Batman kohtaa uuden uhan tulevassa anime-elokuvassa Kommentit pois päältä artikkelissa Batman kohtaa uuden uhan tulevassa anime-elokuvassa

Batman-fanit saavat jännittäviä uutisia: vs. League, . Japanin jatko-osa vuoden 2018 anime-elokuvalle Batman , julkaistaan digitaalisesti 18. maaliskuuta ja – sekä Blu-ray-versiona 15. huhtikuuta.

tuo Batmanin jälleen keskelle aikojen ja maailmojen välistä kamppailua. Tällä kertaa Cityyn ilmestyy mystinen saari nimeltä Hinomoto, ja taivaalta laskeutuu Yakuza-joukkoja. Samalla Oikeuden Puolustajat () katoavat jäljettömiin. Kun Batman lähtee tutkimaan ilmiötä, hän kohtaa maailman, jossa Yakuza käy loputonta sotaa ilman kunniaa tai sääntöjä. Pahin uhka on kuitenkin Yakuza League – supervoimaisia rikollisia, jotka muistuttavat pelottavan paljon Justice League -tiimiä. Batmanin on liittolaisineen taisteltava Gotham Cityn pelastamiseksi.

Elokuvan ohjauksesta vastaavat Jumpei Mizusaki ja Shinji Takagi, käsikirjoituksen on laatinut Kazuki Nakashima, ja animaation toteuttaa Douga. Musiikin säveltäjänä toimii Yugo Kanno.

Batman Ninja vs. Yakuza League julkaistaan sekä japanin- että englanninkielisenä versiona. Lisäksi tarjolla on kahden elokuvan digitaalinen kokoelma, johon sisältyy myös alkuperäinen Batman Ninja.

Elokuvan kesto on 89 minuuttia, ja se on saanut PG-13-ikärajan väkivallan ja kielenkäytön vuoksi. Luvassa on myös lisämateriaalia, kuten ”Bringing Justice to Japan” ja ”Anime Action: Choreographing the Fights”, joissa sukelletaan elokuvan tuotantoon ja toimintakohtausten suunnitteluun.

Vuoden 2018 Batman Ninja sai kiitosta visuaalisesta loistostaan ja rohkeasta uudelleentulkinnastaan. Nähtäväksi jää, pystyykö uusi jatko-osa yllättämään yhtä vahvasti – mutta lähtökohdat ovat lupaavat.

Mortal Kombat II -traileri lupaa olla jatko-osana aivan jotain muuta, kuin vuoden 1997 tapaus Kommentit pois päältä artikkelissa Mortal Kombat II -traileri lupaa olla jatko-osana aivan jotain muuta, kuin vuoden 1997 tapaus

. on julkaissut uuden trailerin elokuvalle , ja nyt ei enää lämmitellä. Jatko-osa tuo viimein valkokankaalle sen, mitä fanit odottivat jo edellisessä osassa, eli itse -turnauksen. koittaa 8. toukokuuta 2026, ja luvassa on aiempaa enemmän taistelua, tarinaa ja näyttäviä fatality-viimeistelyjä.

Tällä kertaa tarinan keulakuvaksi nousee Johnny Cage, jota esittää . Cage on kulunut toimintasankari, jonka Raiden ja Sonya värväävät mukaan veriseen kamppailuun. Hyvien puolella nähdään myös Cole, ja Jax, kun taas pahisten rivejä johtaa armoton Shao Kahn. Mukana ovat myös Baraka, Sindel ja Quan Chi ja tietenkin Scorpion ja Sub-Zero, joiden legendaarinen vihamielisyys saa jälleen jatkoa. Sub-Zero nähdään tällä kertaa synkemmässä Noob Saibot -hahmossaan.

Ohjaaja on kertonut halunneensa tehdä jatko-osasta täyspitkän version vuoden 2021 rebootin intensiivisestä avauskohtauksesta. Sarjan luova johtaja puolestaan lupaa, että elokuvan alku tuplaa edeltäjänsä intensiteetin ja haastaa katsojat olemaan liikuttumatta. Taisteluita nähdään tekijöiden mukaan jopa kaksinkertainen määrä ensimmäiseen elokuvaan verrattuna, ja turnauksen ulkopuolella hahmot pääsevät omille vaarallisille sivutehtävilleen.

Kaikkihan muistanevat todennäköisesti vuoden 1997 :sen. Tämä ei näytä toistaiseksi noudattavan samaa surullisen kuuluisaa linjaa.

Uusi Batman-elokuva rikkoo kaavan: roistot jäävät varjoon, ja Bruce Wayne nousee keskiöön Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Batman-elokuva rikkoo kaavan: roistot jäävät varjoon, ja Bruce Wayne nousee keskiöön

The Batman

Ohjaaja on päättänyt tehdä seuraavasta Robert Pattinsonin lepakkoseikkailusta vähemmän viittasankarin ja enemmän miehen itsensä tarinan. Reeves kertoi punaisella matolla, että tuleva jatko-osa sukeltaa syvemmälle Bruce Waynen mielenmaisemaan. Ensimmäinen osa keskittyi tiukasti Batmaniin itseensä, mutta nyt on aika raottaa hieman naamiota ja katsoa, kuka sen takana oikeastaan on.

Reevesin mukaan monet aiemmat ovat jämähtäneet alkuperätarinaan, jonka jälkeen hypätään suoraan konnien kavalkadiin. Ohjaaja haluaa varmistaa, että Pattinson pysyy keskiössä, eikä huku roistojen varjoon. Ja roistosta muuten puheen ollen, Reeves vihjasi, että jatko-osan pahis on , jota ei ole koskaan aiemmin nähty Batman-elokuvissa.

Tarkemmat tiedot pysyvät visusti lukkojen takana, kirjaimellisesti. Reeves kertoi pitävänsä käsikirjoitusta erityisessä salapussissa, jossa on koodilukko – vain harvoilla on pääsy siihen, eikä vuotoja haluta ottaa riskinä.

Kuvausten on määrä alkaa keväällä 2026, ja elokuvan ensi-iltaa kaavaillaan lokakuulle 2027.