Back 4 Blood -peli saa Tunnels of Terror -lisäosan ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Back 4 Blood -peli saa Tunnels of Terror -lisäosan ensi viikolla

Back 4 Blood

Back 4 Blood -co-op zombieräiskintäpeli on saamassa ensimmäisen lisäosansa Tunnels of Terror ensi viikolla huhtikuun 12. päivä.

Lisäosa tuo peliin täysin uusia PvE alueita nimeltään Ridden Hives. Mukana on myös 2 uutta Cleaners hahmoa, 7 uutta asetta, 12 uutta skiniä aseisiin sekä uusia kortteja. Evansburghin alla lymyilee myös uusia Warped Ridden -vastustajia.

Lisäosa tulee olemaan osa Ultimate Edition ja Deluxe Edition versioita sekä mukana pelin Annual Pass -kausipassissa. Lisäosan voi myös ostaa erikseen.

Peli sijoittuu katastrofisen tartunnan jälkeiseen aikaan, jossa suurin osa ihmiskunnasta on tuhoutunut tai Devil Worm -parasiitin tartuttamia. Olet osa Cleaners ryhmää, jonka tehtävänä on tuhota tartunnan saaneet ja vallata maailma takaisin.

Tunnels of Terror ilmestyy Back 4 Blood -peliin huhtikuun 12. päivä. Peli on parhaillaan saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä PC:lle.

Hunters Gathering -pelitesti alkaa perjantaina PS5:llä ja PC:llä Kommentit pois päältä artikkelissa Hunters Gathering -pelitesti alkaa perjantaina PS5:llä ja PC:llä

Sony Interactive Entertainment järjestää tulevana viikonloppuna suljetun pelitestin Horizon-universumin moninpelispinoffista Horizon Hunters Gathering. Testi on avoin PlayStationin beta-ohjelmaan rekisteröityneille pelaajille Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa, ja mukaan pääsee sekä PS5:llä että PC:llä Steamin kautta.

Testijakso pyörii perjantaista 27. helmikuuta sunnuntaihin 1. maaliskuuta. Euroopan palvelimet ovat auki klo 19–22 Keski-Euroopan aikaa. Tarjolla on kolme metsästäjähahmoa Sun, Rem ja Axle, sekä kaksi pelitilaa: aaltoihin perustuva Machine Incursion -selviytyminen ja monivaiheinen Cauldron Descent -luolastoseikkailu.

Kyseessä on kolmen pelaajan taktinen co-op-toimintapeli, jossa hahmojen muokkaaminen ja tiimityö ovat keskiössä. Pelin tarinan luvataan olevan täysin kanoninen osa Horizon-maailmaa, ja se tuo mukanaan uusia mysteerejä, hahmoja ja uhkia, vaikka yksityiskohdat pidetään toistaiseksi visusti piilossa.

Mielenkiintoista kyllä, testi osuu samalle viikonlopulle kuin Sonyn toinen palvelintapahtuma Marathonille. Yhtiö vaikuttaa kuitenkin luottavan siihen, että yleisöt ovat riittävän erilaisia. Julkaisupäivästä tai ansaintamallista ei vielä kerrottu, joten toistaiseksi viikonlopun testi on paras tapa kurkistaa, mihin suuntaan Horizonin moninpeli on matkalla.

GOG kuilun partaalla? Julkaisijalta karu arvio Kommentit pois päältä artikkelissa GOG kuilun partaalla? Julkaisijalta karu arvio

PC-pelaajat tuntevat haasteen, jossa eri pelialustojen ja launchereiden sekamelska voi olla turhauttavaa. Steam on käyttäjäkokemukseltaan yhä selkeä ykkönen, mutta DRM-vapaa GOG on ollut vaihtoehto erityisesti vanhoille klassikoille. Nyt Dave Oshry, studio joka julkaisee muun muassa Duskin ja Ultrakill, kommentoi GOGin asemaa haastattelussa RPG Site -sivustolle.

Oshry kehuu GOGin ominaisuuksia, kuten yhden klikkauksen modien asennusta ja kykyä isännöidä projekteja kuten Fallout: London. Silti hän huomauttaa, että monet pelaajat eivät tiedä tai jaksa modata vanhoja pelejä, ja GOGin markkinaosuus Steamista on enää 1–5 prosenttia, kun se aiemmin oli 5–10 prosenttia.

Kaikki kannattavat GOGia, ja se on hieno, mutta minulla ei ole syytä käyttää GOGia tai GOG Galaxyä Steamin sijaan. – Oshry sanoo.

Hän kritisoi myös Epic Games Storea, jonka ilmaisjaot ja korkeat kehittäjäprosentit eivät riitä kilpailuun.

Voit antaa kehittäjille 100 % tuloista, mutta jos kukaan ei osta, mikä hyöty siitä on? – Oshry kommentoi.

Oshryin mukaan ilmaispeleistä voi olla enemmän hyötyä markkinointikanavana muilla alustoilla kuin suoraan myynnin lisääjinä.

Vaikka Oshry ihailee GOGin panostusta pelien säilyttämiseen, hän antaa myös varoituksen.

He tarvitsevat tarpeeksi ihmisiä jotka oikeasti välittävät, muuten kuinka pitkään he edes pysyvät pystyssä? – Oshry varoittaa.

Näyttää siltä, että GOGin tulevaisuus riippuu paitsi vanhojen klassikoiden säilyttämisestä, myös siitä, onnistuuko se houkuttelemaan tarpeeksi aktiivisia pelaajia.