Beavis ja Butt-Head hyppäävät sotaan – nyt myös Call of Dutyssa Kommentit pois päältä artikkelissa Beavis ja Butt-Head hyppäävät sotaan – nyt myös Call of Dutyssa

90-luvun örvelökaksikko Beavis ja Butt-Head on löytänyt tiensä – ja -peleihin. MTV:n aikakauden ikonisimmat teini-idiootit liittyvät mukaan Season 4 Reloaded -päivityksen mukana ja pelaajat eivät tiedä, itkisivätkö vai nauraisivatko.

Sarjakuvamaisista räkättäjistään tunnetut Beavis ja Butt-Head nähdään pelissä yllättäen sotilaallisissa varusteissa, joita moni pelaaja pitää jopa uskottavampina kuin osaa pelin oikeista MilSim-skineistä.

Nämä ovat ironisesti enemmän MilSim kuin suurin osa muista skineistä. – Redditissä kommentoidaan osuvasti.

on viime vuosina tuonut peliin kaikkea mutanttininokista pekonihahmoihin, eikä Beavis ja Butt-Head ole enää edes kovin yllättävä lisäys. Realismi on heitetty romukoppaan, mutta kaupallisesti hölmöimmätkin skinit toimivat ja kassakone kilisee.

Pelaajat ovat kuitenkin huolissaan hinnasta. Black Ops 6 maksaa jo 70 euroa, ja lisäsisällöt nipuissa ja battle passeissa voivat tuplata kulut. Beavis ja Butt-Headin hinnasta ei vielä ole tietoa, mutta fanit toivovat, että hahmot säilyvät käytössä myös tulevassa Black Ops 7:ssa, jonka hinnan on huhuttu nousevan 80 euroon.

Päivitys saapunee noin 26. kesäkuuta. Ja jos koskaan halusit ampua headshotin Butt-Headiin… nyt se on mahdollista.

Seuraavan Halo-pelin kehitys siirrettiin Activisionille – irtisanomisia Halo Studiosilla Kommentit pois päältä artikkelissa Seuraavan Halo-pelin kehitys siirrettiin Activisionille – irtisanomisia Halo Studiosilla

Pelialan työelämä tarjosi jälleen melkoisen juonenkäänteen. Studiosin elokuvaohjaajana työskennellyt Josh Daniels kertoo, että hänet ylennettiin maanantaina, mutta jo seuraavana päivänä hän joutui Xboxin viimeisimpien irtisanomisten kohteeksi.

Daniels kertoi tilanteesta sosiaalisessa mediassa ja kuvaili ylennyksen ja irtisanomisen osumista samalle viikolle melko villiksi. Hän ilmoitti myös etsivänsä uusia tehtäviä elokuvaohjauksen ja tuotannon parista. Daniels oli työskennellyt Halo Studiosilla vuodesta 2024 lähtien ja sitä ennen :llä -sarjan parissa vuodesta 2015.

ilmoitti samalla, että seuraavaa Halo-peliä kehitetään Activisionin alaisuudessa. Muutos johtaa irtisanomisiin Halo Studiosilla, mutta yhtiön tulevaisuudesta ei ole kerrottu tarkemmin. On epäselvää, jatkaako studio nykyisessä muodossaan vai muuttuuko sen rooli osana Xboxin peliorganisaatiota.

Raporttien mukaan Activisionin kehittämä seuraava Halo saattaa olla täysimittainen pääsarjan peli, ja huhujen mukaan siitä on jo olemassa prototyyppi. ei kuitenkaan ole vahvistanut näitä tietoja. Sillä välin Danielsille jäänee ainakin yksi tarina kerrottavaksi työhaastatteluissa, sillä harva pääsee sanomaan, että sai ylennyksen ja potkut käytännössä peräkkäisinä päivinä.

Atari ja Activision tuovat 39 klassikkopeliä takaisin aidoille Atari 2600 -kaseteille Kommentit pois päältä artikkelissa Atari ja Activision tuovat 39 klassikkopeliä takaisin aidoille Atari 2600 -kaseteille

Fyysiset pelit tuntuvat katoavan vauhdilla digikauppojen tieltä, mutta päätti painaa jarrua oikein kunnolla. Yhtiö on julkistanut yhdessä Activisionin kanssa Atari x Collection -kokoelman, joka tuo peräti 39 klassista Activision-peliä takaisin toimiville, fyysisille -pelikaseteille.

Mukana ovat muun muassa Pitfall!, , Kaboom!, ja H.E.R.O. Pelejä voi ostaa yksittäin Standard Edition -versioina marraskuusta alkaen. Hintaa yhdellä kasetilla on 35 dollaria eli noin 30 euroa. Paketeissa on alkuperäistyylinen pelikotelo sekä värillinen painettu käyttöohje, eli juuri sitä tavaraa, jota digiaikana ei enää meinaa löytää edes sohvan alta.

Täydellistä kokoelmaa havitteleville Atari tarjoaa neljä suurempaa boksia, jotka sisältävät yhteensä kaikki 39 peliä. Ensimmäinen Treasure-, Speed-, Secrets- ja Victory-paketeista ilmestyy marraskuun lopulla ja loput kolme vuoden 2027 aikana. Yhden boksin hinta on 250 dollaria eli noin 215 euroa. Kaikki 39 peliä sisältävä jättikokoelma maksaa puolestaan peräti 1000 dollaria eli noin 857 euroa, ja mukaan luvataan myös myöhemmin paljastettava keräilyesine.

Kasetit toimivat Atari 2600+-, +-, Atari 2600- ja Atari 7800 -konsoleilla, joten kyse ei ole pelkistä koriste-esineistä hyllyn täytteeksi. Atari ja Activision palaavat samalla yhteistyöhön lähes 50 vuoden tauon jälkeen.

Fyysisen pelimedian kannalta ajoitus on varsin herkullinen. Kun suuret valmistajat ovat vähitellen siirtymässä kohti digitaalista pelaamista, Atari näyttää puolestaan kysyvän: Entä jos tekisimme peleistä taas sellaisia, joita voi oikeasti pitää kädessä? Retroharrastajille vastaus lienee melko helppo.