
Elektronisen sodankäynnin fanit saivat uuden maistiaisen, kun Battlefield 6:n virallinen elokuvamainen traileri näki päivänvalon — videolla nähdään varsin kirjava joukko hahmoja: näyttelijä Zac Efron, koripalloilija Jimmy Butler, UFC-ottelija Paddy Pimblett sekä country-laulaja Morgan Wallen.
Call of Duty -piikki varastaa trailerin huomion
Traileri alkaa hitaasti kulkevilla kuvilla tähdistä sotavarusteissaan, kun Efron lausuu: “We’re here to do one thing, and one thing …” — ja pian kaikki räjähtää. Tämän jälkeen näkymiin astuu sotilasjoukkoja, jotka taistelevat kaupunkiympäristössä. Osassa keskustelua trailerissa kuultava “Who was that?” viittaa selvästi Call of Dutyyn — eikä se ole vahinko.
Traileri keskittyy visuaaliseen potentiaaliin ja tunnelman nostattamiseen enemmän kuin pelimekaniikkaan. Se sijoittuu New Yorkin raunioituneeseen kaupunkimiljööseen, jossa sankarijoukkue kohtaa Pax Armatan uhan.
Kehitystiimi hakee revanssia 2042 flopin jälkeen
Battlefield Studios – neljän studion yhteisprojekti, johon kuuluvat DICE, Criterion, Motive ja Ripple Effect – on kehittänyt peliä vastauksena aiemman Battlefield 2042:n kriittiseen vastaanottoon. Uudessa osassa on panostettu realismiin, paluuseen peruselementteihin kuten luokkaroolit, ja uuteen “tactical destruction” -malliin. Kampanjan kerrotaan sijoittuvan vuoteen 2027, ja vastakkain ovat NATO-järjestelmiä muokkaava Pax Armata -yksikkö sekä joukko nimeltä Dagger 13.
Peli ilmestyy lokakuussa
Battlefield 6 ilmestyy 10. lokakuuta 2025 PlayStation 5, Xbox Series X ja S -konsoleille sekä PC:lle (Steam).