Battle royale -peli The Culling tekee paluun Xbox One -konsolille Kommentit pois päältä artikkelissa Battle royale -peli The Culling tekee paluun Xbox One -konsolille

The Culling: Origins

Yksi alkuperäisistä battle royale peleistä The Culling: Origins on tekemässä paluuta Xbox One -konsolille huomenna toukokuun 14. päivä. Myös PC-versio on tuloillaan.

Pelin rahoitusmalli kuitenkin hämmentää. Peli on ilmainen ilmainen niille, jotka ovat ostaneet pelin aiemmin tai pelanneet sen ilmaisversioita. Muut joutuvat ostamaan pelin n. 5 euron hintaan ja pelata voi ainoastaan yhden ilmaisen ottelun per päivä. Mikäli mieli tekee pelata enemmän kuin yhden ottelun, joudut ostamaan Online Match poletteja. Myös voittamalla pelin saat ilmaisia poletteja. Olemassa on myös viikon ja kuukauden Online passeja, jotka mahdollistavat jatkuvan pelaamisen.

Paluun tekevän pelin grafiikoita on päivitetty ja tekoälyyn on tehty parannuksia. Myös pelaajien kestävyysjärjestelmään on tehty muutoksia. Maksetut tavarat ja laatikot ovat myös poistuneet pelistä. Sen sijaan pelaajat voivat nostaa tasoaan, saada laatikoita ja airdroppeja pelaamalla offline -tilassa.

Alunperin vuonna 2016 ilmestynyt The Culling keskittyi muista battle royale peleistä poiketen pienimuotoisempiin lähitaisteluihin. Pelin suosio kuitenkin hiipui jo seuraavan vuoden aikana ja kehittäjä Xaviant toi markkinoille The Culling II jatko-osan. Peli ei kuitenkaan onnistunut houkuttelemaan käyttäjiä ja jouduttiin vetämään kauppapaikoista jo muutaman kuukauden jälkeen.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, :llä ja :llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja One -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja Xbox Series X|S:llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.