Battlefieldin ja Arman väliin asettuva Wardogs hurmasi pelaajat raskaalla taktiikallaan Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin ja Arman väliin asettuva Wardogs hurmasi pelaajat raskaalla taktiikallaan

Uusi -räiskintäpeli on herättänyt runsaasti kiinnostusta tuoreessa suljetussa pelitestissä. Battlefieldin ja Arman välimuodoksi kuvailtu peli tarjoaa suuria taisteluita, ajoneuvoja, tuhoutuvia ympäristöjä ja jopa 100 pelaajan otteluita, mutta mukana on myös muutama varsin omaperäinen idea.

Wardogsin ottelut ovat tarkoituksella hidastempoisempia ja voivat kestää yli tunnin. Kuoleman jälkeen pelaaja palaa tukikohtaan ja joutuu rakentamaan varustuksensa uudelleen rahalla, jota ansaitaan esimerkiksi vihollisia eliminoimalla ja tavoitteita valtaamalla. Rahaa voi jopa antaa muille pelaajille palkkioksi esimerkiksi elvyttämisestä, parantamisesta tai helikopterikyydistä.

Pelanneet ovat kehuneet erityisesti yhteistyön merkitystä, raskaalta tuntuvaa aseenkäsittelyä ja immersiivistä tunnelmaa. Mukana on myös proximity chat, kun taas monista moderneista räiskintäpeleistä tutut liukuilut, syöksyt ja muut akrobaattiset liikkeet loistavat poissaolollaan. Tarkoituksena on tehdä taistelusta enemmän sotaisa kuin vauhdikas sirkusesitys.

Kaikki ei kuitenkaan ole vielä täydellistä. Kuoleman jälkeen varusteiden rakentaminen alusta asti voi viedä minuutin tai kaksi, mikä alkaa nopeasti tuntua toistuvalta. Pelaajat ovatkin toivoneet esimerkiksi mahdollisuutta ottaa edellinen varustus käyttöön yhdellä painikkeella. Myös aseiden ja ajoneuvojen tasapainotuksessa riittää vielä hiottavaa.

Kehittäjä on vihjaillut, että Wardogsista kuullaan lisää jo tiistaina 11. elokuuta ja peli olisi palaamassa pian pelattavaksi. :n Early Access -julkaisupäivää odotetaan lähiaikoina. Jos kehittäjät onnistuvat säilyttämään pelin oman identiteetin ja hiomaan sen pahimmat kömpelyydet pois, Wardogsilla voi hyvinkin olla mahdollisuus löytää oma paikkansa Battlefieldin ja Arman välimaastosta.

Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta

Wardogsin kehittäjä Bulkheadin toimitusjohtaja Joe Brammer on ottanut varsin suorasanaisesti kantaa pelialalla paljon puhuttavaan crunchiin eli pitkiin ja tavallista raskaampiin työjaksoihin. Brammerin mukaan studio ei edes palkkaa ihmisiä, jotka vastustavat crunch-kulttuuria aktiivisesti.

Brammer kertoi haastattelussa, että pyrkii tasapainoon tekemällä välillä pidempiä työjaksoja ja antamalla työntekijöille sen jälkeen mahdollisuuden höllätä tahtia ilman pelkoa potkuista. Hänen mukaansa Wardogsin parissa viimeiset kolme kuukautta ovat olleet monille työntekijöille tärkeämpiä kuin perhe-elämä, mutta nyt tilanteen pitäisi kääntyä toiseen suuntaan.

Studion työntekijöiden elämäntilanteet ovat myös muuttuneet vuosien varrella. Brammerin mukaan tiimi on vanhentunut ja yhä useampi työntekijä perustaa perhettä, mikä tekee pitkistä työjaksoista hankalampia. Bulkhead onkin muuttanut isyysvapaakäytäntöjään ja tarjoaa nykyisin kahden viikon isyysvapaan sekä puolikkaita työpäiviä helpottamaan paluuta töihin.

Crunchia vastustavat työntekijät eivät kuitenkaan välttämättä päädy Bulkheadille lainkaan. Brammerin mukaan studio etsii ihmisiä, jotka hyväksyvät sen, että kovia työjaksoja tulee joskus vastaan. Hän perustelee käytäntöä myös rahallisilla kannustimilla, jossa osa työntekijöistä saa merkittäviä bonuksia ja osuuksia yrityksestä vastineeksi kovasta työpanoksesta.

on joka tapauksessa lähtenyt Early Accessissa vauhdilla liikkeelle. Peli on myynyt jo kaksi miljoonaa kappaletta alle viikossa, ja konsoliversiot on tarkoitus julkaista vuonna 2028. Nyt Bulkhead aikoo siis ottaa aikaa ainakin konsoliversioiden kanssa. Toivottavasti samalla myös kehittäjille jää aikaa nostaa jalat pöydälle.

PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla

-emulointi ottaa jälleen ison harppauksen eteenpäin. KyTyPS5-emulaattorilla on onnistuttu käynnistämään ja ajamaan natiiviversiota :stä :llä parhaimmillaan 60 ruudun sekuntivauhdilla. Kyseessä on melkoinen tekninen saavutus, sillä emulaattori joutuu kääntämään PS5 ohjelmakäskyjä PC:lle ymmärrettävään muotoon lennosta.

Täysin pelikelpoisesta kokemuksesta ei kuitenkaan vielä puhuta. Kun pelaaja suuntaa Los Santosin tiheämmin liikennöidyille alueille, vastaan tulevat muistivuodot ja käskyjen käännöksestä johtuvat suorituskykyongelmat. Lopputuloksena peli saattaa kaatua jo muutaman minuutin pelaamisen jälkeen. Kehittäjät työskentelevät parhaillaan optimoinnin parissa, joten tilanne voi muuttua nopeasti.

PS5-emulointi etenee muutenkin yllättävän vauhdikkaasti. Jo nyt PC:llä emulaattoreilla on mahdollista pelata esimerkiksi , , ja . PS5 PC-tyylinen x86-arkkitehtuuri auttaa kehitystyössä, sillä konsoli käyttää AMD Zen 2 -suoritinta ja RDNA 2 -grafiikkapiiriä.

tapauksessa kyse on ennen kaikkea emuloinnin ja pelien säilyttämisen kannalta kiinnostavasta virstanpylväästä. Ja vaikka osa emulointiyhteisöstä varmasti jo haaveilee pyörittämisestä PC:llä emulaattorin avulla, siihen on vielä pitkä matka. Los Santos on siis jo avannut oven PC, mutta ainakaan vielä se ei lupaa päästää pelaajaa sisään ilman muutamaa kaatumista.