Battleborn on sulkenut ovensa lopullisesti Kommentit pois päältä artikkelissa Battleborn on sulkenut ovensa lopullisesti

Gearbox Softwaren kehittämän Battlebornin palvelimet suljettiin tammikuun viimeisenä päivänä.

oli vastine Overwatchille ja muille sen kaltaisille räminöille. Julkaisijan tiedotteen mukaan peliä ei voi pelata yksinään ilman verkkoyhteyttä, joten kyseinen nimike on nyt virallisesti ”kuollut”.

Lopun merkkejä on ollut näkyvissä jo jonkin aikaa, sillä edellisvuonna helmikuun loppupuoliskolta alkaen Battlebornissa ei voinut ostaa enää pelin sisäistä valuuttaa. Gamespot myöskin kertoo Battlebornin poistuneen myynnistä useista verkossa sijaitsevista pelien kauppapaikoista.

Overwatch-animaatiosarja on edelleen mahdollinen Kommentit pois päältä artikkelissa Overwatch-animaatiosarja on edelleen mahdollinen

-fanien pitkäaikainen haave animaatiosarjasta ei ole vieläkään kuopattu. Blizzardin Overwatch-pomo Walter Kong sanoo suoraan, ettei ideaa voi sulkea pois, vaikka mitään konkreettista ei ole tällä hetkellä kehitteillä.

Kongin mukaan kiinnostus animaatioon on ollut jatkuvaa jo pelin alkuajoista lähtien. Aina kun julkaisee trailereita tai tapahtumasisältöä, kommenttikentät täyttyvät samalla kysymyksellä: “milloin sarja tulee?”. Yhtiö myöntää, että kysyntää selvästi olisi, mutta toteutus ei ole yksinkertainen.

Taustalla on myös historiaa, joka selittää hidasta etenemistä. Blizzard on aiemmin yrittänyt viedä pelisarjojaan -sarjoiksi, joiden mukana olivat myös Overwatch, ja , mutta suunnitelmat kariutuivat yhtiöiden välisiin kiistoihin ja henkilöstöriitoihin.

Samaan aikaan Overwatchin tarinankerronta on ollut pitkään haastavaa. Kehittäjät ovat kertoneet, että kunnianhimoa oli aluksi liikaa. Piti samaan aikaan pyörittää live-peliä, rakentaa tarinaa ja kehittää uusia pelimoodiratkaisuja, mikä lopulta johti priorisointiin PvP-pelin suuntaan.

Vaikka animaatiosarjaa ei ole vahvistettu, Blizzard vihjaa jatkavansa tarinallisten projektien tutkimista. Toisin sanoen Overwatch-universumi ei ole laajenemassa vielä huomenna televisioon, mutta ovi on jätetty raolleen, ja fanit pitävät sitä kyllä auki vaikka väkisin.

People Can Fly osti Cooldown Gamesin Kommentit pois päältä artikkelissa People Can Fly osti Cooldown Gamesin

Puolalainen pelistudio on napannut omistukseensa texasilaisen -yhtiön. Kauppahintaa ei paljastettu, mutta on selvää, että studio haluaa laajentaa toimintaansa pelkkää kehitystä pidemmälle ja ryhtyä entistä vahvemmin myös julkaisijaksi.

Vuonna 2024 perustettu Cooldown Games ei ole mikään harrastelijaporukka, vaan sen taustalta löytyy konkareita muun muassa , ja -riveistä. Yhtiötä luotsaa Steve Gibson, entinen Publishingin johtaja, joten pelibisneksen kiemurat ovat tuttuja.

Yrityskaupan myötä People Can Fly rakentaa organisaatioonsa uuden julkaisupuolen, jonka tarkoituksena on tuoda tasaisempaa kassavirtaa ja parempia katteita omista peleistä. Käytännössä Cooldown saa käyttöönsä lisää rahaa ja resursseja nykyisten sekä vuosien 2026–2027 pelijulkaisujen tukemiseen. Yhtiöt eivät ole toisilleen vieraita, sillä ne tekivät aiemmin yhteistyötä pelin Bulletstorm: Full Clip Edition parissa.

Toimitusjohtaja Sebastian Wojciechowski kuvailee kauppaa luottamuksen ja tehokkuuden yhdistelmäksi. Tavoitteena on saada julkaisutoiminta tuottamaan heti, eikä vasta vuosien investointien jälkeen. Samalla studio haluaa välttää aiempia ongelmia, joissa pelien kaupallinen menestys ei ole ollut täysin omissa käsissä.

Taustalla on myös viime vuoden turbulenssi. People Can Fly joutui keskeyttämään Project Geminin ja Bitfrostiin liittyvän kehityksen sekä pienentämään tiimiään julkaisijahaasteiden vuoksi. Nyt suunta on taas eteenpäin ja työn alla on useita projekteja yhdessä kumppaneiden kuten , ja kanssa, mukaan lukien .

Lyhyesti sanottuna People Can Fly ei halua enää vain tehdä pelejä, vaan se haluaa myös hallita miten ne päätyvät pelaajien käsiin.