Avoimen maailmaan Dragon’s Dogma 2 -roolipeli esittäytyy toiminnan täyteisellä trailerilla Kommentit pois päältä artikkelissa Avoimen maailmaan Dragon’s Dogma 2 -roolipeli esittäytyy toiminnan täyteisellä trailerilla

Dragon's Dogma 2

PAN Vision Finlandin jakelemasta ja Capcomin julkaisemasta Dragon’s Dogma 2 -toimintapelistä on saatu uutta videokuvaa State of Play -pelitapahtumassa.

Avoimen pelimaailman, kiehtovia taisteluita ja jännittävää ryhmäseikkailua tarjoava Dragon’s Dogma 2 -roolipeli on sekoitus myyttisiä taruolentoja ja persoonallista fantasiaympäristöä. Siinä yhdistyvät sekä länsimaalaiset myytit ja hirviöt että monet fantasiatarinoista tutut piirteet persoonalliseen lopputulokseen. Peliä esiteltiin lisää Sony State of Play -tapahtumassa, jossa nähtiin ensimmäistä kertaa Wayfarer-ammatti. Samalla luotiin silmäys pelimaailmaa riivaavaan lohikäärmeruttoon eli dragonsplague-epidemiaan.

Wayfarer on keskushahmo Arisenin käytettävissä oleva erikoisammatti. Sen etuna on mahdollisuus oppia muista ammateista kerättyjä taitoja ja asekykyjä, joita Wayfarer voi hyödyntää taisteluissa ja muodostaa ainutlaatuisia yhdistelmähyökkäyksiä. Wayfarerin heikkoutena ovat heikommat pohjakyvyt, joten ammatin käytössä vaaditaan parempaa erikoistaitojen hyödyntämistä tilannekohtaisesti. Monipuolisuus kuitenkin kääntyy osaavissa käsissä helposti merkittäväksi vahvuudeksi.

Peliesittelyssä nähty dragonsplague on tarttuva sairaus, joka voi tarttua myös keskushahmon apuna toimiviin pawn-apulaisiin. Heikentymisen sijasta tämä sairaus kuitenkin vahvistaa apulaisia ja aiheuttaa näissä esimeriksi äkillistä rohkaistumista puheiden ja toiminnan saralla. Kansanpuheiden mukaan lohikäärmerutto aiheuttaa terminaalivaiheessa kohteelleen kauhistuttavia seurauksia, mutta näiden väitteiden todenperäisyyttä ei ole voitu näyttää toteen.

Uuden ammatin ja tarttuvan sairauden ohella peliesittelyssä sivuttiin eri hahmoammattien opettajia, jotka voivat hioa keskushahmon taitotasoja entistäkin paremmaksi. Uusia ammatteja voikin oppia juuri näiden mestarien toimesta, jotka mahdollistavat hahmolle erilaisten erikoistumisten salat. Esimerkiksi Melven kylän soturimestari Lennart on oivallinen opettaja miekankäsittelyn ja johtajuuden saralla. Vastaavasti mystinen keihäsmestari Sigurd metsästää lohikäärmeitä omista syistään ja on näiden alojen asiantuntija.

Tutustumalla eri mestareihin voi pelaajan ohjaama hahmo oppia kosolti uusia taitoja ja kykyjä, jotka helpottavat etenemistä ja muutoin haastavia taisteluita.

Dragon’s Dogma 2 ilmestyy 22. maaliskuuta 2024 PlayStation 5, Xbox Series X ja S- konsoleille, että PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Death Stranding 2 saattaa pian saapua PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Death Stranding 2 saattaa pian saapua PC:lle

Death Stranding 2:n PC-versio näyttää olevan nurkan takana, sillä peli ilmestyi äskettäin ESRB:n ikäarviointisivustolle. Julkaisijaksi on listattu Sony Interactive Entertainment, mikä viittaa siihen, että PC-portti seuraa PlayStation 5 -julkaisua, joka nähtiin kesäkuussa 2025.

Ensimmäinen Death Stranding julkaistiin PS4:llä marraskuussa 2019 ja saapui PC:lle seuraavana heinäkuuna. Saman kaavan voisi olettaa myös jatko-osalle, mahdollisesti jopa The Game Awards -tapahtuman yhteydessä joulukuussa.

Peli on saanut tunnustusta niin tarinastaan kuin visuaalisesta toteutuksestaan. Kojima ja tiimi eivät kuitenkaan rajoitu vain peleihin. Disney+ -kanavalle on tulossa uusi 2D-animaatiosarja, live-action-elokuva sekä erillinen animaatioelokuva Death Stranding: Mosquito.

Kojiman kalenteri on muutenkin täynnä projekteja, kuten tuleva kauhupeli OD Xboxille ja PlayStationille tulossa oleva toimintapelillinen vakoiluseikkailu Physint, jota on kutsuttu henkiseksi seuraajaksi Metal Gear -sarjalle.

Death Strandingin fanit voivat siis odottaa paitsi uutta pelikokemusta PC:llä, myös monipuolista laajentumista maailmaan, joka yhdistää pelit, animaation ja elokuvan. Nyt jää vain jännityksellä odotettavaksi virallista ilmoitusta PC-portista.

Indiestudio syyttää Valvea sensuurista – Steam kieltäytyi myymästä kauhupeliä “Horses” Kommentit pois päältä artikkelissa Indiestudio syyttää Valvea sensuurista – Steam kieltäytyi myymästä kauhupeliä “Horses”

Indie-kauhupeli Horses julkaistaan 2. joulukuuta Epic Storessa, GOGissa, Itch.iossa ja Humble Storessa, mutta yksi valtava pelialusta jää välistä: Steam. Pelin kehittäjä Santa Ragione kertoo, että Steam kielsi pelin ilman selkeää syytä ja kaksivuotisen vääntämisen jälkeen studio arvioi olevansa korkean riskin tilanteessa, jossa koko toiminta saattaa kaatua.

Kehittäjä Pietro Righi Riva kertoo, että peli hylättiin alun perin jo 2023, kun he toimittivat varhaisen version Steamin pyynnöstä. Hylkäyksen syitä ei kuitenkaan koskaan kerrottu, eikä Valve antanut mahdollisuutta korjata mahdollisesti ongelmallista sisältöä. Yritykset tavoittaa Valvea ovat toistuvasti päätyneet hiljaisuuteen. Muilla alustoilla peli on sen sijaan hyväksytty normaalisti, ja se on saanut myös PEGI- ja ESRB-luokitukset.

Hylkäys herättää kysymyksiä, sillä Horses on synkkä, mutta laillisesti täysin sallittu aikuisille suunnattu teos. Pelissä ihmiset esittävät “hevosia”, alastomina, naamioituneina ja nöyryytettyinä. Peli käsittelee vallankäyttöä, traumaattisia rakenteita ja moraalista vastuuta. Yksi varhaisen version kohtaus saattoi Rivan mukaan laukaista väärinkäsityksen, mutta pelistä poistettiin jo kauan sitten kaikki, mikä voisi viitata alaikäisiin. Silti Steamin päätös pysyi muuttumattomana.

Steam-banni on Santa Ragionelle taloudellinen katastrofi. Ilman pääsyä PC-markkinoiden suurimmalle kauppapaikalle ulkopuolista rahoitusta ei herunut, ja studio joutui viimeistelemään pelin ystävien yksityisellä lainarahalla. Menestyäkseen Horses tarvitsisi myydä kymmeniä tuhansia kappaleita muilla alustoilla, mikä on tavoite, johon studio ei uskalla luottaa.

Riva toivoo yhä, että Valve kertoisi avoimesti, mikä sisällössä rikkoi rajoja. Hänen mukaansa Steamin linja on vuosien varrella ollut epämääräinen. Samaan aikaan palvelussa myydään eksplisiittisiä pornopelejä ja ääriväkivaltaa, mutta taiteellisesti rohkeampi teos voidaan vetää pois ilman selitystä. Riva painottaa, että vain yhdessä puhumalla avoimuuden puolesta alalla voidaan varmistaa, että pelit voivat olla taidetta ilman pelkoa hiljaisesta sensuurista.