Bethesda jakaa ilmaiseksi Quake -peliä QuakeCon -tapahtuman yhteydessä Kommentit pois päältä artikkelissa Bethesda jakaa ilmaiseksi Quake -peliä QuakeCon -tapahtuman yhteydessä

Quake / QuakeCon

Juhlistaakseen 25. vuosittaista -tapahtumaa jakaa alkuperäistä -peliä ilmaiseksi tänä viikonloppuna elokuun 7.-9. päivä.

QuakeCon koostuu 60 tunnin Super Streamistä, joka on katsottavissa viikonlopun aikana. Striimi sisältää somevaikuttajien puheenvuoroja, livekonsertteja, varainhankintaa hyväntekeväisyyteen sekä kehittäjäpaneeleita.

Ilmaisen Quake -pelin voi lunastaa viikonlopun aikana Bethesda Launcher -ohjelman kautta. Mikäli pelaajat lahjoittavat yhteensä 10 000 dollaria, saavat kaikki myös -pelin ilmaiseksi.

-pelin striimien katsojille on luvassa Flame Atronach Pony -maskotti sekä Ouroboros Crown -laatikoita. Nämä saadaksesi sinun täytyy linkittää ESO ja Twitch -tilit.

Doom Eternal -pelaajille on luvassa ilmainen QuakeCon Slayer skini, ikoni ja pelaajamerkki kaikille alustoille. Quake Champions -pelaajat saavat puolestaan skinin Railgun Pistol -aseeseen.

Myös Fallout 76 -pelaajille on luvassa ilmaista herkkua. Pelaajat saavat Sheepsquatch -puvun sekä Mr. Fuzzy -repun. Nämä voit lunastaa Atomic Shopista viikonlopun aikana kaikille alustoille.

Voit katsoa QuakeCon -striimin Bethesdan Twitch -tililtä.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Blizzardin tarina- ja pelisarjakehittäjät liittyvät ammattiliittoon Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzardin tarina- ja pelisarjakehittäjät liittyvät ammattiliittoon

Blizzardin Story and Franchise Development -tiimi on päättänyt liittyä ammattiliittoon. Tiimi vastaa pelistudioiden sisäisistä elokuvakohtauksista, animaatioista, trailereista, pelin leikkauskohtauksista ja muusta tarinallisesta sisällöstä, mukana on myös arkisto- ja historiatehtäviä tekeviä työntekijöitä.

Päätös liittyä Communications Workers of America -liittoon on osa laajempaa trendiä Microsoftin ja Activision Blizzardin sisällä, jossa useat tiimit ovat viime vuosina hakeutuneet liittojen piiriin. Viime vuonna liittoon liittyi koko World of Warcraftin tiimi, ja tänä keväänä seurasi Overwatchin kehittäjät. Myös Raven Softwaren, Zenimaxin ja Bethesdan tiimeillä on omat liitot ja sopimukset.

Organisointikomitean jäsen ja päätoimittaja Bucky Fisk kertoo, että on pitkään ollut paikka, jossa voi rakentaa pitkän uran, mutta vakaa työympäristö on vähitellen heikentynyt. Liiton avulla tiimi toivoo säilyttävänsä sen, mikä tekee Blizzardista erityisen, lisäävän päätöksenteon läpinäkyvyyttä ja varmistavan, että säännöt koskevat kaikkia tasapuolisesti.

Uutinen on merkittävä askel kohti työntekijöiden vahvempaa ääntä Blizzardin sisällä, ja se jatkaa useiden pelialan tiimien pyrkimystä parempaan oikeudenmukaisuuteen ja työrauhan turvaamiseen.