Battlefield 6:n avoin beta pakottaa PC-pelaajat säätämään BIOSia Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n avoin beta pakottaa PC-pelaajat säätämään BIOSia

Battlefield

Jos olet yrittänyt päästä :n avoimeen beetaan :llä, olet ehkä törmännyt viestiin ”Secure Boot ei ole päällä”. Et ole yksin. vaatii pelaajia ottamaan Secure Boot -asetuksen käyttöön, mikä tarkoittaa, että pelaajien on hypättävä BIOSiin, tietokoneen syvään takahuoneeseen ja säädettävä siellä useampia teknisiä asetuksia.

Secure Boot on turvatoimi, joka varmistaa, että tietokone käynnistyy vain luotettavalla ohjelmistolla. Tämä on osa isoa taistelua huijaamista vastaan, joka on moninpeleissä jatkuva riesa. Lisäksi pelissä vaaditaan TPM 2.0 -tuki, joka on laitteistopohjainen turvamekanismi, varmistaen, ettei käynnistysprosessia ole manipuloitu.

Vaikka EA on julkaissut ohjeet, joiden avulla säätö onnistuu, se vaatii silti teknistä itsevarmuutta ja ymmärrystä asioista kuten GPT- ja MBR-levytyypit, jotka eivät välttämättä ole tuttuja kaikille pelaajille. Jos Secure Bootia ei pysty kytkemään päälle, ohjeistetaan ottamaan yhteyttä tietokoneen valmistajaan, mikä voi kuulostaa jo aika pelottavalta.

Ja tämä ei ole vain Battlefieldin ongelma, on juuri ilmoittanut, että myös tuleva edellyttää Secure Bootin ja TPM 2.0:n käyttöä PC-versiossa. Eli tämä tekninen kipukohta on tulossa yhä yleisemmäksi, kun pelitalot taistelevat huijareita vastaan.

Joten, PC-pelaajat, varautukaa kaivamaan BIOS-määritykset esiin, jos haluatte pelata näitä suuria räiskintäpelejä. Turvallisuus on toki tärkeää, mutta jos BIOSin avaaminen kuulostaa siltä kuin tietokoneesta pitäisi puhua toisella kielellä, saatatte olla aika monen mutkan takana ennen kuin pääsette pelaamaan.

Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle

Espanjalainen on julkistanut uuden selviytymispelin nimeltä . Peli sijoittuu goottihenkiseen 1800-luvun maailmaan, jossa johdat pientä ryhmää pyhiinvaeltajia vaarallisen pimeän kiirastulen läpi kohti luvattua Uutta Eedenin paratiisia. Peli on isometrisestä näkökulmasta pelattava ja on kehitteillä :lle - ja -kauppoihin.

Matka ei ole helppo, metsästäminen, taistelut ja jätteiden keräily ovat elintärkeitä selviytymisellesi. Ruoka, suoja ja jopa usko ovat arvokkaita resursseja, joita sinun on tarkasti hallittava. Yksi karmivimmista jutuista on se, että jos jokin pyhiinvaeltajistasi kuolee hirvittäville öisille pedoille, kuolema on pysyvää – henkilöiden nimi, tausta ja tarkoitus vaikuttavat pelin kulkuun ja heidän selviytymismahdollisuuksiinsa.

Varovaisuus on valttia: vaunuja pitää päivittää, leirejä vahvistaa ja tien valinta voi olla kysymys elämästä ja kuolemasta. Jos sinua kiinnostaa hiostava, tummanpuhuva selviytymispeli, kannattaa laittaa Peregrino odotuslistalle Steamiin.

Entinen BioWare-tuottaja paljastaa, mitä oikeasti tapahtui Anthemille Kommentit pois päältä artikkelissa Entinen BioWare-tuottaja paljastaa, mitä oikeasti tapahtui Anthemille

Anthem

sulkee Anthemin palvelimet tammikuussa 2026, ja pelin entinen vastaava tuottaja Mark Darrah on nyt avannut pelin kehityskaaren kulisseja. Darrah otti itse vastuun pelin epäonnistumisista, vaikka suurin osa ongelmista alkoi jo ennen hänen aikakauttaan. Hän korostaa, että moni :n johtoasemassa ollut henkilö jakaa myös osan vastuusta.

sai alkunsa aikana, jolloin EA halusi siirtyä pois perinteisistä yksinpelituotannoista live service -peleihin, eli peleihin, jotka ovat aina verkossa ja päivittyvät jatkuvasti. BioWare, joka tunnettiin tarinapainotteisista yksinpeleistään, joutui siis vaikeaan tilanteeseen. Alkuperäinen idea oli tehdä BioWare-tyylistä tarinankerrontaa live service -muodossa, mutta suunnitelmat muuttuivat usein ja peli alkoi muistuttaa enemmän Destinyä ja Borderlandsia.

Darrah kertoo, että kehityksen alkuvaiheissa peliin oli suunniteltu kuusi erilaista javelinia (pelaajan käyttämää haarniskatyyppiä), mutta tämä luku vedettiin hatusta eikä sitä pystytty toteuttamaan. Lopulta pelissä oli vain neljä, mikä aiheutti painetta ja epäluottamusta johdon keskuudessa. Myös tiimien vaihtaminen muiden pelien pariin ja salailu vaikeuttivat projektia.

Darrah muistuttaa, että EA:n pyrkimys tehdä miljardibisneksiä oli myös taustalla, esimerkiksi Dragon Agen piti ilmestyä kahden vuoden välein, ja Anthem haluttiin julkaista kiiruhtelemalla, vaikka kehityksen jatkaminen olisi ollut parempi vaihtoehto. Darrah ehdotti kolme kertaa julkaisun lykkäämistä, mutta ei saanut tukea.

Anthem julkaistiin helmikuussa 2019, mutta se sai keskinkertaiset arviot ja myynti jäi EA:n odotuksista. Aktiivikehitys lopetettiin 2021, ja nyt peli suljetaan kokonaan.

Jos haluat syventyä Darrahin kokemuksiin tarkemmin, hän on julkaissut aiheesta videon, jossa suunnitelmissa on vielä jatko-osia.