silmäys pelimaailmaa riivaavaan lohikäärmeruttoon eli dragonsplague-epidemiaan.

Wayfarer on keskushahmo Arisenin käytettävissä oleva erikoisammatti. Sen etuna on mahdollisuus oppia muista ammateista kerättyjä taitoja ja asekykyjä, joita Wayfarer voi hyödyntää taisteluissa ja muodostaa ainutlaatuisia yhdistelmähyökkäyksiä. Wayfarerin heikkoutena ovat heikommat pohjakyvyt, joten ammatin käytössä vaaditaan parempaa erikoistaitojen hyödyntämistä tilannekohtaisesti. Monipuolisuus kuitenkin kääntyy osaavissa käsissä helposti merkittäväksi vahvuudeksi.

Peliesittelyssä nähty dragonsplague on tarttuva sairaus, joka voi tarttua myös keskushahmon apuna toimiviin pawn-apulaisiin. Heikentymisen sijasta tämä sairaus kuitenkin vahvistaa apulaisia ja aiheuttaa näissä esimeriksi äkillistä rohkaistumista puheiden ja toiminnan saralla. Kansanpuheiden mukaan lohikäärmerutto aiheuttaa terminaalivaiheessa kohteelleen kauhistuttavia seurauksia, mutta näiden väitteiden todenperäisyyttä ei ole voitu näyttää toteen.

Uuden ammatin ja tarttuvan sairauden ohella peliesittelyssä sivuttiin eri hahmoammattien opettajia, jotka voivat hioa keskushahmon taitotasoja entistäkin paremmaksi. Uusia ammatteja voikin oppia juuri näiden mestarien toimesta, jotka mahdollistavat hahmolle erilaisten erikoistumisten salat. Esimerkiksi Melven kylän soturimestari Lennart on oivallinen opettaja miekankäsittelyn ja johtajuuden saralla. Vastaavasti mystinen keihäsmestari Sigurd metsästää lohikäärmeitä omista syistään ja on näiden alojen asiantuntija.

Tutustumalla eri mestareihin voi pelaajan ohjaama hahmo oppia kosolti uusia taitoja ja kykyjä, jotka helpottavat etenemistä ja muutoin haastavia taisteluita.

Dragon’s Dogma 2 ilmestyy 22. maaliskuuta 2024 PlayStation 5, Xbox Series X ja S- konsoleille, että PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä

Assassin's Creed Shadows

Ubisoft on julkaissut Claws of Awaji -lisäosan Assassin’s Creed Shadows -pelille. Uusi alue, viholliset, varusteet ja tarinakokonaisuus tekevät tästä merkittävän lisän jo entuudestaan laajaan peliin.

Uutta tarinaa ja seikkailuja Awajin saarella

Lisäosa sijoittuu Awajin saarelle, jonne päähenkilöt Naoe ja Yasuke matkaavat. Tarina käynnistyy, kun Naoe jäljittää salaperäistä shinobia, ja pian kaksikko kohtaa vaarallisen Sanzoku Ippa -ryhmän. Pelaajat pääsevät tutustumaan vilkkaisiin kaupunkeihin ja merellisiin maisemiin, mutta samalla heidän on varauduttava väijytyksiin ja ansakuolemiin.

Claws of Awaji tarjoaa yli kymmenen tuntia uutta sisältöä pääpelin tapahtumien jälkeen. Mukana on uusia taitoja, aseominaisuuksia, panssareita ja varusteita molemmille hahmoille. Saaren pomoviholliset tuovat omat, ainutlaatuiset haasteensa.

Naoe saa lisäosassa käyttöönsä uuden aseen, bo-sauvan. Se on nopea kahden käden ase, joka soveltuu monipuolisiin yhdistelmähyökkäyksiin useita vihollisia vastaan. Bo-sauvaan voi myös liittää kaiverruksia, jotka antavat lisäominaisuuksia.

Päivityksiä myös peruspeliin

Lisäosan rinnalla peliin on tuotu useita päivityksiä. Uusi New Game+ -tila antaa mahdollisuuden kokea tarina uudelleen säilyttäen hahmon kehityksen ja varusteet. Lisäksi mukana on erityisen haastava Nightmare-vaikeustaso.

Pelaajille on annettu myös mahdollisuus kelata vuorokaudenaikaa sekä paljastaa koko kartta, kun kaikki synkronisointipaikat alueella on saavutettu. Lisäksi tasokattoa on nostettu ja uusia varustetasoja on lisätty.

Peruspeli nyt alennuksessa

Claws of Awaji ilmestyi 16. syyskuuta 2025 kaikille alustoille, joilla Assassin’s Creed Shadows on saatavilla. Lisäosa sisältyi ilmaiseksi ennakkotilauksiin, mutta sen voi ostaa erikseen myös jälkikäteen.

Peruspeli on tällä hetkellä jopa 40 prosentin alennuksessa Ubisoft Storessa ja muissa jälleenmyyntikanavissa, joten uusi lisäosa tulee sopivaan aikaan houkuttelemaan uusia ja vanhoja pelaajia takaisin 1500-luvun Japaniin sijoittuvaan seikkailuun.

Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa Kommentit pois päältä artikkelissa Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa

Ranskalaisstudio Sandfall Interactiven ensimmäinen peli Clair Obscur: Expedition 33 on myynyt jo yli 4,4 miljoonaa kappaletta. Viralliset luvut pysähtyivät vielä kesällä 3,3 miljoonaan, mutta kehittäjät lipsauttivat todellisen määrän suorassa haastattelussa ranskalaiselle striimaajalle.

Peli julkaistiin huhtikuun lopussa PC:lle ja konsoleille, ja se oli heti ilmestymispäivänään myös Xbox Game Passissa. Kilpakumppanina oli varsin kova nimi, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, mutta siitä huolimatta Sandfallin debyytti RPG on onnistunut loistavasti.

Kriitikot ovat suitsuttaneet peliä modernina roolipelien klassikkona. Pelin vahvuutena pidetään sitä, että se osaa lainata elementtejä muista roolipeleistä mutta tekee niistä oman näköistään.

Sandfall julkaisi hiljattain päivityksen 1.4.0, joka toi muun muassa Battle Retry -toiminnon, visuaalisia parannuksia ja bugikorjauksia. Ja jos myyntiluvuista voi jotain päätellä, Clair Obscur ei jää yhdeksi peliksi, siitä on jo suunnitteilla kokonainen pelisarja.