Benedict Cumberbatch ottaa komennon World of Tanks -pelin Lomaoperaatio 2026 -joulutapahtumassa Kommentit pois päältä artikkelissa Benedict Cumberbatch ottaa komennon World of Tanks -pelin Lomaoperaatio 2026 -joulutapahtumassa

World of Tanks

Joulun aika tuo -peliin jälleen yhden vuoden odotetuimmista tapahtumista, kun Lomaoperaatio 2026 pärähtää käyntiin. Tällä kertaa talvisen spektaakkelin kasvoksi nousee näyttelijä Benedict Cumberbatch, jonka rauhallinen karisma ja terävä strateginen ote sopivat yllättävän hyvin tankkien maailmaan.

Juhlatehtäviä, palkintoja ja Cumberbatch

Tapahtuma alkaa 5. joulukuuta ja jatkuu aina 12. tammikuuta 2026 asti. Tapahtuma tarjoaa laajan kattauksen jouluisia tehtäviä, säkenöiviä palkintoja ja pientä taikapölyä, jonka ansiosta peli tuntuu koko kauden ajan erityiseltä.

Cumberbatch astuu mukaan tapahtuman virallisena lähettiläänä. Hän ottaa komentajan roolin, antaa pelaajille erikoistehtäviä ja toivottaa jokaisen tervetulleeksi jouluiseen talliin. Mukaan kuuluu myös täysin ääninäytelty komentajahahmo, jonka voi ansaita pysyvästi omaan kokoelmaansa.

Näyttelijä kuvailee yhteistyötä innostuneena. Hänen mukaansa World of Tanks korostaa strategiaa ja tiimityötä tavalla, joka resonoi vahvasti hänen omien kiinnostustensa kanssa. Samalla hän tuo tapahtumaan ripauksen juhlamieltä ja kevyttä huumoria.

Lyhytelokuva tuo inhimillisen käänteen tankkien keskelle

Osana vuotuista perinnettä World of Tanks julkaisee Lomaoperaation alla myös uuden lyhytelokuvan. Tällä kertaa tarina seuraa Sebastiania, ujoa toimistotyöläistä, joka haparoi ihastuksensa lähestymisessä. Cumberbatch esiintyy nokkelana, hieman omalaatuisena terapeuttina, joka auttaa miestä kohtaamaan pelkonsa epätavallisilla harjoitteilla.

Tuloksena on lämminhenkinen ja humoristinen tarina rohkeudesta ja yhteydestä. Lyhytfilmi toimii kepeänä vastapainona pelin sotaisalle teemalle ja osoittaa, että World of Tanksin jouluperinteisiin kuuluu myös ripaus tarinallista pehmeyttä.

Mitä pelaajat voivat odottaa?

Lomaoperaation aikana pelaajat pääsevät kehittämään omaa jouluista tukikohtaansa, suorittamaan tehtäviä ja avaamaan palkintoja, jotka vaihtelevat kulkutunnelmaisista koristetarvikkeista ainutlaatuisiin peliesineisiin. Cumberbatchin komentaja on tapahtuman suurimpia houkuttimia, ja moni pelaaja odottaa sitä jo innolla.

Tapahtuma tarjoaa kevyttä juhlahumua, mutta myös mahdollisuuden sukeltaa strategisiin haasteisiin. Se on hyvä yhdistelmä rauhallista joulufiilistä ja tuttua tankkitoimintaa.

Saatavuus

World of Tanksin Lomaoperaatio 2026 on käynnissä 5. joulukuuta 2025 – 12. tammikuuta 2026 :llä ja pelin muilla alustoilla. Tapahtumaan pääsee mukaan suoraan pelin kautta.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan 5:lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

PlayStation-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.

Kesäkuun odotetuimmat videopelit Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäkuun odotetuimmat videopelit

Kesäkuun pelijulkaisut käynnistyvät monipuolisella kattauksella, jossa teema vaihtelee ensimmäisen persoonan räiskinnästä, seikkailuun, toimintaan ja moneen muuhun.

Gothic 1 Remake (PC, PS5, Xbox Series X/S)

Julkaisupäivä: 5. kesäkuuta

on uudelleenluotu Gothic pelisarjan ensimmäinen peli. Pelin maailma on elokas jossa asukkaat ja eläimet elävät omaa elämäänsä päivä päivältä suhteellisen realistisella tavalla. Pelin eri osioita on myös päivitetty, kuten modernisoitu taistelujärjestelmä joka kunnioittaa alkuperäisiä perusmekaniikkaa.

Solarpunk (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisupäivä: 8. kesäkuuta

on selviytymispeli kehittyneessä maailmassa, joka on täynnä leijuvia saaria. Pelissä rakennat omaa saarta viljelemällä maata, rakentamalla omanlaista kotia, valmistamalla työkaluja ja tutkimalla muita leijuvia saaria ilma-aluksella, joko yksi tai kavereiden kanssa.

Don’t Let It Starve (PC)

Julkaispäivä: 12. kesäkuuta

on strateginen uhkapeli- ja roguelike tyylinen ruokarakentelupeli. Pelissä sinun täytyy ruokkia puolikokkihirviölle mahdollisimman herkullisia ruokia, jotta toivottavasti saat vapautesi.

Lost Castle 2 (PC)

Julkaisupäivä: 11. kesäkuuta

on 2D beat ’em up rogue-lite joka julkaistaan täysin melkein kaksi vuotta sen jälkeen kun early access julkaistiin. Pelissä sinun täytyy päihittää hirviöitä päästäksesi mahdollisimman pitkälle ja löytääksesi arkkuja joista voi löytyä uusia esineitä.

Dead or Alive 6 Last Round (PC, Xbos Series X/S, PS5

Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta

on uudistettu version pelistä nimisessä pelisarjassa ja se julistettiin sarjan 30 vuotispäivän juhlistamiseksi. Peliin on lisätty uusia asioita mitä ei ollut Dead or Alive 6:ssa, kuten uusia hahmoja ja pukuja, sekä myös kuvatila missä voi ottaa kuvia taistelujen keskellä.

The Adventures of Elliot: The Millennium Tales (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisupäivä: 18. kesäkuuta

on uusi toimintaroolipeli, jonka ovat kehittäneet Octopath Traveler- ja Bravely Default -sarjoista tunnetut kehittäjät. Pelissä ohjaat Elliotia laajassa fantasiamaailmassa, jossa tutkit muinaisia raunioita, taistelet vihollisia vastaan reaaliaikaisessa taistelujärjestelmässä ja selvität vuosituhansia vanhaa mysteeriä. Peli yhdistää näyttävän HD-2D-grafiikkatyylin sekä toimintapainotteisen seikkailun.

FINAL FANTASY VII REBIRTH (Switch 2)

Julkaisupäivä: 3. kesäkuuta

on Final Fantasy VII Remake -trilogian toinen osa, jossa Cloud Strife ja hänen toverinsa jatkavat matkaansa Midgarin ulkopuolella. Pelissä tutkitaan valtavaa avointa maailmaa, kohdataan tuttuja hahmoja sekä koetaan uusia juonenkäänteitä klassiseen tarinaan. Taistelujärjestelmää on laajennettu uusilla yhteistyöhyökkäyksillä ja hahmojen välisillä synergiataidoilla.

Star Fox (Switch 2)

Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta

on uudelleenversiointi klassisesta Star Fox 64 -pelistä. Pelissä ohjaat Fox McCloudia ja Star Fox -tiimiä heidän taistellessaan Androssin joukkoja vastaan avaruudessa sekä eri planeetoilla. Uudistettu versio sisältää modernit grafiikat, uusia välianimaatioita, verkkomoninpelin sekä mahdollisuuden pelata yhdessä ystävien kanssa. Tämä on ensimmäinen merkittävä Star Fox -julkaisu kymmeneen vuoteen.