Baldur’s Gate -pelejä tarjolla edullisesti Humble Bundlesta Kommentit pois päältä artikkelissa Baldur’s Gate -pelejä tarjolla edullisesti Humble Bundlesta

Baldur's Gate

tarjoilee parhaillaan edullisesti mm. Baldur’s Gate -pelejä sisältävää pelipakettia. Mukana on Enhanced versiot Baldur’s Gate ja Baldur’s Gate II -peleistä sekä : Complete Adventures.

Paketti maksaa yhteensä 19,67 euroa ja siihen kuuluvat nämä :

Kaikki pelit ovat -koodeja :lle. Osa peleistä toimii myös Linuxilla sekä :llä. Paketti on hankittavissa aina lokakuun 26. päivä asti.

Humble Gamesin johto osti takakatalogin ja syntyi Balor Games Kommentit pois päältä artikkelissa Humble Gamesin johto osti takakatalogin ja syntyi Balor Games

Indiejulkaisija on ostanut yli 50 pelin laajuisen Humble Gamesin takakatalogin takaisin omiin käsiinsä. Kaupan myötä yhtiö myös vaihtoi nimensä muotoon . Myyjänä toimi Ziff Davis, joka omisti Humble Gamesin kirjaston.

Balor Gamesin johdossa ovat entiset -vetäjät Alan Patmore ja Mark Nash. Patmoren mukaan kyseessä on eräänlainen kotiinpaluu, jossa sama johto ja sama ajatusmalli jatkuvat, mutta nyt mittakaava ja fokus ovat aiempaa selkeämmät. Yhtiö kuvaa itseään triple-I-julkaisijaksi, eli -henkiseksi mutta kunnianhimoiseksi toimijaksi, joka sijoittuu budjetiltaan AAA-jättien ja pienimpien kahden hengen projektien väliin.

Humble Gamesin katalogiin kuuluvat muun muassa , , SIGNALIS, Coral Island ja . Lisäksi Balor hankki Firestoke Gamesin koko katalogin sekä julkaisuoikeudet peliin . Yhteensä julkaisuoikeuksia on nyt yli 60 indie-nimikkeeseen.

Taustalla on värikäs historia. Kesällä Ziff Davis irtisanoi kaikki 36 Humble Gamesin työntekijää. Myöhemmin samana vuonna Patmore ja Nash perustivat Good Games Groupin hallinnoimaan vanhaa pelikirjastoa. Nyt, kun Ziff Davis päätti luopua katalogista, kaksikko nappasi sen takaisin ja samalla syntyi Balor Games.

Humble Games toimii erillään -verkkokaupasta, joka on yhä Ziff Davisin omistuksessa. Balor Games puolestaan lupaa kehittäjäystävällistä julkaisutoimintaa ja yksilöllistä tukea projekteille. Jos triple-I onnistuu lunastamaan lupauksensa, indie-kentälle voi olla luvassa varteenotettava uusi tai pikemminkin vanha tuttu tekijä.

Kulttiklassikko The NewZealand Story sai upean Untold Adventure -uusintaversion Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttiklassikko The NewZealand Story sai upean Untold Adventure -uusintaversion

Vuoden 1988 kolikkopeliklassikko tekee näyttävän paluun. : Untold on nyt julkaistu :lle Steamissa, ja peliä myydään lanseerausalennuksella noin 16,50 eurolla. Julkaisijana ja kehittäjänä toimii , ja alkuperäisen pelin takana oli .

Alkuperäinen The NewZealand Story nousi kulttimaineeseen omalaatuisella maailmallaan ja kekseliäällä kenttäsuunnittelullaan. Uusintaversio pyrkii säilyttämään saman tunnelman, mutta tuo mukaan modernit päivitykset. Luvassa on muun muassa kokonaan uudistettu karttarakenne, uusi elinjärjestelmä sekä muita tuoreita pelimekaniikkoja, jotka on suunniteltu nimenomaan tätä versiota varten.

ei kuitenkaan tyydy pelkkään pintaremonttiin. Mukana on täysin uusi viides maailma, joka on saanut inspiraationsa Uuden-Seelannin Kaikouran alueesta. Alue sisältää neljä kenttää ja uuden pomovastuksen, massiivisen WORMAGEDDONin, joka on suunniteltu erityisesti tätä uusintaversiota varten.

Pelaajat seuraavat jälleen TIKI-kiivin matkaa halki rehevien metsien, karujen rannikoiden ja mystisten luolastojen pelastaakseen ystävänsä ja rakkaansa PHEE-PHEEn. Bitobit kertoo haluavansa kunnioittaa Taiton perintöä ja tuoda klassikon uuden sukupolven ulottuville, samalla kun vanhat fanit pääsevät kokemaan nostalgian uudelleen, tällä kertaa ilman kolikkopelin jonotusjonoa.