Battle royale -peli The Culling tekee paluun Xbox One -konsolille Kommentit pois päältä artikkelissa Battle royale -peli The Culling tekee paluun Xbox One -konsolille

The Culling: Origins

Yksi alkuperäisistä battle royale peleistä The Culling: Origins on tekemässä paluuta Xbox One -konsolille huomenna toukokuun 14. päivä. Myös PC-versio on tuloillaan.

Pelin rahoitusmalli kuitenkin hämmentää. Peli on ilmainen ilmainen niille, jotka ovat ostaneet pelin aiemmin tai pelanneet sen ilmaisversioita. Muut joutuvat ostamaan pelin n. 5 euron hintaan ja pelata voi ainoastaan yhden ilmaisen ottelun per päivä. Mikäli mieli tekee pelata enemmän kuin yhden ottelun, joudut ostamaan Online Match poletteja. Myös voittamalla pelin saat ilmaisia poletteja. Olemassa on myös viikon ja kuukauden Online passeja, jotka mahdollistavat jatkuvan pelaamisen.

Paluun tekevän pelin grafiikoita on päivitetty ja tekoälyyn on tehty parannuksia. Myös pelaajien kestävyysjärjestelmään on tehty muutoksia. Maksetut tavarat ja laatikot ovat myös poistuneet pelistä. Sen sijaan pelaajat voivat nostaa tasoaan, saada laatikoita ja airdroppeja pelaamalla offline -tilassa.

Alunperin vuonna 2016 ilmestynyt The Culling keskittyi muista battle royale peleistä poiketen pienimuotoisempiin lähitaisteluihin. Pelin suosio kuitenkin hiipui jo seuraavan vuoden aikana ja kehittäjä Xaviant toi markkinoille The Culling II jatko-osan. Peli ei kuitenkaan onnistunut houkuttelemaan käyttäjiä ja jouduttiin vetämään kauppapaikoista jo muutaman kuukauden jälkeen.

Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä

neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.

Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.

Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.

Battlefield 6 on saatavilla , Xbox Series X|S ja . Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.

The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle

Vuoden 2011 : War in the North on tehnyt yllättävän paluun. on julkaissut pelistä uuden Legacy Edition -version moderneille alustoille ilman sen suurempaa ennakkovaroitusta. Peli on nyt saatavilla , , Xbox Series X|S sekä Nintendo Switchille ja Switch 2.

Uudistettu versio pyörii 60 ruudun sekuntivauhdilla ja sisältää bugikorjauksia sekä useita pieniä elämänlaatua parantavia muutoksia. Mukana on esimerkiksi mahdollisuus lukittautua vihollisiin sekä vaihtaa pelihahmoa lennosta. Julkaisuhinta on noin 15 euroa 25. elokuuta asti, minkä jälkeen hinta nousee noin 17 euroon.

War in the North sijoittuu samaan aikaan -kirjojen ja Peter Jacksonin elokuvatrilogian tapahtumien kanssa. Pelissä pääsee myös taistelemaan Keski-Maassa kavereiden kanssa yhteistyötilassa, mikä oli yksi pelin kiinnostavimmista ominaisuuksista. Tunnelmaltaan peli oli elokuvia huomattavasti raaempi ja verisempi, ja se oli ensimmäinen Taru sormusten herrasta -peli, joka sai Yhdysvalloissa M-ikärajan.

Alun perin peli jäi hieman muiden vuoden 2011 jättijulkaisujen, kuten Skyrimin ja , varjoon. Vuosien saatossa se on kuitenkin kerännyt uskollisen fanijoukon, joka muistelee peliä lämmöllä.

Aspyr vihjailee samalla, että War in the North ei välttämättä jää viimeiseksi Keski-Maan klassikoksi, joka saa uuden julkaisun. Yhtiö lupaa lisää Taru sormusten herrasta -peleihin liittyviä uudelleenjulkaisuja tulevaisuudessa, mutta ei vielä kerro, mitä pelejä on seuraavaksi vuorossa. Toivottavasti joku kaivaa seuraavaksi naftaliinista vaikka The Return of the Kingin.