Bethesda lupaa parannuksia Starfieldin avaruusmatkailuun Kommentit pois päältä artikkelissa Bethesda lupaa parannuksia Starfieldin avaruusmatkailuun

Starfield

Starfield-fanit voivat pian hengittää helpotuksesta, nimittäin Bethesda on vahvistanut työstävänsä päivityksiä, jotka tekevät pelin avaruusmatkailusta palkitsevampaa. Muutokset liittyvät erityisesti matkustamiseen planeettojen välillä, vaikka täyttä vapaata lentoa tähtijärjestelmästä toiseen ei ole luvassa.

Viime viikolla datakaivaukset paljastivat vihjeitä Cruise Mode-tilasta, joka mahdollistaisi nopeamman liikkumisen saman järjestelmän sisällä. Bethesda kuitenkin poisti koodin viittaukset nopeasti, mutta nyt pelistudio on itse vahvistanut työn menevän eteenpäin.

Kehittäjä Tim Lamb kertoi, että päivityksiin tulee myös uusia pelijärjestelmiä ja muita pieniä yllätyksiä, sekä tietysti tuleva tarinallisen DLC:n lisäosa. Tarkkoja yksityiskohtia ei paljastettu, mutta pelaajilta tulleet toiveet ovat vahvasti mukana kehityksessä.

Starfield julkaistiin syyskuussa 2023 ensimmäisenä Bethesdan uutena IP:nä 25 vuoteen, mutta vastaanotto oli vaihteleva. Ensimmäinen lisäosa Shattered Space vuonna 2024 sai pääosin negatiivisia arvosteluja. Starfieldin PS5-versio ja toinen laajennus saapuvat nyt vuonna 2026.

Bethesda painottaa sitoutumistaan peliin ja lupaa, että tulevat päivitykset tekevät avaruusmatkailusta nautittavampaa ja antavat pelaajille enemmän syitä tutkia tähtien välistä maailmaa. Starfield on tähän mennessä tavoittanut 15 miljoonaa pelaajaa, ja lisää sisältöä on siis luvassa.

Where Winds Meet keräsi kaksi miljoonaa pelaajaa ensimmäisen vuorokauden aikana Kommentit pois päältä artikkelissa Where Winds Meet keräsi kaksi miljoonaa pelaajaa ensimmäisen vuorokauden aikana

Kiinalainen toiminta-RPG Where Winds Meet on saanut maailmanlaajuisessa julkaisussaan lentävän lähdön. Everstone Studion ja NetEase Gamesin mukaan peliin sukelsi jo ensimmäisten 24 tunnin aikana peräti kaksi miljoonaa pelaajaa. Vaikuttava suoritus mille tahansa uudelle Wuxia-fantasiaan perustuvalle pelille.

Steamissa Where Winds Meet ylsi lähes 194 000 samanaikaisen pelaajan huippulukemaan. Vaikka se jää kauas esimerkiksi Arc Raidersin (481 966) tai Battlefield 6:n (747 440) ennätyksistä, tulos on erittäin vahva oman genrensä pelille. Vertailussa muihin kiinalaisiin suurjulkaisuihin se jää toki Black Myth: Wukongin massiivisen 2,4 miljoonan pelaajan huipun varjoon, mutta ohittaa jo selvästi Wuchang: Fallen Feathersin aikaisemman 131 518 pelaajan ennätyksen.

Peli on saatavilla Steam-version lisäksi myös PS5:lle ja mobiililaitteille ja erityisesti PS5:llä se on noussut myydyimpien pelien joukkoon Yhdysvalloissa, Ranskassa ja Etelä-Koreassa. Free-to-play-malli ja MMO-tyylinen verkkomonipeli pitävät huolen siitä, että alkuhuuma tuskin jää lyhytaikaiseksi.

On hienoa nähdä, miten positiivisesti pelaajat ympäri maailman ovat ottaneet Where Winds Meetin vastaan. – Pelin päätuottaja Beralt Lyu kertoo.

Hänen mukaansa studio aikoo jatkaa aktiivista kehitystä pelaajapalautteen pohjalta ja julkaista säännöllisesti uusia tarina-, pelimuoto- ja tutkimuspäivityksiä.

Peli on ollut kotimarkkinoillaan Kiinassa saatavilla jo viime joulukuusta, mutta vasta nyt se on rantautunut maailmanlaajuisesti ja sitä odottikin jo kymmenen miljoonaa ennakkorekisteröitynyttä pelaajaa. Jos julkaisuvauhti on merkki tulevasta, Where Winds Meet on matkalla kohti isompaa Wuxia-ilmiötä kuin moni uskalsi ennustaa.

Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä

Farming Simulator 25 jatkaa kulkuaan kuin aurinkoisen aamun traktori, tasaisesti, varmasti ja nyt myös ennätysnopeasti. GIANTS Softwaren maanviljelysimulaatio on rikkonut komean neljän miljoonan myydyn pelin rajapyykin, ja juhlan kunniaksi pelaajille tarjoillaan jotakin harvinaista herkkua, nimittäin maailman nopein traktori, JCB Fastrac Two, joka kiitää jopa 245 km/h. Kyllä, luit oikein, tämä traktori ohittaisi moottoritiellä useimmat henkilöautot.

JCB Fastrac Two’n nopeus ei ole pelkkää pelimaailman fantasiaa, vaan Guinness World Records -ennätys, jonka brittiläinen Guy Martin nappasi Yorkissa hurjalla 245 km/h huippuvauhdilla ja 217 km/h keskinopeudella. Nyt sama menopeli on tarjolla Farming Simulator 25:n pelaajille täysin ilmaisena lisäyksenä ja se saattaa muuttaa käsityksen traktorilla ajamisesta varsin pysyvästi.

Pelissä vauhdin huumaa pääsee kokeilemaan yli 400 muun ajoneuvon rinnalla. Samalla Farming Simulator 25 juhlistaa toista pelivuottaan isolla laajennuksella ja kahdella lisäosalla, joiden sisällöstä kerrotaan lisää myöhemmin. Käytännössä pelaajille on luvassa entistä enemmän tekemistä, maisemia ja maatalouden pieniä iloja.

Simulaation tekninen puoli on sekin ottanut harppauksia eteenpäin. Pelimoottorin uudistukset tuovat mukanaan näyttävämmät sumut, dynaamiset säävaihtelut sekä realistisemman maan muokkautumisen ominaisuuksia, jotka saavat maatilapelin näyttämään ja tuntumaan elävämmältä kuin koskaan.

Farming Simulator 25 sekä Highlands Fishing Edition -pelipaketti ovat saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja Macille. Lisäksi erityinen Signature Edition saapuu Nintendo Switch 2:lle 9. joulukuuta. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten virtuaaliviljely sopii koko perheelle, myös niille, joille traktori on tuttu vain ohikiitävistä moottoritien kohtaamisista.