Battlefield 2042 sai uuden pelivideon Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 2042 sai uuden pelivideon

Battlefield 2042

EA on julkaissut ensimmäisen pelivideon odotetusta Battlefield 2042 -pelistä. Peli ilmestyy PC:lle ja konsoleille lokakuun 22. päivä.

Videolla nähdään äärimmäisiä sääolosuhteita, taistelua ulkona laajoilla alueilla ja myös sisätiloissa. Pelaajat pääsevät taistelemaan jalan, tankeilla, helikoptereilla ja hävittäjillä. Liikkua voi myös hyppäämällä talon katoilta ja käyttämällä liitopukua.

Lähitulevaisuuteen sijoittuvassa pelissä maailma on tuhon partaalla. Puhtaasta vedestä, ruoasta ja energiasta on pulaa ja useat maat ovat luhistuneet. Pelaajat omaksuvat Spesialistien roolin, joilla jokaisella on ominaiset piirteet ja erikoisuudet. Hahmojen varustusta ja aseistusta pystyy muokkamaan.

Battlefield 2042 on parhaillaan ennakkotilattavissa ja ilmestyy lokakuun 22. päivä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä PC:lle. Edellisellä konsolisukupolvella pelaajien määrä on rajoitettu 64 pelaajaan.

SunderBound tuo klassisen bullet-hellin PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa SunderBound tuo klassisen bullet-hellin PC:lle

Vanhan koulukunnan ammuskelupelit saavat uuden tulokkaan, kun SunderBound julkistettiin PC:lle. Kipi Interactiven kehittämä peli vie pelaajat rapistuvaan mega-torniin, jossa selviytyminen onnistuu vain kerros kerrokselta. Mukana on kaksinpeli-tila luotettavan kaverin kanssa tai yksinpeli tekoälykumppanin avustuksella.

Peli yhdistää vauhdikkaan bullet-hellin ja roguelite-tyyppisen etenemisen, eli jokainen huone on testi, jokainen päivitys ansaitaan ja torni pitää kiivetä huipulle päästäkseen ulos. Kehittäjien mukaan kyseessä on kunnianosoitus klassisille top-down twin-stick -shooter -peleille, ja sen hektinen tunnelma on taattu.

SunderBound on vielä kehitysvaiheessa, mutta kiinnostuneet voivat lisätä sen Steam-toivelistalleen. Peli tarjoaa siis lupaavan annoksen vanhan ajan haastetta ja yhteistyön iloa niille, jotka kaipaavat nostalgista ammuskelua nykyaikaisella twistillä.

Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake tuo klassikot moderniin kuosiin Kommentit pois päältä artikkelissa Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake tuo klassikot moderniin kuosiin

Square Enix jatkaa onnistunutta HD-2D-remake -linjaansa, tällä kertaa klassikoilla Dragon Quest 1 ja 2. Uudelleenrakennetut pelit seuraavat Dragon Quest 3:n jalanjälkiä, mutta tarjoavat silti omanlaisensa kokemuksen, kaunis grafiikka ja tunnelmalliset kaupungit sekä luolat pysyvät ennallaan, mutta pelit tuntuvat selvästi vanhemmilta ja haastavammilta.

Dragon Quest 1 on erityisen kova pala, jossa pelaaja ohjaa ainoaa hahmoa koko pelin ajan ilman liittolaisia. Tämä tarkoittaa, että jokainen taistelu vaatii tarkkaa suunnittelua ja resurssien hallintaa – virheitä ei voi enää siirtää toisten harteille. Sen sijaan Dragon Quest 2 tarjoaa täyden neljän hengen party-kokoonpanon, mikä tekee taisteluista strategisempia ja antaa mahdollisuuden kokeilla uusia pelitapoja.

Molemmat pelit hyödyntävät Dragon Quest 3:n tuomia parannuksia, kuten helppotilaa, taisteluoptioiden nopeutusta ja automaattisia strategioita, ja lisäävät uusia ominaisuuksia, kuten vihollistyyppeihin sopivien hyökkäysten korostamisen. Tämä tekee etenemisestä helpompaa erityisesti uusille pelaajille, mutta tarjoaa silti syvyyttä hardcore-RPG-faneille.

Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake julkaistaan 30. lokakuuta Nintendo Switch 2:lle, PS5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Klassikot saavat näin uuden elämän modernissa muodossa, ja luvassa on myös yllätyksiä, joita alkuperäisissä peleissä ei ollut.