Axel Foley on palannut! – Beverly Hills Cop 4:sta julkaistiin ensimmäinen traileriKommentit pois päältä artikkelissa Axel Foley on palannut! – Beverly Hills Cop 4:sta julkaistiin ensimmäinen traileri
Netflix on julkaissut trailerin odotetusta neljännestä osasta Beverly Hills Cop -sarjassa, nimeltään Beverly Hills Cop: Axel Foley. Elokuva tuo takaisin Eddie Murphyn Axel Foleyn, hupaisa Detroitin poliisitutkijan, joka astui ensimmäisen kerran valkokankaalle vuonna 1984.
Torstaina julkaistu traileri antaa faneille vilauksen siitä, mitä odottaa tulevalta jatko-osalta. Murphy nähdään jälleen toiminnassa Foleyna, heittäen nokkelia kommentteja ja kaataen pahiksia Beverly Hillsin loistokkaissa maisemissa. Elokuvaan palaavat myös Judge Reinhold, John Ashton, Paul Reiser ja Bronson Pinchot, jotka kaikki esittivät sivurooleja alkuperäisissä kolmessa elokuvassa.
Beverly Hills Cop: Axel Foley on määrä julkaista Netflixissä kesällä 2024.
Netflixin uusi animaatio KPop Demon Hunters on nyt kaikkien aikojen katsotuin elokuva alustalla. Kesäkuussa julkaistu elokuva on kerännyt jo 236 miljoonaa katselukertaa, ja vain viime viikolla sitä katsottiin yli 25 miljoonaa kertaa lisää. Katsojaluvut eivät ole juuri hiipuneet kolmen viikon aikana, harvinaista edes suurimmille hittielokuville.
Elokuvassa seurataan korealaisen popbändi Huntrixin seikkailuja, kun trio toimii myös demonintappajina ja yrittää pysäyttää pahuuden kuninkaan. Kritiikit ovat kiittäviä, esimerkiksi 8/10 arviossa elokuvaa kehuttiin upeaksi animoiduksi toimintamusikaaliksi ja lupaavaksi ohjaajadebyytiksi Maggie Kangilta.
Netflix aikoo hyödyntää elokuvan suosiota vieläkin laajemmin, nimittäin luvassa on live-action -remake, teatteriversio sing-along -esityksineen, jatko-osia ja mahdollisesti kokonainen franchise, jota yhtiö jo vertaa Frozeniin. Elokuvan Sing-Along -versio sai hiljattain ensi-iltansa teattereissa, ja fanit pääsivät laulamaan mukana suosikkikohtauksia.
KPop Demon Hunters on siis tällä hetkellä Netflixin kirkas tähtituote, ja sen suosio näyttää vain kasvavan.
Monien mielestä Terminator-elokuvasarja huipentui jo varhain kahteen ensimmäiseen osaan: The Terminator (1984) ja Terminator 2: Judgment Day (1991) ovat edelleen scifin klassikoita. Mutta mitä tulee muihin jatko-osiin, fanit ovat jo pitkään kiistelleet siitä, mikä niistä on heikoin. Nyt itse pääperkele, Arnold Schwarzenegger, on ottanut asiaan kantaa ja hänen vastauksensa ei yllätä varmaankaan ketään?
Vieraillessaan Watch What Happens Live with Andy Cohen -ohjelmassa uuden FUBAR-sarjan toista kautta mainostaessaan, Schwarzenegger nimesi vuoden 2009 elokuvan Terminator Salvation sarjan huonoimmaksi osaksi. Syy? Hän ei ollut mukana.
”Miten tehdään Terminator-elokuva ilman että minä olen mukana? Siinä ei ole mitään järkeä. Se on mahdotonta!”
Terminator Salvation sijoittuu tulevaisuuden sotaan ihmisten ja koneiden välillä, ja pääosissa nähdään Christian Bale ja Sam Worthington. Vaikka elokuvaan saatiin digitaalisesti luotu nuori Schwarzenegger hetkellisesti, mies itse ei esiintynyt fyysisesti lainkaan. Elokuva sai vaisun vastaanoton ja jäi myös taloudellisesti odotettua heikommaksi.
Schwarzenegger jopa vitsaili, että olisi kuvernöörinä halunnut säätää lain, joka kieltäisi huonojen elokuvien tekemisen.
”Soitin heti ja sanoin: ’Aion säätää lain, joka kieltää huonot elokuvat!’”
hän naureskeli.
Vaikka T2:n jälkeen julkaistut jatko-osat eivät ole onnistuneet samaan fanien sydämiä, Salvation jää monien mieliin kaikkein pahimpana epäonnistumisena ja myös Arnoldin mielestä. Elokuva yritti suunnata sarjaa uuteen suuntaan, mutta ilman sarjan ikonisinta hahmoa se ei saanut jalansijaa.
James Cameron palasi tuottajaksi Terminator: Dark Fate -elokuvaan vuonna 2019 ja sanoi olevansa ”kohtalaisen tyytyväinen” lopputulokseen. Myöhemmin hän kuitenkin totesi, että elokuva olisi voinut toimia paremmin ilman alkuperäisiä tähtiä – mukaan lukien Schwarzenegger.
Vuonna 2022 Cameron vihjasi uuden Terminator-elokuvan olevan ”keskustelun alla”, mutta siitä ei ole kuultu mitään sen jälkeen.