Avoimen maailman The Crew 2 -ajopeli laajenee tarinallisella sisältöpäivityksellä Kommentit pois päältä artikkelissa Avoimen maailman The Crew 2 -ajopeli laajenee tarinallisella sisältöpäivityksellä

The Crew 2

Tänään on julkaistu The Crew 2 -ajopeliä laajentava ensimmäisen kauden toinen osa, The Hunt, joka jatkaa edellisen jakson tarinaa. Pelaaja pääsee osaksi takaa-ajoa, jossa Vault Corpin ryöstäneet lainsuojattomat ovat pakosalla huippuautoillaan. Pysäyttääkseen heidät, pelaaja joutuu laittamaan likoon ajotaitonsa ja niksinsä. Pakoa tekevillä roistoilla on etulyöntiasemana etumatka ja tehokkaammat autot.

The Hunt -pelilaajennus sisältää myös uuden monikerroksisen Motorpass-järjestelmän, jossa palkintoina on sekä uusia kulkuneuvoja ja asuja että tuunausosia ja rahapaketteja. Motorpass-palkintojärjestelmä on jaettu sekä ilmaisiin että maksullisiin premium-palkintoihin. Uuden Motorpassin mukana saataville tulevat muun muassa Khyzyl Saleemin suunnittelema hyperauto, järkelemäinen RAM 1500 Rebel TRX Concept Enforcer Edition, amerikkalaista nostalgiaa huokuva Chevrolet Camaro Z/28 RS Enforcer Edition ja aasialaista tyylikkyyttä heijastava Mitsubishi 3000GT VR4 Interception Unit.

Lisäksi pelilaajennus tuo mukaan myös muita uusia lisäyksiä, kuten Ford F-150 SVT Raptor 0210 Enforcer Editionin, erilaisia kustomointiosia autoille ja uusia LIVE Summit -kisoja.

The Crew 2 on julkaistu sekä PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle. Peli on myös yhteensopiva Xbox Series X ja S- sekäajopeli PlayStation 5 -pelikonsolien kanssa sekä saatavilla myös Google Stadia- ja Ubisoft+-pelipalveluista.

Aliens: Fireteam Eliten pilvipalvelimet suljettiin Switchillä, eikä rahoja palauteta Kommentit pois päältä artikkelissa Aliens: Fireteam Eliten pilvipalvelimet suljettiin Switchillä, eikä rahoja palauteta

Aliens: Fireteam Elite

on saanut Switchillä ikävän päätöksen, kun pelin pilvipalvelimet on suljettu. Tämä tarkoittaa, etteivät pelin Switch-version ostaneet voi enää pelata sitä, eivätkä he lähteen mukaan saa rahojaan takaisin.

Sammutus ei tullut täysin yllätyksenä, sillä pelaajille ilmoitettiin palvelinten sulkemisesta jo aiemmin tänä vuonna. Switchille vuonna 2023 julkaistu pilvipeli maksoi aikanaan noin 26 euroa, kun Ultimate Editionista sai pulittaa noin 52 euroa. Nyt maksullinen peli on käytännössä muuttunut digitaaliseksi muistoksi, sillä sen pyörittämiseen tarvittavat palvelimet sijaitsivat muualla.

Tapaus nostaa jälleen esiin pilvipelaamisen yhden suurimmista ongelmista. Tavallisen digitaalisen pelin voi yleensä ladata uudelleen, vaikka se poistettaisiin myynnistä. Pilvipelissä näin ei kuitenkaan ole, sillä pelaaja ei käytännössä saa laitteelleen toimivaa peliversiota. Kun palvelimet suljetaan, peli katoaa samalla myös omistajan ulottuvilta.

Tilannetta tekee entistä ironisemmaksi se, että on saapumassa :lle. Toistaiseksi ei ole tietoa, tarjoaako kehittäjä alkuperäisen pelin omistajille minkäänlaista hyvitystä tai alennusta jatko-osaan.

Tapaus sattuu myös ajankohtaan, jolloin fyysisten pelien tulevaisuudesta käydään jälleen kiivasta keskustelua. on ilmoittanut lopettavansa uusien -pelien levyjen tuotannon vuodesta 2028 alkaen, kun taas Nintendo on korostanut fyysisten pelien merkitystä omassa liiketoiminnassaan. Fireteam Elite toimii karuna muistutuksena siitä, että täysin digitaaliseen ja pilvipohjaiseen pelaamiseen siirtymisellä on myös hintansa, joskus kirjaimellisesti.

The Division Resurgence saapui PC:lle – ilmainen toimintapeli ladattavissa Steamista Kommentit pois päältä artikkelissa The Division Resurgence saapui PC:lle – ilmainen toimintapeli ladattavissa Steamista

The Division: Resurgence

on julkaissut Tom Clancy’s Resurgence -toimintapelin myös :lle. Aiemmin – ja -laitteilla nähty free-to-play-peli on nyt ladattavissa ilmaiseksi Steamista sekä Ubisoft Connectista.

sijoittuu samaan lähitulevaisuuden New Yorkiin kuin sarjan aiemmat osat, mutta kertoo täysin uuden tarinan uusien hahmojen ja vihollisryhmittymien kautta. Pelaaminen yhdistelee kolmannen persoonan toimintaa, roolipelielementtejä ja looter shooter -mekaniikkoja, joissa varusteiden kerääminen ja hahmon kehittäminen ovat keskeisessä roolissa.

Pelin avoimeen maailmaan voi lähteä yksin tai yhdessä muiden pelaajien kanssa. Tarjolla on sekä tekoälyä vastaan käytäviä tehtäviä että PvP-kohtaamisia.

PC-versio on vielä varhaisessa kehitysvaiheessa, joten kaikkea tulevaa sisältöä ei ole vielä mukana. Ubisoft aikoo laajentaa peliä säännöllisesti uusilla pelikausilla. Uusi kausi käynnistyy neljän kuukauden välein, ja jokainen kausi jakautuu kuuden viikon sisältöpäivityksiin.

PC-vaatimukset

Pelin minimivaatimuksiin kuuluvat Intel Core i5-8400- tai AMD Ryzen 5 3400G -suoritin, 8 gigatavua RAM-muistia sekä Intel UHD 630 -näytönohjain. Suositeltu kokoonpano sisältää vähintään Intel Core i7-8700K- tai AMD Ryzen 5 3600 -prosessorin sekä GeForce GTX 1660 Ti- tai Radeon RX 5600 XT -näytönohjaimen. Ubisoftin mukaan näillä laitteistoilla peli kykenee parhaimmillaan 4K-resoluutioon 60 kuvan sekuntinopeudella.

The Division Resurgence on nyt pelattavissa ilmaiseksi PC:llä, iOS:llä ja Androidilla. Pelin ikäraja on PEGI 18.