Bethesda hylkää oman käynnistysohjelmansa – palaa takaisin SteamiinKommentit pois päältä artikkelissa Bethesda hylkää oman käynnistysohjelmansa – palaa takaisin Steamiin
Bethesda on hylkäämässä huhtikuussa käynnistysohjelmansa, joka on ollut käytössä vuodesta 2016 lähtien. Samaista ohjelmaa käyttävät myös Bethesdan alaiset id Software sekä Arkane Studios.
Got questions about #Fallout76 and our plans to sunset the Bethesda Launcher?
Käynnistysohjelmaa käyttävät voivat siirtää pelinsä, tallennuksensa sekä lompakkonsa Steamiin huhtikuun alusta. Tarkka ajankohta ei ole vielä tiedossa.
Tallennuksien osalta suurimman osan peleistä tallennukset siirtyvät normaalisti Steamiin, mutta Wolfenstein: Youngblood -pelin tallennuksia ei pysty siirtämään. Suurin osa tallennuksista siirtyy automaattisesti, mutta jotkut joutuu siirtämään manuaalisesti.
Vaikka käynnistysohjelma poistuu, Bethesda tilin käyttö tulee jatkumaan peleissä kuten Fallout 76. Voit lukea lisätietoja Bethesdan julkaisemalta FAQ-sivulta.
Strategiapelien fanit ovat ottaneet uuden Heroes of Might and Magic: Olden Era -pelin riemulla vastaan. Pelin varhaisversio julkaistiin Steam-palvelussa viime viikonloppuna, ja se on jo nyt osoittautunut todelliseksi myyntihitiksi. Ubisoftin mukaan peliä myytiin yli neljännesmiljoona kappaletta vain ensimmäisten 16 tunnin aikana.
Heroes of Might and Magic: Olden Era on Hooded Horsen, Unfrozen Studion ja Ubisoftin yhteistyön tulos. Se on pelisarjan ensimmäinen uusi osa yli kymmeneen vuoteen, mikä selittää fanien kovaa odotusta. Pelin alkuperäinen vastaanotto on ollut erittäin myönteinen, sillä Steam-palvelun käyttäjäarvioiden keskiarvo on asettunut noin 91 prosentin tuntumaan.
Peli jatkaa Enrothin fantasiamaailman tarinaa ja on suunniteltu palvelemaan sekä sarjan pitkäaikaisia veteraaneja että uusia pelaajia. Strategisen syvyyden ytimessä ovat vuoropohjaiset taktiset taistelut, roolipelimekaniikat ja tutkimusmatkat elävässä maailmassa.
Varhaisversiossa pelaajat pääsevät kokeilemaan kuutta erilaista ryhmittymää, joista jokaisella on omat joukkonsa ja kykynsä. Pelikartat luodaan proseduraalisesti, mikä takaa vaihtelua jokaiseen pelikertaan. Monipuolisuutta lisää myös beetavaiheessa oleva karttatyökalu, jonka avulla pelaajat voivat luoda ja jakaa omia taistelukenttiään. Moninpelistä löytyy kolme eri pelitilaa ja mahdollisuus paikalliseen pelaamiseen.
Heroes of Might and Magic: Olden Era on pelattavissa PC-tietokoneilla Steam-palvelun kautta.
Viime vuoden flopiksi leimattu MindsEye yrittää nyt paluuta parrasvaloihin. Kehittäjä Build A Rocket Boy on julkaissut uuden Blacklisted-päivityksen ja samalla laskenut pelin hintaa houkutellakseen pelaajia takaisin Redrock Cityyn.
Uusi päivitys tuo mukanaan lyhyen tarinatehtävän, jossa pelaaja astuu palkkamurhaaja Julia Blackin rooliin. Tehtävässä metsästetään rikollisverkostoa, joka repii yritystä hajalle, eikä piiloviesti jää kovin hienovaraiseksi. Alun perin Hitman-yhteistyöksi suunniteltu sisältö näkyy rakenteessa, jossa on avoimia lähestymistapoja, useita kohteita ja läpäisy alle tunnissa.
Samalla pelin hintaa on pudotettu pysyvästi. Standard-versio maksaa nyt noin 35.49 euroa ja Deluxe noin 48.99 euroa. Kehittäjän mukaan nyt olisi täydellinen hetki hypätä mukaan, sillä peliin on lisätty vuoden aikana parannuksia ja uutta sisältöä.
Keskeinen osa tulevaisuutta on Arcadia-tila, joka tarjoaa pelaajien itse tekemiä tehtäviä, haasteita ja muuta lisäsisältöä. Ideana on rakentaa pelille pitkäikäinen ekosysteemi, vähän samaan tapaan kuin jotkut muut pelit ovat onnistuneet tekemään.
Alku ei kuitenkaan lupaa vielä ihmeitä. Steamissa pelaajamäärät ovat pysyneet hyvin matalina, mikä kertoo, ettei kiinnostus ole ainakaan toistaiseksi räjähtänyt. Taustalla painavat edelleen pelin vaikea julkaisu, bugit ja vaisu vastaanotto.
MindsEye on Leslie Benziesin johtama projekti, ja sen vaikutteet Grand Theft Auto V -tyylistä näkyvät selvästi. Nyt katseet ovat siinä, onnistuuko peli tekemään samanlaisen nousun kuin aikoinaan Cyberpunk 2077 vai jääkö tämä yritys vain laimeaksi uusinnaksi.